Фразеологія
1. Укажіть, в якому рядку правильно підібрані до поданих виразів фразеологізми – антоніми: а) хоч лопатою загрібай – як кіт наплакав; б) кидати в холод –почервоніти як рак; в) натягати віжки – валитися з рук; г) набитий гаманець – хмара хмарою.
2. Укажіть, в котрому рядку неправильно подані антонімічні пари фразеологізмів: а) хоч греблю гати – кури не клюють; б) ляси точити – води в рот набрати; в) піти вгору – піти на дно; г) білий, як сніг – чорний, як смола.
3. Укажіть, в якому рядку всі фразеологізми синонімічні: а) бити байдики, ввести в оману, голий як бубон, дати ногам волю; б) дірка від бублика, зуб на зуб не попадає, брати на кпини, як сніг на голову; в) одним миром мазані, одного поля ягоди, пара п’ятак, один від одного недалеко втік; г) аж ребра світяться, перегнути палку, прикусити язик, стерти на порох.
4. Укажіть, в якому рядку є зайвий фразеологізм: а) ні в казці сказати, ні пером описати; хоч картину малюй; очей не відірвати; по саму зав’язку; б) скуштував, по чім ківш лиха; пройшов крізь вогонь і воду; пройшов крізь сито й решето; взнав, де раки зимують; в) ніколи і вгору глянути; кручуся як муха в окропі; кручуся, як білка в колесі; літаю, як віник; г) нести ахінею; розказувати сім мішків гречаної вовни; розводити Химині кури; городити теревені..
5. Укажіть, в котрому рядку неправильно подані антонімічні пари фразеологізмів: а) брати в голову – викинути з голови; б) довести до пуття - поставити хрест; в) учення світ - невчення - тьма; г) ні пари з уст - клювати носом.
6. Укажіть, в якому рядку вжито знижені фразеологізми: а) іти в далеку дорогу, покинути грішну землю, покинути білий світ, зімкнути вуста навіки; б) наказати довго жити, віддати останній подих, переставитися на той світ, зійти з свого світу; в) відкинути ноги, віддати чортові душу, віддати кінці, задерти п’яти; г) відходити у вічність, попрощатися зі світом, навіки закрити очі, востаннє спочити.
7. Укажіть, яке речення зайве: а) Біда не сама ходить, а з дітками. б) Біда біду перебуде, одна мине десять буде. в) Перемелеться лихо – добро буде. г) Ото халепа надворі, і носа не вистромиш.
8. Чи правильно поєднані пари? Відшукайте помилку: а) дати хліб у руки – забезпечити роботою; б) добувати хліб – заробляти на життя; в) чужий хліб їсти - бути на чиїхось харчах; г) хліб за хліб – позбавити когось заробітків, беручись за ту саму роботу.
9. Укажіть, в якому рядочку усталені вирази пов’язані зі спортом: а) брати старт, друге дихання, вийти на фінішну пряму, брати бар’єр; б) грати першу роль, мертвий штиль, хід конем, вимушена посадка; в) сідати на мілину, сходити зі сцени, покласти на обидві лопатки, підняти завісу; г) покласти першу цеглину, робити квітку, фальшива нота, хитрий лис.
10. Укажіть, в якому рядку допущено помилку: а) давати волю ногам, давати тягу, дати ногам знати, давати дьору; б) всипати перцю, дати бобу, дати прочуханки, дати прикурити; в) на краю світу, як рукою подати, де Макар телят не пас, у чорта на куличках; г) аж мороз іде поза спиною, кров холоне в жилах, волосся дибом встає, душа в п’яти сховалася.
11. Укажіть рядок, в якому звороти є неологізмами: а) забивати баки, на двері показати, забити в кайдани, волочити кайдани; б) ланцюгова реакція, висіти на телефоні, мчатися з космічною швидкістю, за кадром; в) на карту ставити, каменем стати, піти прахом, гарбуза дати; г) зоряна година, відкинути ноги, ази писати, триматися берега.
12. Укажіть, в якому рядку всі фразеологізми синонімічні: а) дерти носа, входити в колію, як з хреста знятий, валитися з ніг; б) вилетіти в трубу, іти прахом, іти до чорта, іти шкереберть; в) хоч у вухо бгай, розпустити язика, спасти з тіла, вкоротити язика; г) шкіра та кістки, дві краплі води, з усіх ніг, вести перед.
13. Укажіть, в якому рядку до наведених фразеологізмів правильно дібрано слово-синонім: а) підіймати на глум, брати на кпини – насміхатися; б) вола б з’їв, аж кишки болять – сильний; в) як у Бога за дверима, як у Бога в пазусі – веселий; г) цокотіти зубами, волосся дибом встає – дивуватися.
14. Укажіть рядок, в якому помилково підібраний синонімічний ряд: а) тримати язик за зубами, проковтнути язик, води в рот набрати, ні пари з уст; б) не мати клепки, без царя в голові, не варить баняк, загубились ключі від розуму; в) не вродило в черепку, замість мізків виросла капуста, без тями, туман вісімнадцятий; г) аж кишки болять, прикусити язика, зуби на полицю, кишки грають марш.
