Семінарське заняття № 11 Стан економіки та розвиток культури України наприкінці 50-х у першій половині 60-х років
Що це за людина, яка прийшла з народу? Людина, яка визволила мільйони висланих, а народ не може вибачити їй кукурудзи.
Е. Габрилович
Забудеться і Манеж, і кукурудза… а люди будуть довго жити в його будинках. Звільнені ним люди… і зла на нього ніхто не буде мати..
М. Ромм План 1) Реформи системи управління н/г та промисловості. 2) Аграрна політика наприкінці 50- у Iполовині 60х рр. 3) Реформи в соціальній сфері. 4) Культура і духовне життя в Україні. «Шістдесятники». Література: 1) Бойко О.Д. Історія України/О.Д. Бойко.—К., 2002. 2) Борисенко В. Курс української історії: з найдавніших часів доХХ ст./В.Борисенко. — К., 1996. 3) Грицак Я. Нарис історії України. Формування модерної української нації XIX- XX ст. / Я. Грицак. —К.,2000. 4) Довідник з історії України «А» - «Я».—К., 2001. 5) Історія України / Під ред. Ю. Зайцева. – Львів, 1998. 6) Історія України: нове бачення.— К., 1995-1996. 7)Малин Я. Історія Української державності. /Я.Малин, Б. Вол, В. Чуприна. — Львів, 1995. 8) Субтельний О. Україна: історія / О.Субтельний. — К., 1993.
Після вивчення теми студенти повинні знати: а) хронологічні рамки: · політики десталінізації в СРСР; · семирічного плану розвитку н/г УСРР; б) дати: · реформи системи загальної освіти в УРСР; · реформування промислового сектору,с/г, соціальної сфери; в) імена, прізвища: · найбільш відомих українських «шістдесятників»; · відомих діячів української культури та їхні найзначніші досягнення в обраній ними царині культуротворення. г) зміст понять і термінів: · десталінізація, лібералізація, «відлига»; · децентралізація, освоєння цілини, «кукурудзяна кампанія», рівень життя; · «зближення і злиття націй», русифікація, «шістдесятники». Після вивчення теми студенти повинні вміти: А) розповідати про розвиток науки та мистецтва в УРСР. Б) визначити наслідки для української економіки та суспільства реформи М. Хрущова. В) виявити факт, які свідчать про непослідовність та суперечливість реформ М. Хрущова. Питання для обговорення: 1) Хрущовська політика десталінізації суспільно-політичного життя: а) призвела до встановлення демократії в країні. б) носила суперечливий і незавершений характер. в) потерпіла повний крах. Чому? Обґрунтуйте своє твердження. 2) Реформи у сфері сільського господарства в часи Хрущова призвели: а) до повного зубожіння українського села. б) не мали ніяких позитивних наслідків в Україні. в) сприяли певному покращенню справ в сільському господарстві України і підвищенню життєвого рівня колгоспників. 3) Чому заходи щодо десталінізації суспільства не призвели до зміни політичної системи в УРСР? 4) Назвіть відомих вам діячів культури-«шістдесятників». Що було характерно для їх творчості? Теми повідомлень, рефератів: 1) XXз’їзд КПРС. Засудження культу особи Й. Сталіна. 2) Хрущовські «кукурудзяні експерименти» в Україні: уявні та реальні наслідки.
Семінарське заняття № 12 Опозиційний рух
Система убита, але немає куди вивезти труп. Він розкладається, гниє і жити при цих рештках нестерпніше, ніж при живій істоті.
Ф. Кривін.
Хай діти оцінюють чесно. Ми жили. І дарма, що не всі ми орли, Як покличуть на звіт Ми спокійно воскреснемо. Хай історія судить. Жили як змогли.
Б. Олійник. План 1) Особливості опозиційного руху в Україні. Форми діяльності дисидентів. Течії дисидентського руху. 2) Українська Гельсінська спілка. 3) Боротьба з дисидентським рухом. Література: 1) Баран В.К.Україна в умовах системної кризи 1946-1980-ті)/В. К.Баран, В. М. Даниленко. —М., 1999. 2) Винниченко І. Україна 1920-1980-х: депортації, заслання, вислання /І. Винниченко. —К.,1994. 3) Грицак Я. Нарис історії України. Формування модерної української нації XIX- XX ст. / Я. Грицак. —К., 1996,2001. 4) Зайцев Ю. Антирежимний рух (1956-1991)/Ю. Зайцев// Львів: Історичні нариси.—Львів, 1996. 5) Касьянов Г.В. Незгодні: українська інтелігенція в русі опору 1960-1980-х рр. / Г.В. Касьянов. — К., 1995. 6) Сторінки історії України:XXстоліття:посібник для вчителя / За ред. С.В. Кульчицького. —К., 1995. 7) Русначенко А. Національно-визвольний рух в Україні: серединиа 50-х-початок 1990-х років/А. Русначенко. —К., 1998. Після вивчення теми студенти повинні знати:
|