Студопедия — КИЇВ - 2013
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

КИЇВ - 2013






исследований РАН, г. Москва

 

 

Защита состоится ______ января 2000 г. в _______ час. на заседании диссертационного совета Д.063.58.04 в Саратовском государственном техническом университете по адресу: 410054, Саратов, ул. Политехническая, 77, корп. 1, ауд. 216а. С диссертацией можно ознакомиться в библиотеке СГТУ.

 

Автореферат разослан «____» _____________ 1999 года.

 

Ученый секретарь

диссертационного совета,

доктор социологических наук В. В. ЛЫСИКОВ

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ

УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТРАНСПОРТНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра екології та безпеки життєдіяльності

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС з нормативної дисципліни

«Основи охорони праці»

для студентів напрямів підготовки

 

6.030401 “Правознавство”

6.030503 “Міжнародна економіка”

6.030504 “Економіка підприємства”

6.030508 “Фінанси і кредит”

6.030509 “Облік і аудит”

6.030601 “Менеджмент”

6.140103 “Туризм”

ЗАТВЕРДЖЕНО

На засіданні Навчально-методичної ради

Національного транспортного університету

Протокол №___від «___»____________2013 р.

Перший проректор,

професор______________ М.О. БІЛЯКОВИЧ

КИЇВ - 2013

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ

УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТРАНСПОРТНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра екології та безпеки життєдіяльності

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС з нормативної дисципліни

«Основи охорони праці»

для студентів напрямів підготовки

 

6.030401 “Правознавство”

6.030503 “Міжнародна економіка”

6.030504 “Економіка підприємства”

6.030508 “Фінанси і кредит”

6.030509 “Облік і аудит”

6.030601 “Менеджмент”

6.140103 “Туризм”

КИЇВ - 2013

 


Навчально-методичний комплекс (НМК) з нормативної навчальної дисципліни «Основи охорони праці» для студентів НТУ напрямів підготовки 6.030401 “Правознавство”, 6.030503 “Міжнародна економіка”, 6.030504 “Економіка підприємства”, 6.030508 “Фінанси і кредит”, 6.030509 “Облік і аудит”, 6.030601 “Менеджмент”, 6.140103 “Туризм”

 

Укл.: В.П. Матейчик, М.В. Половко, Т.М. Пальчик, В.С. Гринчук, І.В. Самойленко – К.: НТУ, 2013. – 63 с.

 

Укладачі: професор В.П. Матейчик,

доцент М.В. Половко,

ст. викладач В.С. Гринчук,

асистент Т.М. Пальчик,

асистент І.В. Самойленко

 

 

Відповідальний за випуск
докт. техн. наук, професор В.П. Матейчик

 

 

Навчально-методичний комплекс з дисципліни “Основи охорони праці” структурований і складений на основі Робочої програми дисципліни “Основи охорони праці” за вимогами кредитно-модульної системи організації навчального процесу у вищих навчальних закладах України у відповідності із Типовою навчальною програмою нормативної дисципліни “Основи охорони праці”, затвердженою Міністерством освіти і науки, молоді та спорту на виконання спільного наказу із Міністерством надзвичайних ситуацій України та Держгірпромнагляду за №969/922/216 від 21.10.2012 року.

 

© В.П. Матейчик, М.В.Половко, В.С. Гринчук, Т.М. Пальчик, І.В. Самойленко 2013


ЗМІСТ

 

Вступ. ………..……………….3

1. Мета, завдання та результати навчання. …………..…………….5

2. Загальний опис дисципліни, структура та обсяг за модулями..………….8

3. Програма навчальної дисципліни. …………..…………...12

4. Навчальний тематичний план дисципліни. ……………………….22

5. Плани лекційних занять. ……………………….24

6. Плани лабораторних робіт. ……………………….28

7. Самостійна робота студентів. ……………………….31

8. Форми контролю, критерії оцінювання рівня навчальних знань та
рейтинг студентів. ……………………….35

9. Розподіл балів за модулями, які нараховуються студентам
(максимальна кількість) ………………………..……………………………43

10. Питання для модульних контрольних робіт за темами аудиторних
занять. ……………………….44

11. Теми рефератів для модульного контролю самостійної роботи
студентів……………………………………………………………………...48

12. Індивідуальні завдання. ……………………….50

13. Контрольні екзаменаційні питання та питання для заліку …………52

14. Контрольні екзаменаційні питання з дисципліни “Основи охорони
праці” до білетів державних екзаменів студентів-бакалаврів …………55

15. Методичне забезпечення ……………………….59

16. Рекомендована література. ……………………….60

17. Інформаційні інтернет-ресурси ……………………….63

 

 


ВСТУП

Державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобіганню нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Одним із головних принципів політики є принцип проведення навчання, професійної підготовки та підвищення кваліфікації працівників а також інформування населення з питань охорони праці.

