Прогноз стану озимих культур на дату припинення вегетації
Прогноз стану озимих культур на дату припинення вегетації восени має дуже велике значення, так як у ньому подається агрометеорологічна характеристика всього осіннього періоду вегетації озимих та вказуються відсотки площі поля з різним станом кущистості рослин. А це, в свою чергу, дає можливість скласти уяву про можливість пошкодження озимини взимку, бо стан озимих культур восени багато в чому визначає міру цього пошкодження. Як встановлено дослідженнями Є.С. Уланової та А.Я. Грудєвої кущіння озимих зернових культур триває до припинення вегетації. Темпи його визначаються температурними умовами, умовами зволоження орного шару ґрунту та біологічними особливостями сортів. А.Я. Грудєвою виділено чотири групи сортів озимої пшениці та озимого жита за інтенсивністю темпів кущистості при достатньому зволоженні ґрунту та знайдені статистичні залежності темпів кущистості (У) від сум позитивних температур за період кущіння (х): 1) найменша інтенсивність – у озимої пшениці сортів Безоста 1, Білоцерківська 198 та Лютесценс 230:
. (1.20)
2) слабка інтенсивність кущіння – у озимої пшениці сортів Одеська 3, Степова 135 та озимого жита сорту Лисиціна:
. (1.21)
3) середня інтенсивність кущіння – у озимого жита сортів Саратовське, Харківське та Безенчукське:
. (1.22)
4) найбільша інтенсивність кущіння – у озимої пшениці сортів Миронівська 808 та Миронівська 264:
. (1.23)
У випадку недостатнього зволоження орного шару ґрунту (запаси вологи менше 20 мм) залежності відповідно мають вигляд: для сортів пшениці Безоста 1, Білоцерківська 198, Миронівська 808 та 264: , (1.24)
для сортів озимої пшениці Одеська 3 і 12 та озимого жита Безенчукське:
, (1.25)
для озимого жита сорту Лисиціна:
. (1.26)
Найкраще переносять умови зимівлі озимі культури у стані кущистості 3 – 6 пагонів. Озимі у фазі сходів, третього листка, а також кущистості більше 6 пагонів зимують значно гірше. Оцінка та прогноз агрометеорологічних умов осіннього періоду і стану озимини на припинення вегетації (перехід температури повітря через 5°С) практично зводяться до визначення фаз розвитку озимих культур за тими ж залежностями, що і визначення дат сівби. Тільки у цьому випадку фази розвитку розраховуються від фактичних дат сівби або тих фаз, з яких починається розрахунок фаз розвитку. Окрім очікуваної кущистості восени також визначається оцінка стану озимих культур за показниками, розробленими С.О. Веріго (табл. 1.10. та 1.11).
Таблиця 1.10 – Середні оцінки1 стану сходів озимих культур при різних значеннях запасів вологи
Примітка: оцінки: 1 – дуже поганий; 2 - поганий; 3 – задовільний; 4 – добрий; 5 – відмінний.
Таблиця 1.11 – Зміна балової оцінки стану озимих в залежності від запасів вологи після сходів
Стан озимини на припинення вегетації як на окремих полях, так і на великих територіях областей, економічних районів, республік також визначається через кількість рослин на один м2. Як встановлено дослідженнями А.Я. Грудєвої, найтісніший зв’язок площі озимих культур восени у поганому стані спостерігається з кількістю рослин на м2. Як уже було сказано вище, кількість рослин на один м2 на припинення вегетації залежить від запасів продуктивної вологи в орному шарі і добре характеризує загальний стан посівів як на конкретних полях, так і на великих площах. Було знайдено статистичні залежності між середньою по області кількістю рослин на один м2 (u) та середніми по області значеннями запасів продуктивної вологи в орному шарі ґрунту (w): для України, Молдови і Північного Кавказу
, (1.26)
для центральних чорноземних областей та Поволжя
, (1.27)
для нечорноземної зони . (1.28)
Якщо середні по області запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту становлять 30 – 35 мм, то стан посівів буває добрим (400 – 500 рослин на м2) Таким чином, на дату сівби (засіяно 20% площі) можна розрахувати гущину посівів та визначити їх стан на припинення вегетації. Залежність розмірів площі (у відсотках від посівної) з поганим станом озимини восени від середньої по області кількості рослин на м2 для різних зон можна розрахувати за рівняннями (табл. 1.12) Таблиця 1.12 – Залежність стану озимих культур від кількості рослин на м2.
Примітка. В рівняннях: Sо – площа озимих (%) з поганим станом на припинення вегетації; u – кількість рослин на м2 на припинення вегетації.
Після визначення стану озимих на припинення вегетації складається текст прогнозу, в якому характеризуються агрометеорологічні умови сівби і осінньої вегетації озимих культур та очікувана кущистість рослин.
|