Розрахунок сходу снігового покриву
Практична робота виконуються в робочих таблицях. Дані для виконання робіт викладені в табл. 2.1 - 2.3. Техніка виконання розрахунків: 1 - визначається дата стійкого переходу температури повітря через 0 °С за даними середньодобових та максимальних значень температури повітря; 2 – розраховується середній запас води в снігу на початок його танення за рис. 1.1., або за формулою W = H x D x 10 (де Н – висота снігу, D – щільність снігу);
Таблиця 2. 1 – Розрахунок сходу снігу.
Висота снігу 42 см. Щільність снігу 0,29. Глибина промерзання ґрунту 92 см. Середня багаторічна температура за лютий – 3.6°С. За березень - + 5.6°С. Поле вкрите снігом повністю S = 100%. Станція Чернігів.
3 – із прогнозу погоди визначається середньодобова температура за допомогою графіка, побудованого на міліметрівці. На осі х відкладається дата (графік будується так, щоб 1 мм дорівнював одному дню), на осі у – температура повітря (1 мм = 1°С). На рис. наноситься середня багаторічна температура повітря за лютий місяць(точка 1) та за березень (точка 2). Дві точки (1 та 2) з’єднуються прямою. За прогнозом погоди температура повітря в першій половині березня буде вище норми на 2°С, в другій половині – на 1 °С нижче норми. Для визначення середньодобової температури за березень місяць пряма лінія поділяється на дві рівні частини (перша та друга половини місяця, точка 3). Потім відрізки прямої поділяються ще кожний наполовину (точки 4 та 5). У точці поділу перпендикулярно в першу половину місяця відкладається 2°С, в другу - 1°С. Точки 1, 4, 3, 5, 2 з’єднуються плавною кривою лінією. Потім на кожний день з кривої на ось опускається перпендикуляр і визначається температура повітря на кожен день березня місяця; 4 – розраховується дата сходу снігового покриву (приклад табл. 1.1); 5 – визначається дата сходу снігу, вона буде в той день коли площа поля, вкрита снігом, становитиме 0 %.
|