Реалізація цього принципу, забезпечується, зокрема, виконанням всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, асоціаціями, концернами, об’єднаннями підприємств, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та видів діяльності вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці.

Типовим положенням встановлюється порядок навчання і перевірки знань посадових осіб та інших працівників у процесі їх трудової діяльності, а також учнів, курсантів, слухачів та студентів навчальних закладів під час їх трудового і професійного навчання. Спрямоване положення на реалізацію в Україні системи безперервного навчання з питань охорони праці всіх верств населення, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварій.

Вивчення основ охорони праці у вищих навчальних закладах проводиться у відповідності із Типовою навчальною програмою нормативної дисципліни «Основи охорони праці», затвердженою 18.03.2011 р. Міністерством освіти і науки, молоді та спорту (МОН) на виконання спільного наказу МОН, МНС України та Держгірпромнагляду за № 969/922/216 від 21.10.2010 р.

У Національному транспортному університеті (НТУ) дисципліна «Основи охорони праці» вивчається студентами за навчальною програмою, тематичним планом та планами лекційних, лабораторних занять а також самостійної роботи, розробленими і викладеними у даному навчально-методичному комплексі на основі вищевказаної Типової програми та Робочої програми дисципліни.

Надалі поглиблене вивчення питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій на виробництві передбачається на етапі підготовки спеціалістів (магістрів) за професійно орієнтованими програма­ми, розробленими згідно з Державними стандартами освіти і спрямо­ваними на оволодіння студентами методами і засобами створення безпечних умов праці з урахуванням специфічних особливостей ви­робництва за профілем спеціальностей на базі знань дисципліни «Ос­нови охорони праці» і профілюючих дисциплін.

В основу даного навчально-методичного комплексу покладені модулі (змістові модулі) вивчення дисципліни та оцінення рівня знань студентів у відповідності до кредитно-модульної системи організації навчального процесу у вищих навчальних закладах ІІІ– IV рівня акредитації.

Методологія навчання та оцінювання рівня знань студентів в рамках такої системи організації навчального процесу полягає у його переорієнтації із лекційно-інформативної на індивідуально -диференційовану, особистісно-орієнтовану форму та на організацію самоосвіти студента – індивідуальну роботу студента.


1. МЕТА, ЗАВДАННЯ ТА РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ

 

Метою вивчення дисципліни є надання студентам знань, умінь та компетенцій для здійснення ефективної професійної діяльності шляхом забезпечення оптимального управління охороною праці на об’єктах господарської, економічної та науково-освітньої діяльності, формування у студентів відповідальності за особисту та колективну безпеку і усвідомлення необхідності обов’язкового виконання в повному обсязі всіх заходів гарантування безпеки праці на робочих місцях.

Завдання вивчення дисципліни полягає у набутті студентами знань, умінь і здатностей ефективно вирішувати завдання професійної діяльності з обов’язковим урахуванням вимог охорони праці та гарантуванням збереження життя, здоров’я та працездатності працівників у різних сферах професійної діяльності.

Згідно із вимогами освітньо-професійної програми у результаті вивчення навчальної дисципліни студенти повинні

знати:

– основні поняття у галузі охорони праці, їх терміни та визначення;

– основні законодавчі акти про охорону праці, їх загальну характеристику;

– основні положення нормативно-правових актів з охорони праці;

– систему державного нагляду і громадського контролю за охороною праці в Україні, функції та повноваження органів нагляду і контролю;

– систему державного управління охороною праці та організацію охорони праці на підприємстві;

– систему бюджетного та позабюджетного фінансування заходів та засобів з охорони праці;

– порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, фінансування розслідування;

– порядок виплати компенсації постраждалим на виробництві у відповідності із вимогами;

– методи аналізу та заходи щодо профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань, фінансування заходів;

– основи фізіології, гігієни праці та виробничої санітарії;

– основи електробезпеки, загальні вимоги безпеки до технологічного обладнання та процесів, а також безпеки при експлуатації машин та механізмів, систем під тиском, кріогенної техніки, інженерних мереж тощо;

– загальні вимоги з охорони праці щодо конструкцій об’єктів, машин та механізмів підвищеної небезпеки і організації їх безпечної експлуатації;

– основи пожежної безпеки: пожежонебезпечні властивості речовин і матеріалів, безпека об’єктів, системи попередження пожеж та системи пожежного захисту;

– систему державного пожежного нагляду в Україні та основи організації навчання посадових осіб та працівників з питань пожежної безпеки;

– міру відповідальності посадових осіб та працівників за порушення законодавства про працю і охорону праці.

