Джерела інформації для аналізу виробництва та реалізації продукції
1) Фінансова звітність 2) форма 1-П «Звіт про продукцію» 3) Форма 1-ПВ «Звіт з праці» 4) форма 3-ПВ «Звіт про використання робочого часу» 5) форма 1-Підприємництво «Звіт про основні показники діяльності підприємства» 6) ф.1П-НПП «Звіт про виробництво промислової продукції» 7) додаткові матеріали: дані аудиторських перевірок та ревізій 8) Баланс 9) Звіт про фінансові результати 2. Оцінка динаміки обсягу виробництва продукції. Аналіз обсягів виробництва звичайно починають з оцінки того, як виконано план виробництва в цілому по підприємству і в розрізі його основних виробничих одиниць, які були рівні виконання за місяцями і кварталах звітного періоду, визначають причини можливих невдач і винних у цьому осіб. У ході аналізу вивчають такі аспекти виробництва та дають їм оцінку: • обсяг продукції порівняно до виробничих завдань; • динаміка продукції; • зміни у структурі випущеної продукції, номенклатурі, асортименті. Оцінка обсягу продукції проводиться методом порівняння фактичних показників випуску продукції за звітний період (рік, квартал, місяць) з виробничим завданням, яке враховує договори, а також з фактичними показниками попередніх періодів. Аналіз передбачає вивчення та оцінку факторів, що впливають на відхилення за обсягом випуску продукції. Ці фактори об’єднують у такі групи: • фактори, пов’язані з використанням трудових ресурсів; • фактори, пов’язані з використанням засобів праці; • фактори, пов’язані з використанням предметів праці. Аналіз обсягу виробництва слід розпочинати з вивчення динаміки валової і товарної продукції.
Розраховують базисні (відносно визначеного для порівняння періоду) та ланцюгові (кожен наступний період відносно попереднього) темпи зростання та приросту цих показників. Визначається також середньорічний темп зростання (приросту) валової та товарної продукції, який розраховується за середньо-геометричною або середньоарифметичною зваженою. Середній темп зростання по середньо-геометричній: Ť = де – ланцюгові темпи зростання. Аналізуючи динаміку обсягів виробництва, треба обов’язково визначити, які фактори спричинили таку тенденцію розвитку та відокремити зовнішні фактори.
3. Аналіз структури і асортименту випуску продукції. Аналіз показників якості продукції. Ритмічність роботи підприємства. Одним з важливих напрямків аналізу обсягу виробництва продукції є вивчення його в асортиментно-структурному розрізі. Асортименти — це перелік найменувань продукції, що випускає підприємство, із вказівкою її випуску з кожного виду. При формуванні асортименту продукції враховують: 1) поточні й перспективні потреби покупців; 2) рівень конкурентноздатності, виробленої або планованої до випуску продукції; 3) життєвий цикл виробу (вживання своєчасних заходів з впровадження нових, більш нових видів продукції й ви-лучення з виробничої програми морально застарілих виробів). Для оцінки виконання плану по асортиментах розраховується коефіцієнт асортиментності, що дорівнює відношенню загального фактичного випуску продукції, зарахованого у виконання плану виробництва по асортиментах до загального планового випуску продукції. Збільшення обсягу виробництва (реалізації) по одним видах і скорочення по інших видах продукції приводить до зміни її структури. Структура — це співвідношення окремих видів продукції в загальному обсязі їхнього виробництва, виражене у відсотках. Виконати план за структурою — значить зберегти у фактичному випуску продукції заплановані співвідношення окремих її видів. Зміна структури продукції дуже впливає на всі економічні показники: обсяг випуску продукції, матеріалоємність, собівартість продукції, прибуток і рентабельність. Якщо збільшується питома вага більш дорогої продукції, то обсяг усього випуску у вартісному вираженні зростає, і навпаки. Те ж відбувається з розміром прибутку при збільшенні питомої ваги високорентабельної продукції й відповідному зменшенні частки низькорентабельної продукції. Аналіз виконання річної виробничої програми випуску продукції розпочинається з оцінки напруженості цієї програми або, іншими словами, з повноти використання підприємством своїх потенційних можливостей, що закладені у виробничій потужності. Аналіз проводять з використанням як натуральних, так і вартісних показників. Аналізуючи випуск продукції за складом, вивчають суттєвість структурних зрушень (структурні зрушення являють собою зміну питомої ваги окремих видів продукції у загальному її обсязі), які вагомо можуть вплинути на затрати та фінансовий результат підприємства. Якщо підприємство перевиконує планове завдання з усіх виробів і це перевиконання за окремими видами виробів не однакове, то порушується лише структура випуску. Якщо з одних виробів план перевиконано, а з інших – не виконано, то порушується структура і заданий асортимент. Оцінка впливу структурних зрушень на обсяг випуску продукції різних товарних груп, не порівняльних між собою, проводиться з використанням моделі ВП=å(q*p) за схемою:
|