Тема № 15. ОХОРОНА ПРАЦІ
(10 годин) План 1. Поняття охорони праці за трудовим правом. 2. Норми і правила з техніки безпеки і виробничої санітарії. 3. Інструктаж і навчання працівників правилам техніки безпеки і виробничої санітарії. 4. Організація охорони праці на виробництві. 5. Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій. 6. Охорона праці жінок. 7. Охорона праці неповнолітніх. 8. Праця осіб зі зниженою працездатністю. 9. Нагляд і контроль за додержанням законодавства про охорону праці. 10. Охорона праці в галузі.
Нормативні акти: 1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № 30. - Ст. 141. 2. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. - 1971. - № 50. - Ст. 375. 3. Закон України “Про охорону праці” від 14.10.1992 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - № 49. - Ст. 668.
Література до теми: 1. Трудове право: підручник / В.В. Жернаков, С.М. Прилипко, О.М. Ярошенко та ін..; за ред.. В.В. Жернакова. – Х.: Право, 2012. – 496 с. 2. Гончарова Г.С., Жернаков В.В., Прилипко С.А. Трудовое право Украины в вопросах и ответах: Учебно-справочное пособие. - 6-е изд., перераб. и доп.. - Х.: Одиссей, 2009. -776с. 3. Бойко М.Д. Трудове право України: Навч. Посібник. - К.: Атіка, 2007. - 312 с. 4. Прокопенко В. І. Трудове право України: Підручник. – Харків: Консум, 2004 5. Трудовое право Украины: Учебно-справочное пособие / Отв. ред. доц. Г.И. Чанышева, доц. Н.Б. Болотина. – Харьков: Одиссей, 2006 6. Коваленко В.М. Трудове право України. К., - 2004 7. Хуторян А.Н. Трудове право України. К., - 2004 8. Чанишева Г.І. Трудове право України. К., - 2004 Методичні рекомендації: Конституційне право працівників на належні, безпечні і здорові умови праці. Законодавство про охорону праці працівників на виробництві. Поняття охорони праці. Зміст інституту охорони праці і здоров'я працівників на виробництві за трудовим правом. Принципи правової охорони праці працівників. Гарантії прав працівників на охорону праці. Організація охорони праці працівників на підприємстві. Державне управління охороною праці працівників. Участь трудових колективів і профспілок у регулюванні охорони праці на підприємстві. Організаційно-правові форми забезпечення охорони праці на підприємстві: фінансування охорони праці; медичні огляди працівників; інструктаж і навчання працівників правилам техніки безпеки і виробничої санітарії; забезпечення працівників засобами індивідуального захисту. Спеціальні правила охорони праці на важких, небезпечних і шкідливих роботах (скорочення робочого часу, надання додаткових відпусток, перерв у роботі, видача спеціального одягу, мила та ін.). Правила особливої охорони праці і здоров'я жінок, молоді та осіб із пониженою працездатністю. Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях. Загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання: загальна характеристика. Відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків.
Склав викладач М.І. Бабков О.О. Орлова
|