уміти:

– проаналізувати і оцінити стан організації охорони праці на підприємстві та його відповідність вимогам законодавчих та нормативних актів з охорони праці;

– розробити й організувати систему управління охороною праці на підприємстві;

– розробити план навчання і перевірки знань з охорони праці працівників підприємства з урахуванням специфіки робіт та у порядку, визначеному Типовим положенням про навчання;

– організувати проведення інструктажів з охорони праці на підприємстві;

– обґрунтувати первинні засоби пожежогасіння для конкретних виробничих умов підприємства і організувати проведення інструктажів працюючих щодо користування цими засобами;

– організувати розслідування нещасного випадку на підприємстві у відповідності з вимогами законодавчо-нормативних актів;

– обґрунтувати необхідність, як планового так і позапланового фінансування заходів та засобів з охорони праці.

 


2. ЗАГАЛЬНИЙ ОПИС ДИСЦИПЛІНИ, СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ ЗА МОДУЛЯМИ

 

Структурно навчальна дисципліна «Основи охорони праці» побудована за модульною системою і складається із двох Модулів: Модуля І (Правові та організаційні основи охорони праці. Виробничий травматизм та професійні захворювання) та Модуля ІІ (Гігієна праці та виробнича санітарія. Основи техніки безпеки. Пожежна безпека).

У свою чергу Модулі за окремими навчальними елементами структуровані змістовими (тематичними) модулями.

Загальний обсяг дисципліни за Модулями та змістовими модулями має наступний вигляд:

Модуль I. Правові та організаційні основи охорони праці. Виробничий травматизм та професійні захворювання.

Змістовий модуль1. Законодавча та нормативна база з охорони праці.

Змістовий модуль 2. Державне управління охороною праці. Організація охорони праці на підприємстві.

Модуль II. Гігієна праці та виробнича санітарія. Основи техніки безпеки. Пожежна безпека.

Змістовий модуль 3. Основи фізіології, гігієни праці та виробнича санітарія.

Змістовий модуль 4. Основи техніки безпеки. Пожежна безпека.

Черговість вивчення Модулів та змістових модулів, тематичні питання їх змісту, та розподіл навчальних годин для вивчення студентами, визначені у розділі 4.

Кількість лекційних, лабораторних робіт та тема­тика самостійної роботи студентів передбачені відповідними планами (розділи 5, 6, 7).

Тематика аудиторних занять та самостійної роботи не повторюються а вивчаються паралельно відносно тем лекційних занять.

Оцінка рівня знань студентів за тематикою аудиторних занять та самостійної роботи дисципліни, виконується за результатами модульного контролю і у межах кожного Модуля визначається шляхом отримання студентами певної кількості балів.

Бали нараховуються також за додатковими показниками: систе­матичність відвідування занять та активність на них, участь студентів у науково-дослідній роботі, в олімпіадах тощо.

До модульного контролю студент допускається завжди.

Детально порядок проведення поточного та підсумкового модульного контролю рівня знань студентів викладені у розділі 8.

Зокрема, тематичним планом робочої навчальної програми курсу перед­бачено виконання студентами:

– модульного контролю за двома Модулями;

– поточного контролю за чотирма змістовими (тематичними) модулями за темами аудиторних занять;

– поточного контролю за чотирма змістовими (тематичними) модулями самостійної роботи студентів;

– контрольної роботи за темами змістових модулів дисципліни в цілому (для студентів заочної форми навчання);

– підсумкового контролю рівня знань студентів у вигляді екзамену.

Поточний контроль слугує для оцінювання поточного рівня знань студентів з кожної теми змістового модуля і спрямований на перевірку репродук­тивних знань студентів.

Поточний рівень знань студентів може контролюватися шляхом тестування, співбесіди, виконанням студентами Модульних контрольних робіт та рефератів, теми яких надаються у 10 та 11 розділах цього комплексу, а також індивідуальних завдань (розділ 12).

Підсумковий контроль слугує визначенню кінцевого рівня знань студентів.

