Стадії бюджетного процесу
Стадіями бюджетного процесу визнаються: 1) складання проектів бюджетів; 2) розгляд та прийняття закону про Державний бюджет України, рішень про місцеві бюджети; 3) виконання бюджету, в тому числі у разі необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України, рішення про місцеві бюджети; 4) підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету і прийняття рішення щодо нього.
Усі стадії бюджетного процесу основані на єдиних принципах організації бюджетної діяльності і мають відповідну правову регламентацію. Основними принципами є такі: - Принцип розподілу повноважень ВРУ, ВРАРК, органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування. Цей принцип означає, що кожному органові, який бере участь у бюджетному процесі, належить певна компетенція, за межі якої він не може виходити. Втручання інших органів і організацій у процес складання, затвердження і виконання бюджету не допускається, крім випадків, зазначених у законодавстві. - Принцип реальності включення показників доходів і видатків. Доходи мають включатися до бюджету за джерелами, видатки - за Цільовим призначенням. - Принцип гласності. Він полягає у тому, що показники бюджету (У тому числі і зведеного) і звіту про його виконання можуть і повинні оприлюднюватися через засоби масової інформації. - Принцип наочності, який означає, що відображення показників бюджету у взаємозв'язку із загальноекономічними показниками в Україні і за її межами відбувається шляхом використання засобів максимальної інформативності результатів порівняльного аналізу, визначення темпів і пропорцій економічного розвитку. - Принцип порівняльності полягає в систематизації доходів і видатків бюджету за певними ознаками, які дають можливість здійснити загальнодержавне і міжнародне зіставлення бюджетних даних. - Принцип повноти обсягу в бюджеті означає, що до кожного бюджету включаються всі кошти, що направляються з прибутково-видаткової частини. - Принцип застосування балансового методу спрямований на встановлення правильного співвідношення між доходами і видатками всіх бюджетів, а також між натуральними і фінансовими показниками. Бюджетний процес можна поділити на дві частини: · бюджетне планування – достовірне визначення обсягу та джерел формування доходів бюджету. · оптимальний розподіл видатків за окремими групами та галузями, збалансування бюджету та виконання бюджету. Завдання, що стоять перед бюджетним процесом: · максимальне виявлення всіх матеріальних і фінансових резервів з метою створення збалансованого ринку. · визначення доходів бюджету за окремими податками та обов'язковими платежами. · узгодження бюджету із загальною програмою фінансової стабілізації, спрямованої на подолання інфляційних тенденції та забезпечення стабільності національної грошової одиниці. · здійснення бюджетного регулювання. · скорочення та ліквідація бюджетного дефіциту. · посилення контролю за фінансовою діяльністю органів місцевої влади, ОМС, юридичних та фізичних осіб.
Учасниками бюджетного процесу є органи та посадові особи, які наділені бюджетними повноваженнями – правами і обов'язками учасників бюджетних правовідносин. Учасники: · розпорядники бюджетних коштів – учасники бюджетного процесу, яким надаються бюджетні асигнування для здійснення програм та заходів за рахунок коштів бюджету. · представницькі органи влади всіх рівнів – ВРУ, ВРАРК, місцеві ради. Мають право розглядати та затверджувати бюджети та звіти про їх виконання. Мають право здійснювати контроль за виконанням бюджетів.
|