15. Укажіть рядок, в якому допущено помилку при доборі фразеологізмів-синонімів: а) ловити вітрів, ловити зівак, торгувати витрішками, купувати витрішки – розглядати все із зайвою цікавістю; б) дурних у решето ловити, ворон лічити, тинятися без діла, тинятися з кутка в куток – марно витрачати час; в) давати маху, давати зівка, давати драла, продавати зуби – упускати слушну нагоду; г) баглаї бити, валяти дурня, ловити гав, байдики бити – вештатися без діла.
16. Позначте рядок, у якому записані фразеологізми античного походження: а) терновий вінок, у поті чола, поцілунок Іуди, нести свій хрест; б) брати гору, мати на увазі, робити з мухи слона, зітерти в порошок; в) гомеричний сміх, золоте руно, прокрустове ложе, ахіллесова п’ята; г) змотувати вудки, вусом не моргнути, дати гарбуза, клювати на живця. 17. Позначте рядок, у якому фразеологічний вислів означає поняття „далеко”: а) клювати носом; б) ловити ґави; в) дати гарбуза; г) за тридев’ять земель.
18. Позначте рядок, у якому фразеологічний вислів комунікативного типу є приказною: а) Здобудеш освіту – побачиш більше світу. б) Друзі пізнаються в біді. в) Кожен фініш – це, по суті, старт. (Л.Костенко). г) Бути чи не бути. (В.Шекспір).
19. Позначте рядок, у якому записані фразеологічні синоніми: а) тримати язик за зубами, води в рот набрати, ні пари з уст, закрити рота; б) кричати, репетувати, йойкати, голосити; в) поганий, гидкий, бридкий, кепський; г) добрий, добріший, більш добрий, найдобріший.
20. Позначте рядок, у якому антонімічна пара фразеологізмів записана неправильно: а) ляси точити – води в рот набрати; б) хоч греблю гати – на макове зерно; в) чорний, як сніг – білий, як смола; г) топтати ряст – дихати на ладан.
21. Позначте рядок, у якому фразеологізми є афоризмами: а) розбити глека, коронний номер, земля обітована, манна небесна; б) Мовчання – знак згоди. Мить, зупинись! Здоровий дух – в здоровому тілі. Бути чи не бути; в) олімпійський спокій, діогенова бочка, яблуко незгоди, золоте руно; г) зійти зі сцени, куй залізо, поки горяче, як по нотах, на вагу золота
22. Позначте прислів’я, у якому лаконічно узагальнюються народні погляди на культуру мовлення: а) Більше діла – менше слів. б) Дав слово – дотримайся його. в) Умієш говорити – умій слухати. г) Не хочеш почути поганих слів, не кажи їх сам.
23. Позначте рядок, у якому фразеологізми пов’язані з побутом, звичаями й обрядами народу: а) дати гарбуза, свиню підкласти, купувати кота в мішку, крутитися на язиці; б) гордіїв вузол, золоте руно, ахіллесова п’ята, езопівська мова; в) блудний син, у поті чола, терновий вінок, нести свій хрест; г) на вагу золота, куй залізо, поки гаряче, коронний номер, здавати позиції.
24. Позначте антонім до фразеологізму „знайти спільну мову”: а) грати в мовчанку; б) каші не зварити; в) підливати у вогонь олії; г) пороти як з гарячки.
25. Позначте рядок, у якому фразеологізми походять з професійно-виробничої сфери: а) сім раз одміряй, раз одріж, давати намір, схрещувати мечі, здавати позиції; б) авгієві стайні, гордіїв вузол, мов фенікс з попелу, сізіфова праця; в) каїнова печать, манна небесна, терновий вінок, умивати руки; г) купувати кота в мішку, витрішки продавати, передати куті меду, свиню підкласти.
26. Позначте рядок, у якому фразеологізми є крилатими висловами: а) за ніс водити, нагріти руки, дивитися крізь пальці, попасти пальцем у небо; б) Де нема святої волі, не буде там добра ніколи. Мовчання – знак згоди. Людина у футлярі. Герой нашого часу. в) брати на глум, брати рушники, брати близько до серця, брати гору; г) клювати носом, пасти задніх, ловити ґави, шукати вітра в полі.
27. Позначте рядок, у якому фразеологічний вислів означає поняття „перемагати когось, щось”: а) нічого в рот не брати; б) брати гору; в) брати близько до серця; г) брати на глум.
28. Позначте рядок, у якому вжито синонімічні фразеологізми: а) ляси точити - води в рот набрати; б) байдики бити - боки відлежувати; в) білий, як сніг - чорний, як смола; г) хоч греблю гати – на макове зерно.
29. Позначте рядок, у якому записані фразеологізми біблійного походження: а) мати на увазі, брати гору, зітерти в порошок, робити з мухи слона; б) у поті чола, поцілунок Іуди, нести свій хрест, терновий вінок; в) вусом не моргнути, дати гарбуза, змотувати вудки, клювати на живця; г) ахіллесова п’ята, прокрустове ложе, гомеричний сміх, золоте руно. 30. Позначте рядок в якому, фразеологічний вислів означає поняття„повторювати”: а) крапля в морі; б) замітати сліди; в) заливатися слізьми; г) товкти воду в ступі.
|