Дифузія.
Дифузією називають самочинний процес переносу речовини, зумовлений вирівнюванням її концентрації в початково неоднорідній системі. Дифузія відбувається внаслідок теплового руху молекул, або більш крупних частинок речовини, наприклад частинок дисперсної фази в колоїдних системах. Найбільш інтенсивна дифузія в газах, де коефіцієнт дифузії при 293 К має порядок 10-4 м2/с, в рідинах і твердих тілах відповідно 10-9 і 10-12 м2/с. Причиною виникнення дифузії є наявність в системі градієнта концентрації dс/dx, який спричиняє потік речовини в напрямку його зменшення, інтенсивність якого пропорційна величині градієнта концентрації. Цю залежність описує перший закон дифузії Фіка: (8.2) m - кількість речовини, що дифундувала через площу S за час t; D - коефіцієнт дифузії. Коефіцієнт дифузії можна розрахувати за рівнянням Ейнштейна: (8.3) Якщо рух частинок підпорядковується закону Стокса, то коефіцієнт тертя дорівнює: B = 6prh (8.4) r - радіус частинок; h - в’язкість середовища. За відомими значеннями D, h, T можна розрахувати радіус частинок: r = kT/(6phD) (8.5) Зв’язок між середнім квадратичним зміщенням частинки і коефіцієнтом дифузії довели незалежно один від одного А.Ейнштейн і М.Смолуховський. Розглянемо трубку з поперечним перерізом S, що заповнена колоїдним розчином концентрація якого спадає зліва направо с1>с2.
Рис. 60. Схема переносу речовини при дифузії.
Маса речовини, що буде перенесена в процесі дифузії може бути розрахована за рівнянням: m = m1-m2 = ½Dс1S - ½Dс2S = ½D(с1-с2)S (8.6) Градієнт концентрації дорівнює: dс/dx = -(с1-с2)/D (8.7) с1-с2 = -D(dс/dx) (8.8) Підставимо цей вираз в рівняння (8.7): m = -½D2(dс/dx)S (8.9) Прирівняємо цей вираз з рівнянням Фіка, одержуємо: (8.10) D2 = 2D∙t (8.11) Об’єднаємо це рівняння з рівнянням Ейнштейна одержуємо рівняння Ейнштейна – Смолуховського. (8.12) Середнє квадратичне зміщення збільшується з ростом температури і зменшується з ростом розмірів частинок та в’язкості середовища. Це рівняння одержало надійне експериментальне підтвердження в роботах Сведберга та Зедднига. Теоретичні та експериментальні докази теплової природи броунівського руху довели, що колоїдні системи підпорядковуються тим самим законам молекулярно-кінетичної теорії, що і молекулярні системи.
Приклад 8.1 Обчислити середнє зміщення колоїдних частинок гідроксиду заліза (III) при 293 К за 4 с, якщо радіуси часточок дорівнюють 10-8 м, а в’язкість води - 10-3 Па∙с. Величину середнього зміщення знаходимо за рівнянням: = = 1,32∙10-5 м.
|