Вільні турбулентні струмені.
План. Приклади вільних струменів. Типи вільних струменів. Причини утворення і основні елементи вільних струменів. Вільні струмені в необмеженому просторі. Особливі випадки повітряних струменів. Приклади вільних струменів. На збірному малюнку 6, а) показаний вільний струмінь кар’єрі.
Рисунок 6. а) Схема вільних струменів в кар’єрі. Вітровий потік зривається в точці О з твердої межі (земної поверхні) і, розширюючись, рухається в просторі кар’єру у вигляді вільного струменю ВОО1.Поверхні ОВ і ОО1 є межами струменю, по яким повітря рухається зі швидкістю, що дорівнює швидкості повітря поза струменем (нижче межі ОО1 повітря вважається нерухомим, вище ОВ рухається зі швидкістю вітру Uв). На малюнку 6 б) показано вільний струмінь бааб, який утворюється при виході повітряного потоку між двома відвалами породи (вид на плані). Малюнок 6 б). Схема вільних струменів в кар’єрі. Типи вільних струменів. Вільні струмені бувають повними і неповними. Повний струмінь не торкається з твердою межею (див. мал. 6 а) і б). Неповний з одного боку стикається з твердою границею, а з іншого боку – з заповненим повітрям простором (мал. 7 а), вільний струмінь ВАСД на дільниці СД має тверду межу). Різновид неповного струменю є напівобмежений струмінь, який одним боком рухається вздовж твердої межі за всією довжиною, починаючи від початкового перетину. Такий струмінь може утворюватись при виході повітря з трубопроводу, прокладеного по землі (мал. 7 б; I, II, III – перетини струменю).
а
Uв B А
Е С D
б
II III Uв Uв
I трубопровід U0 δ δ δ
Мал. 7. Схеми неповних вільних струменів.
В залежності ід форми вихідного отвору вільні струмені можуть мати різну форму. Найбільш вивчені круглі, асиметричні ( мал. 8, а) і пласкі, або пласко-паралельні (мал. 7, а) - дільниця струменю АС і мал. 8, б) струмені.
а б
Мал. 8. Схеми круглого і плаского вільних струменів.
|