Розрахунок термінів сівби озимої пшениці та озимого жита
Розвиток озимих культур восени залежить від агрометеорологічних умов від сівби до припинення вегетації. Агрометеоролог повинен обґрунтувати терміни сівби озимих культур з тим, щоб вони закінчили вегетацію у стані кущіння 3 – 6 пагонів. Методика прогнозу термінів сівби озимих культур, агрометеорологічних умов їх розвитку до припинення вегетації розроблена Є.С. Улановою для Європейської території країн СНД. Для України методика термінів сівби озимих розроблена В.П. Дмитренком та І.Г. Грушкою, для Білорусі – Л.К. Пятовською [4]. Для озимих культур оптимальними термінами сівби вважаються такі, за яких у рослин на припинення вегетації спостерігається 3 – 5 пагонів, дуже ранніми – ті, за яких озимі закінчують вегетацію з кущистістю 6 пагонів і більше, дуже пізніми – терміни, за яких озимі на припинення вегетації залишаються в стані сходів або на початку кущіння. Головними агрометеорологічними показниками, які визначають розвиток озимих восени, є температура повітря і вологість ґрунту. Є.С. Улановою розроблено два методи визначення термінів сівби озимих культур: а) для районів доброго осіннього зволоження ґрунту, до яких відносяться райони з запасами вологи у шарі 0 – 20 см більше 25 мм; б) для районів недостатнього зволоження ґрунту – з запасами вологи в орному шарі за вказаний період менше 25 мм. В умовах достатнього зволоження ґрунту вирішальне значення для зростання та розвитку озимих має температура повітря і ґрунту. У зв’язку з цим у районах достатнього зволоження для визначення термінів сівби, сходів, початку кущіння і міри кущистості використовуються суми ефективних температур вище 5° С, встановлені О.О. Шіголєвим:
Таблиця 1 – Суми ефективних температур за між фазні періоди озимих культур восени, оС
При недостатньому зволоженні ґрунту восени терміни настання фаз розвитку озимих культур залежать від температури повітря та запасів вологи у орному шарі ґрунту. Є.С. Улановою були знайдені залежності тривалості у днях періодів "сівба – сходи" від зволоження ґрунту за температури вище 14º С (табл. 1.4) та сходи-кущіння від вологості у шарі ґрунту 0 – 20 см та середньої температури (табл. 1.5) повітря.
Таблиця 1.4 – Залежність тривалості періоду сівба-сходи від запасів вологи у шарі ґрунту 0 – 20 см
Очікувані запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту розраховуються за методом С.О. Веріго (рис. 1.7) або за відповідними рівняннями: для чорноземних ґрунтів
, (1.15) для опідзолених ґрунтів
, (1.16)
де У – зміна запасів вологи за декаду, мм; t – середня температура повітря за декаду,° С; b – сума опадів за декаду, мм; с – запаси продуктивної вологи на початок декаду, мм. Розрахунки виконуються окремо для районів доброго зволоження та для районів недостатнього зволоження ґрунту.
Таблиця 1.5 – Залежність тривалості періоду “сходи-кущіння” від запасів вологи у шарі ґрунту 0 – 20 см та температури повітря
Поправки на температуру для різних шарів ґрунту у табл. 1.6.
|