Розрахунок посилення металевих конструкцій
10.1. Металева колона висотою Н із відповідного прокатного профілю призначена для сприйняття розрахункового навантаження N від конструкцій перекриття громадської будівлі і закріплена від втрати стійкості в напрямку меншої сторони. Розрахунковий опір сталі, з якої виготовлена колона, дорівнює Ry. При обстеженні виявлено, що за фактичного навантаження Nf викривлення колони в найбільш напруженому перерізі складає fx0 та fy0, а корозійне зношення з глибиною проникнення δк є рівномірним по периметру її поперечного перерізу. Запроектуйте, в разі необхідності, посилення зазначеної колони.
Дано:
Вплив корозійних пошкоджень на несучу здатність металевих елементів враховуватимемо, як і в більшості випадків, через зменшення розрахункових геометричних характеристик їх поперечного перерізу. Для визначення розрахункових геометричних характеристик попередньо необхідно обчислити ряд величин, а саме: - коефіцієнт злитності перерізу, рівний відношенню периметра, що контактує з середовищем, до площі поперечного перерізу, для двох швелерів, які складають замкнутий профіль, обчислюється за наступною формулою: ; - коефіцієнт зміни моменту опору внаслідок корозійного зношення, приймається згідно табл.1 дод.4 [7]; - величина проникнення корозії. За умовою задачі , Тоді розрахункові площа та момент опору будуть становити: Приведене значення радіуса інерції пошкодженого елемента буде становити: Умовна гнучкість стержня в площині викривлення та напруга в ньому на момент вимірювання викривлень буде становити, відповідно: Понижуючий коефіцієнт для викривлення та саму величину викривлення стержня в ненавантаженому стані знаходимо за формулами: де - повна величина викривлення стержня, виміряна при завантаженні стержня силою N0, що становить: Відносне викривлення в ненавантаженому стані (відносний ексцентриситет) обчислимо за формулою: Коефіцієнт впливу перерізу, відповідно до табл.73 [] обчислимо за формулою: Коефіцієнт переходу від максимального викривлення до еквівалентного ексцентриситету і сам еквівалентний ексцентриситет становитимуть, відповідно: Коефіцієнт зниження несучої здатності, визначається по табл.74 [4] за умовною гнучкістю та еквівалентним ексцентриситетом і становить Перевірку стійкості стиснутих стержнів, що мають викривлення в двох площинах, виконуємо за формулою: Як бачимо, умова не виконується, тому необхідно виконати посилення колони. Висновок: отже необхідно виконати посилення металевої колони прокатного профілю, посилення виконуємо за допомогою приварювання до швелерів по всій довжині колони двох пластин прямокутного перерізу. 10.2. Розкіс металевої ферми (не опорний) довжиною l виготовлений із двох спарених кутиків. При обстеженні ферми виявлені його викривлення fox, foy та локальний прогин полиці розмірами lм і fм приблизно посередині розкосу. Розрахунковий опір сталі складає Ry. Чи зможе зазначений розкіс без посилення сприймати розрахункове навантаження N? Запроектуйте, в разі необхідності, відповідне посилення розкосу ферми.
Дано:
Умовна гнучкість стержня в площині викривлення на момент вимірювання викривлень буде становити: Визначимо величини відносних викривлень в площинах X та Y відповідно: Відносні величини локальної зігнутості полиць становлять: По табл. 8 додат.4 [7] визначаємо відносні величини крайового послаблення кутиків , тоді еквівалентні розміри зазначеного послаблення становитимуть: Кут нахилу та абсолютну величину сумарного вигину обчислюємо відповідно за наступними формулами: По табл. 4 додат.4 [7] за визначеними параметрами , і знаходимо коефіцієнт зниження несучої здатності По табл. 7 додат.4 [7] за визначеними параметрами і знаходимо коефіцієнт послаблення перерізу . Перевіряємо умову стійкості: Умова не виконується, тому необхідно виконати посилення розкосу за допомогою накладних кутиків Рис. 10.2.1. Схема підсилення розкосу Висновок: розкіс металевої ферми потребує посилення, яке виконуєм за допомогою приварювання до кутиків по всій довжині розкосу двох накладних кутиків.
|