Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Держава застосовує правові, адміністративні та економічні методи регулювання ЗЕД
Правове регулювання ЗЕЗ включає: - розробку та прийняття нормативної бази в Україні та виконання норм міжнародного права; - приєднання України до міжнародних організацій та конвенцій; - укладання міждержавних угод; (договори про торгівлю та угоди про ліквідацію подв. оподаткування)
Адміністративне регулювання зовнішніх зв'язків здійснюються за допомогою таких важелів, як:
- реєстрація суб'єктів зовнішньоекономічних відносин; - реєстрація зовнішньоекономічних контрактів; - розробка системи нетарифного регулювання ЗЕЗ; - митне регулювання; - оперативне регулювання ЗЕД; (з метою збалансованого розвитку ЗЕЗ і удосконалення інструментів реалізації зовнішньоекономічної політики країни в особливих випадках застосовують заходи оперативного регулювання ЗЕД,а саме: тимчасове зупинення ЗЕД та застосування індивідуального ліцензування за порушення чинного законодавства України у сфері зовнішньоекономічних відносин).
До економічних регуляторів належать: - розробка і встановлення податків у сфері зовнішніх зносин; - затверджений порядок нагромадження і використання валютних коштів суб’єктів ЗЕД; - система розрахунків та кредитування експортно-імпортних відносин; ВИДИ: Тарифні - ті що засновані на використанні митного тарифу; Нетарифні - всі інші, а саме: а) кількісні методи (визначають кількість і номенклатуру товарів, що дозволені до експорту і імпорту) - квотування (контингентування); - ліцензування; б) методи скритого протекціонізму (до них входять різноманітні митні формальності, санітарно-ветеринарні норми, система внутрішніх податків і зборів, різноманітні адміністративні правила, які прямо не перешкоджають імпорту, але по суті, створюють приховані перешкоди для ввозу іноземних товарів).
У міжнародній практиці митне регулювання здійснюється на таких 4-х рівнях 1. Зона вільної торгівлі. У межах цієї зони країни-учасниці скасовують між собою торгові бар’єри, зберігаючи їх при цьому відносно третіх країн. Прикладом вільної торгівлі є Європейська асоціація вільної торгівлі (ЄАВТ), яку засновано у 1960р..
2. Митний союз. У межах митного союзу країни-учасниці не тільки скасовують всі обмеження в торгівлі між собою, але й засновують єдину систему зовнішніх торговельних обмежень, що усуває тим самим необхідність існування митної служби на внутрішніх кордонах. Відносно торгівлі прикладом митного союзу є Європейська економічна співдружність.
3. Спільний ринок, - у рамках якого учасники крім свободи торгівлі користуються свободою переміщень всіх факторів виробництва (міграція робочої сили і капіталу).
4. Повний економічний союз, в якому країни-учасниці уніфікують свою економічну політику стосовно торгівлі, міграції робочої сили і переливу капіталу.
Митний тариф — це систематизований перелік товарів, що підлягають обкладанню митом при ввезенні їх на митну територію країни або при вивезенні з неї. Закону України "Про Митний тариф України" від 5 квітня 2001 року
|