Розрахунок посилення елементів конструкцій будинків і споруд
9.1. Після надбудови громадської будівлі навантаження на цегляний стовп з розмірами поперечного перерізу а × в, що передається з ексцентриситетом е0, зросло до N. При обстеженні кладки, що виконана з цегли пластичного пересування марки Мц на розчині марки Мр пошкодження не виявлено. Розрахувати посилення цегляного стовпа за допомогою металевої обойми з сталі марки Ст, якщо його висота відповідає висоті поверху і дорівнює Н.
Дано: Рис. 9.1 Схема посилення металевою обоймою 1 – посилювана колона; 2 – кутик; 3 – поперечні планки Розрахунок посилення цегляних стовпів чи колон, що працюють на центральний чи позацентровий стиск з малими ексцентриситетами, за рахунок сталевої обойми виконуємо за формулою: Несуча здатність підсиленого стовпа складається з трьох складових: Коефіцієнти умов роботи колони чи цегляного стовпа обчислюємо за наступними формулами: Гнучкість стовпа при повній та стиснутій висоті перерізу в площині згину, відповідно обчислюємо за наступними виразами: Користуючись табл. 18 і 15 [6] знаходимо коефіцієнти поздовжнього згину Тоді усереднений коефіцієнт поздовжнього згину буде становити: Розрахунковий опір кладки стиску становить Площа перерізу посилюваної кладки Знайдемо несучу здатність цегляної кладки: Приймемо для посилення 4 кутики з Розрахунковий опір стиску сталі кутиків при передачі навантаження з одного боку Розрахунковий опір стиску хомутів з сталевих смуг Знайдемо несучу здатність сталевих кутиків: Несуча здатність хомутів зі сталі буде рівна: Отже, остаточно відсоток армування сталевими планками обчислимо за виразом: Висновок: оскільки , то посилення цегляного стовпа використовуємо з конструктивних вимог металевою обоймою з 4 кутиків , з’єднаних між собою металевими смугами перерізом , розміщеними з кроком s= 500 мм.
9.2. Центрально навантажений стовп висотою Н перерізом а × в викладений із природних різаних каменів висотою h марки Мк на розчині марки Мр. Під час обстеження виявлено, що він має певні пошкодження і потребує посилення. Розрахувати посилення зазначеного стовпа за допомогою обойми у вигляді армованої штукатурки.
Дано: Рис. 9.2 Схема посилення армованою штукатуркою 1 – посилювана колона; 2 – поперечна арматура; 3 – штукатурка Розрахунок посилення цегляних стовпів чи колон, що працюють на центральний чи позацентровий стиск з малими ексцентриситетами, за рахунок обойми у вигляді армованої штукатурки виконуємо за формулою: Несуча здатність складається з двох складових: Коефіцієнти умов роботи колони чи цегляного стовпа обчислюємо за наступними формулами: Гнучкість стовпа при повній та стиснутій висоті перерізу в площині згину однакова і обчислюємо її за наступним виразом: Користуючись табл. 18 і 15 [6] знаходимо коефіцієнт поздовжнього згину . Тоді усереднений коефіцієнт поздовжнього згину буде становити: Розрахунковий опір кладки стиску становить Площа перерізу посилюваної кладки Знайдемо несучу здатність цегляної кладки: Для виконання армованої штукатурки товщиною 30 мм приймемо арматуру класу А-II (із захисним шаром 35 мм), для якої розрахунковий опір стиску арматурних стержнів з урахуванням коефіцієнтів умов роботи становить . Несуча здатність обойми становить: Отже, відсоток армування поперечними стержнями: Висновок: виконувати посилення стовпа за допомогою армованої штукатурки не є раціональним.
9.3. Відцентрово навантажений стовп висотою Н перерізом а × в викладений із природних різаних каменів висотою h марки Мк на розчині марки Мр. Під час обстеження виявлено, що він має певні пошкодження і потребує посилення. Розрахувати посилення зазначеного стовпа за допомогою залізобетонної обойми, бетон і арматуру для якої прийняти класів В і А.
Дано: Рис. 9.3 Схема посилення залізобетонною обоймою 1 – посилювана колона; 2 – арматура; 3 – бетон омонолічування Розрахунок посилення цегляних стовпів чи колон, що працюють на центральний чи позацентровий стиск з малими ексцентриситетами, за рахунок залізобетонної обойми виконуємо за формулою: Несуча здатність складається з чотирьох складових: Коефіцієнти умов роботи колони чи цегляного стовпа обчислюємо за наступними формулами: Гнучкість стовпа при повній та стиснутій висоті перерізу в площині згину, відповідно обчислюємо за наступними виразами: За табл. 18 і 15 [6] знаходимо коефіцієнти поздовжнього згину . Тоді усереднений коефіцієнт поздовжнього згину буде становити: Розрахунковий опір кладки стиску становить Площа перерізу посилюваної кладки Знайдемо несучу здатність цегляної кладки: Приймемо для посилення 8 стержнів Æ22 мм А-I з Розрахунковий опір стиску арматурної сталі Знайдемо несучу здатність поздовжньої арматури: Площа бетону (приймаємо товщину набетонування 5 см з врахуванням захисного шару арматури 2 см): Знайдемо несучу здатність шару набетонування: Розрахунковий опір стиску поперечної арматури з урахуванням коефіцієнтів умов роботи Тоді несуча здатність поперечної арматури залізобетонної обойми буде рівна: Отже, остаточно відсоток армування поперечною арматурою становитиме Площа поперечної арматури Приймаємо поперечну арматуру класу А-I Æ8мм з Висновок: отже посилення цегляного стовпа виконуємо за допомогою залізобетонної обойми з поздовжньою арматурою класу А-I 8 стержнів Æ22мм та поперечною арматурою класу А-I Æ8мм з кроком 100 мм.
|