ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
Поняття про предмет лісівництва. Методологія лісівництва. Значення лісів у сучасних умовах і завдання лісівництва. Світові тенденції розвитку лісівництва. Досвід провідних європейських країн щодо багатофункціонального, наближеного до природи лісівництва. Концепція розвитку лісового господарства України. Зв'язок лісівництва з еколого-біологічними та іншими дисциплінами
Завдання лісівництва та основні принципи його організації
Економічні та біологічні завдання практичного лісівництва. Поняття про користування лісом, види користування. Класифікація рубок лісу за їх призначенням. Розподіл лісів України на лісо рослинні зони. Рівнинні та гірські ліси. Особливості ведення господарства в лісах різних лісорослинних зон.
Рубки головного користування Основи теорії рубок лісу. Поняття про спосіб рубки в лісівництві. Призначення рубок головного користування. Термінологія пов’язана з рубками головного користування. Лісівничі та лісоексплуатаційні вимоги до способів рубок.
Суцільні рубки Умови появи і розвитку системи суцільних рубок. Класифікація суцільних рубок. Екологічні зміни в лісових екосистемах в результаті проведення суцільних рубок. Основані організаційно-технічні показники суцільно-лісосоічних рубок: напрям лісосіки, напрям рубки, ширина і розмір лісосіки, спосіб і термін примикання лісосік, довжина лісосічного ряду, їх лісівниче значення. Розрахунок ширини лісосіки. Технологічні показники суцільних рубок в лісах різних лісорослинних зон та переважаючих деревних порід. Поняття про концентровані рубки. Умови їх появи. Вплив концентрованих рубок на зміну мікроклімату лісів та хід поновлення на вирубках. Умовно суцільні рубки, їх поява, застосування та лісівнича оцінка. Поновлення лісу на суцільних вирубках та заходи щодо їх сприяння. Застосування і перспективи вдосконалення технології проведення суцільно-лісосічних рубок. Переваги та недоліки суцільно-лісосічних рубок.
Поступові рубки Класифікація поступових рубок. Елементи поступових рубок. Рівномірні та нерівномірні поступові рубки. Способи поступових рубок та умови їх застосування. Способи поступових рубок у соснових, ялинових, букових і змішаних твердолистяно-хвойних лісах. Основні організаційно-технічні показники поступових рубок: терміни вирубки деревостану, кількість прийомів рубки, ступінь зрідження деревостану при різних прийомах рубки, принципи відбору дерев у рубку. Рубки Д.М.Кравчинського та рубки Бузулукського бору. Умови застосування класичних нерівномірно-поступових рубок у різних типах лісу. Заходи сприяння природному поновленню при поступових рубках з врахуванням типів лісу. Оцінка поступових рубок та перспективи їх застосування в сучасних умовах.
Вибіркові рубки
Характерні особливості вибіркових рубок. Виникнення і розвиток вибіркових рубок. Класифікація вибіркових рубок. Способи вибіркових рубок і умови їх застосування. Підшукові, підневільно-вибіркові та добровільно-вибіркові рубки. Система Дауервальда та її застосування. Позитивні сторони і недоліки різнх способів вибіркової системи рубок. Перспективи застосування добровільно-вибіркових рубок в лісах України.
Комбіновані рубки
Особливості комбінованої системи рубок. Способи і варіанти комбінованих рубок. Механізовані улоговинні рубки Львівського лісотехнічного інституту. Вибірково-вузькосмугові рубки Вагнера. Вузькосмугові поступові рубки Каутца. Поступово-клиновидні рубки Ебергарда і Філіппа. Вибірково-поступові рубки Орлова. Вибірково-лісосічні рубки Лейбундгута та інші. Доцільність застосування комбінованих рубок в лісах України.
Комплексні рубки
Поняття про комплексні рубки. Біогрупа як об’єкт проведення комплексних рубок. Умови та перспективи застосування комплексних рубок.
|