Тема 7 Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства
Мета: засвоєння, поглиблення та систематизація знань про сутність, значення, завдання та стан фінансової безпеки підприємства через оцінку ліквідності та платоспроможності.
План вивчення теми 1. Платоспроможність як умова стійкого фінансового стану підприємства. 2. Методика аналізу ліквідності балансу. 3. Методика оцінки платоспроможності підприємства. Методичні рекомендації до самостійної роботи Самостійна робота студентів передбачає: · вивчення теоретичних положень, понять, категорій, алгоритмів, розрахунків; · відповіді на питання для самоконтролю; · розв’язання ситуаційних вправ; · виконання підсумкових завдань індивідуальної роботи; · складання та оформлення аналітичних висновків за результатами аналізу. В результаті роботи з літературою, наведеною для даної теми, студент повинен: · отримати, засвоїти, систематизувати та закріпити знання із програмних питань; · зрозуміти і запам’ятати основні поняття, терміни; · відповісти на контрольні питання для закріплення отриманих теоретичних знань; · розв’язати ситуаційні вправи; · виконати підсумкові завдання індивідуальної роботи відповідно до методичних рекомендацій; · скласти висновки за результатами аналізу фінансової стійкості підприємства. Одна з найважливіших умов стійкого фінансового стану підприємства – платоспроможність. Під платоспроможністю підприємства розуміють його здатність своєчасно виконувати свої зобов’язання, що випливають з торговельних, кредитних та інших операцій. Поняття платоспроможності і ліквідності дуже близькі, але друге ширше. Від ступеня ліквідності балансу залежить платоспроможність. Ліквідність означає здатність цінностей легко перетворюватися в гроші, тобто в абсолютно ліквідні активи. Ліквідність підприємства – це здатність підприємства перетворювати свої активи в гроші для своєчасного покриття всіх необхідних платежів. Ліквідність балансу – це ступінь покриття зобов’язань підприємства його активами, термін перетворення яких у гроші має відповідати терміну погашення зобов’язань. Від ліквідності балансу варто відрізняти ліквідність активів. Рівень ліквідності активів пов'язаний із часом, який необхідний для перетворення їх у гроші. Чим менше часу необхідно для перетворення даного виду активу у гроші, тим вища його ліквідність. Ліквідність балансу залежить від співвідношення різних за ліквідністю активів. Аналіз ліквідності балансу полягає в порівняння засобів з активу, згрупованих за ступенем їх ліквідності, із зобов’язаннями за пасивом, що згруповані за термінами їх погашення. Активи балансу за ступенем ліквідності поділяються на такі чотири групи.
1. Найбільш ліквідні активи (А1).
А1 = ряд.220 + ряд.230 + ряд.240 ф.1. 2. Швидко реалізовані (ліквідні) активи (А2).
А2 = ряд.150 + ряд.160 + ряд.170 + ряд.180 + ряд. 190 + ряд.200 + ряд.210 + ряд.250 + ряд.270 ф.1. 3. Активи, що реалізуються повільно (А3).
А3 = ряд.100 + ряд.110 + ряд.120 + ряд.140 ф.1.
|