Розрахунок оптимальних термінів сівби озимих в Україні
Метод прогнозу оптимальних термінів сівби озимих культур в Україні розроблено в Українському науково-дослідному гідрометеорологічному інституті В.П. Дмитренко та І.Г. Грушкою [2]. В основу методу розрахунку оптимальних термінів сівби покладено емпіричні залежності тривалості міжфазних періодів розвитку озимих від температури повітря та вологості ґрунту. Прогноз складається у термін за 20 днів по відношенню до середніх багаторічних термінів сівби. Оптимальні терміни сівби озимих визначаються шляхом введення поправок до середнього багаторічного оптимального терміну сівби на відхилення фактичної температури повітря від середньої багаторічної за серпень, відхилення дати переходу температури повітря через 5° С у поточному році від середньої багаторічної та на значення запасів продуктивної вологи у період сходи – кущіння. Авторами методу були розраховані оптимальні терміни сівби озимих культур майже для всієї території України (табл.1.7).
Таблиця 1.7 – Оптимальні терміни сівби в Україні
При складанні прогнозу спочатку визначається з синоптичного прогнозу погоди очікувана температура повітря та сума опадів. Потім розраховується дата переходу температури повітря через 5° С у поточному році та її відхилення від середньої багаторічної. Розраховується середня багаторічна температура за серпень і середня температура за серпень поточного року і також визначається її відхилення. За розрахованими значеннями відхилень температури повітря визначається перша поправка з табл. 1.8. За графіками С.О. Веріго (рис. 1.7) розраховуються для кожної декади очікувані запаси продуктивної вологи. Потім за період "сходи – кущіння" визначаються середні запаси продуктивної вологи у орному шарі ґрунту.
Таблиця 1.8 – Поправка (Δ1) до оптимальних термінів сівби за відхиленнями температури повітря та дати припинення вегетації
За середніми значеннями вологи у період сходи – кущіння визначається друга поправка (Δ2) з табл. 1.9.
Таблиця 1.9 – Значення поправок Δ2 (дні) до середніх багаторічних термінів сівби озимих на вологість ґрунту у шарі 0 – 20 см
Потім визначається сумарна поправка
(1.17)
Очікуваний оптимальний термін сівби розраховується шляхом введення одержаної сумарної поправки до оптимального середнього багаторічного терміну сівби.
|