Практичне заняття № 3. МЕТА: Перевірити рівень засвоєння знань і сформованості професійних уявлень про вимоги до складання сучасної професіограми.
(ПРАКТИКУМ) ТЕМА. СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНИЙ КОНТЕКСТ СУЧАСНОЇ ПРОФЕСІОГРАМИ (ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОФЕСІОГРАМ)
МЕТА: Перевірити рівень засвоєння знань і сформованості професійних уявлень про вимоги до складання сучасної професіограми.
Практичне завдання: Скласти професіограму представника педагогічної професії (на вибір: учитель-предметник (предметна орієнтація – за вибором студента), соціальний педагог, психолог, гувернер, вихователь дитячого садка, працівник соціальної служби) за схемою:
Характеристика професії (професіограма) Загальна характеристика професії. Історія і розвиток професії, її суспільне і перспективне значення. Спеціальності даної професії. Кваліфікаційна характеристика спеціаліста. Посада, штат, робоче місце. Перспективи розвитку професії. Зміст і характер праці. Зовнішній зміст трудового процесу (мета, завдання, предмет, сировина, засоби, розподіл праці і її результати). Внутрішній зміст процесу (наукові основи, знання, уміння, навички). Основні професійні обов’язки, знаряддя праці, робоче місце, продукція, труднощі і можливі помилки в роботі. Вимоги до людини. Якості особистості (направленість, ставлення, мораль; досвід, психічні процеси; темперамент, характер; здібності). Психофізіологічні вимоги професії до людини: характеристика різних видів сприйняття у професійній діяльності (гострота зору, слуху…), моторні характеристики (координація рухів, швидкість реакції…), інтелектуальна сфера (особливості уваги, пам’яті, спостереження, мислення), емоційно-вольові якості особистості (самовладання, витривалість – психічна і фізична, врівноваженість, зібраність, рішучість), ділові якості (ініціативність, самостійність, організованість, почуття відповідальності, адекватна самооцінка), моральні якості (чесність, тактовність, чуйність, доброзичливість); необхідні знання; необхідні вміння та навички. Медичні і психофізіологічні протипоказання. Соціально-економічні особливості. Умови праці (санітарія і гігієна, час роботи, охорона праці, відпустка, спеціальні умови). Санітарно-гігієнічні умови праці (характер праці) включають: мікрокліматичні умови праці (робота в приміщенні або на повітрі, освітлення, температура та ін.), режим і ритм праці (монотонність праці, вільний час, відпустка…), медичні протипоказання. Заробіток, система оплати праці, ріст прибутків. Життєві і трудові перспективи робітників професії. Система підготовки. Шляхи отримання професії. Перелік навчальних закладів, де можна отримати професію (спеціальність). Умови прийому у навчальні заклади і значення навчання, зміст підготовки, перспективи працевлаштування та професійного зростання. Зв’язок професійної підготовки з навчальною і трудовою діяльністю в школі. Можливості підвищення кваліфікації, суміщення професій. Література про професію. Періодична преса. Окремі видання. Надання професійної інформації підліткам і школярам юнацького віку на уроках у певній системі підвищує виховну цінність уроку, забезпечує його сучасний рівень, це засіб поєднання навчання і виховання, теорії і практики, навчального і трудового життя.
Прим. При підготовці тексту характеристики професії можна скористатися різними формами риторичних жанрів, як-от: агітаційна промова, промова-презентація, іронічно-жартівлива, навіть розважальна. У такому випадку професіограма має бути адресно орієнтованою. Можна подати матеріал у формі есе (літературно-критичного або художньо-публіцистичного). Виклад інформації може бути як особистісним, суб’єктивним, авторським, так і об’єктивним, у якому особистісне начало підпорядковано предмету опису або якійсь ідеї. Ознаками есе є: невеликий обсяг (2-3 стор. друков. тексту), конкретна тема і підкреслено суб’єктивне її тлумачення, вільна композиція, невимушеність викладу, схильність до парадоксів, внутрішня смислова єдність, орієнтація на розмовний стиль. До кожного висновку має бути наведена аргументація (≈ 2 аргументи).
|