Потреба в основному капіталі визначається при створенні, розширенні підприємства, а також у разі додаткових капіталовкладень.
У процесі фінансового планування необхідно також визначити джерела фінансування капітальних вкладень. Відповідно до чинного законодавства можуть використовуватись такі джерела: - власні фінансові ресурси; - залучені фінансові ресурси; - кошти, отримані від продажу цінних паперів, внески членів трудових колективів; - кошти державного бюджету та місцевих бюджетів; - кошти іноземних інвесторів.
Раніше залучені кошти використовувались підприємством за недостатності власних фінансових ресурсів на капітальні вкладення. В сучасних умовах дотримуються інших позицій: залучати кошти слід тоді, коли розрахунки свідчать про те, що їхнє залучення вигідно для підприємства. Розмір необхідного фінансування за рахунок зовнішніх джерел визначають наступним чином:
Фз= А*DР- П*DР- К*Р
де Фз — необхідне фінансування за рахунок зовнішніх джерел, тис. грн; А — активи, які змінюються залежно від обсягу продажів, тис. грн; DР — запланована зміна обсягу збуту за рік, тис. грн; П — пасиви, що змінюються залежно від обсягу продажів, тис. грн.; К — відношення чистого прибутку після виплати дивідендів до обсягу продажів; Р — обсяг збуту в плановому році, тис. грн.
Необхідно усвідомити, що потреба в оборотному капіталі виникає під впливом багатьох чинників, таких як умови реалізації продукції та закупівлі матеріалів, напівфабрикатів, форми розрахунків за матеріальні цінності, тривалість виробничого циклу, термін знаходження матеріалів і товарів у запасі та ін. Потреба в оборотних коштах є одним із об’єктів фінансового планування. Розмір оборотного капіталу, який утворює кожну складову поточних активів, має відповідати потребам і можливостям підприємства з виробництва й реалізації продукції. На практиці використовуються два методи визначення потреби: прямий і економічний. Особливість визначення потреби в оборотних коштах економічним методом полягає в тому, що обчислений методом прямого розрахунку норматив на поточний рік ділять на дві частини. До першої частини відносять нормативи оборотних коштів за статтями, розмір яких прямо залежить від обсягу витрат на виробництво: сировина, основні матеріали, покупні напівфабрикати, допоміжні матеріали, тара, незавершене виробництво та готова продукція (виробничий норматив). До другої частини включають ті статті нормованих оборотних коштів, розмір яких прямо не залежить від зміни витрат на виробництво: запасні частини для ремонтів устаткування, малоцінні і швидкозношувані предмети, витрати майбутніх періодів (невиробничий норматив).
|