Тема 2. ДЖЕРЕЛА ТРУДОВОГО ПРАВА УКРАЇНИ
(2 години)
План 1. Поняття джерел трудового права України, їх класифікація. 2. Конституція України як основне джерело трудового права. 3. Кодекс законів про працю України та інші законодавчі акти України, що регулюють трудові відносини. 4. Підзаконні акти, що регулюють трудові відносини. 5. Значення керівних роз'яснень Верховного Суду України для однакового застосування судами чинного законодавства про працю. 6. Міжнародні правові акти про працю. 7. Акти соціального партнерства (угоди і колективні договори). 8. Поняття колективного договору. 9. Поняття колективних угод та їх види. 10. Колективні переговори по укладенню колективного договору. 11. Порядок укладення колективного договору і його зміст. 12. Контроль за виконанням колективного договору і види відповідальності за невиконання його зобов'язань.
Нормативні акти: 1. Конституція України, прийнята Верховною Радою України 28.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № 30. - Ст. 141. 2. Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. - 1971. - № 50. - Ст. 375. 3. Закон України “Про колективні договори і угоди” від 01.07.1993 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1993. - № 36. - Ст. 361. 4. Про порядок відомчої реєстрації галузевих і регіональних угод, колективних договорів: Постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 р. Література до теми:
1. Трудове право: підручник / В.В. Жернаков, С.М. Прилипко, О.М. Ярошенко та ін..; за ред.. В.В. Жернакова. – Х.: Право, 2012. – 496 с. 2. Гончарова Г.С., Жернаков В.В., Прилипко С.А. Трудовое право Украины в вопросах и ответах: Учебно-справочное пособие. - 6-е изд., перераб. и доп.. - Х.: Одиссей, 2009. -776с. 3. Бойко М.Д. Трудове право України: Навч. Посібник. - К.: Атіка, 2007. - 312 с. 4. Прокопенко В. І. Трудове право України: Підручник. – Харків: Консум, 2004 5. Карлицький С.М. Трудове право України. К., 2004 6. Никонов Д.А. Практикум по трудовому праву. К., - 2005 7. Венедиктов А.Н. Трудове право України. К, - 2004
Методичні рекомендації: Поняття, види, особливості джерел трудового права. Історія розвитку законодавства про працю. Загальне і спеціальне трудове законодавство. Конституція України як основне джерело трудового права. Міжнародні договори про працю, ратифіковані Україною, як джерела трудового права. Кодекс законів про працю України. Закони та підзаконні нормативно-правові акти як джерела трудового права. Акти соціального партнерства: колективні угоди і колективні договори. Локальні нормативно-правові акти: поняття, види, особливості. Значення рішень Конституційного Суду України та керівних роз'яснень Пленуму Верховного Суду України. Дія нормативно-правових актів у часі, просторі та за категоріями працівників. Основні напрями реформування трудового законодавства. Загальна характеристика проекту Трудового кодексу України. Законодавство про колективні угоди і колективні договори. Право на ведення колективних переговорів. Принципи здійснення права на ведення колективних переговорів і укладення колективних угод і договорів: міжнародні стандарти і законодавство України. Порядок ведення і предмет колективних переговорів. Учасники переговорів, їх права та обов'язки, гарантії і компенсації під час переговорів. Порядок вирішення розбіжностей під час ведення колективних переговорів. Відповідальність осіб, які представляють роботодавця і ухиляються від участі в переговорах або винні в ненаданні необхідної інформації. Поняття і роль колективних угод у регулюванні трудових відносин. Види угод, сфери їхньої дії, зміст. Сторони і учасники угод. Порядок укладення, зміни угод. Реєстрація угод. Контроль за виконанням угод на всіх рівнях. Поняття колективного договору. Співвідношення законодавства про працю та угод, колективних договорів, трудових договорів. Сторони колективного договору та їхні представники. Зміст і структура колективного договору. Порядок укладення, зміни колективного договору і контроль за його виконанням. Відповідальність за порушення і невиконання колективних угод і колективних договорів.
|