Лабораторні роботи. Головним завданням при виконанні лабо­раторних занять є: отримання студентами практичнихнавичок дослід­ження параметрів освітлення робочої зони; вміння оцінити метеоро­логічні умови праці; освоєння Порядку розслідування та оформлення необхідної документації за результатами розслідування нещасних випадків на виробництві; набуття практичних навичок оцінки чинників санітарно-гігієнічних умов праці; вивчення побудови, принципу дії та практичного застосування вогнегасників різних типів та інших навичок, передбачених кваліфікаційними вимогами.

Знайомство з першоджерелами курсу спрямоване на набуття студентом навичок самостійного мислення, рефлексії і саморефлексії, що передбачає роботу з науковою, законодавчо-нормативною та до­відковою літературою і формування здібностей по її застосуванню в аргументації власної позиції при розгляді певних проблем. Студент повинен навчитися самостійно опрацьовувати літературу, визначати головну проблематику, понятійний апарат, які в ній застосовуються, і формувати власну точку зору, яка повинна базуватися на законодавчо-нормативних вимогах (критеріях) щодо проблемного питання.

Окрім того, у комплексі наведені електронні адреси інформаційних інтернет-ресурсів. Комплекс також містить перелік контрольних екзаменацій­них питань та список першоджерел основної, додаткової літе­ратури та літератури, яка розміщена на сайті НТУ (кафедри) в електронному вигляді, якими рекомендується користуватися при вивченні дисципліни «Основи охорони праці».

Структура дисципліни за напрямами підготовки відповідно до вимог Європейської кредитно-трансферної системи кредитних одиниць (ECTS) приведена у таблиці 2.1.


Таблиця 2.1.

Найменування показників Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень Характеристика навчальної дисципліни
денна форма навчання заочна форма навчання
Кількість кредитів – 1,5 Галузь знань: 0305 Економіка та підприємництво 0306 Менеджмент і адміністрування 0304 Право 1401 Сфера обслуговування Нормативна
Напрям підготовки: 6.030503 Міжнародна економіка 6.030504 Економіка підприємства 6.030508 Фінанси і кредит 6.030509 Облік і аудит 6.030601 Менеджмент 6.030401 Правознавство 6.140103 Туризм
Модулів – 2 Спеціальність (професійне спрямування): 7.03050301 Міжнародна економіка 7.03050401 Економіка підприємства 7.03050801 Фінанси і кредит 7.030509 01Облік і аудит 7.03060101 Менеджмент організацій і адміністрування 7.03040101 Правознавство 7.03040101 Логістика Рік підготовки:
Змістових модулів – 5 4 - й 3,4 - й
Загальна кількість годин - 54   Семестр
7 - й 6,7 - й
Лекції
Тижневих годин для денної форми навчання: аудиторних – 2 самостійної роботи студента – 2 Освітньо-кваліфікаційний рівень:   Бакалавр 18 год. 4 год.
Практичні, семінарські
- -
Лабораторні
18 год. 4 год.
Самостійна робота
18 год. 46 год.
Індивідуальні завдання: -
Вид підсумкового контролю: екзамен

 

При зміні кількості годин відведених Робочою навчальною програмою для проведення лекційних та лабораторних занять, змінюється кількість годин на самостійну роботу студентів, при цьому загальна кількість годин не змінюється.

Кредит (заліковий кредит) – це одиниця виміру навчального навантаження необхідного для засвоєння навчального матеріалу модулів.

За шкалою ECTS 1 кредит = 36 академічних годин (аудиторних та самостійної роботи студентів).

За національною шкалою 1 кредит = 54 академічним годинам.


3. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

 

Навчальна програма розроблена на основі Типової навчальної програми нормативної дисципліни «Основи охорони праці» для вищих навчальних закладів, затвердженої 18.03.2011 р. Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України на виконання спільного наказу МОН України, МНС України та Держгірпромнагляду за № 969/922/216 від 21.10.2010 р.

 







Дата добавления: 2015-10-15; просмотров: 252. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Что такое пропорции? Это соотношение частей целого между собой. Что может являться частями в образе или в луке...

Растягивание костей и хрящей. Данные способы применимы в случае закрытых зон роста. Врачи-хирурги выяснили...

ФАКТОРЫ, ВЛИЯЮЩИЕ НА ИЗНОС ДЕТАЛЕЙ, И МЕТОДЫ СНИЖЕНИИ СКОРОСТИ ИЗНАШИВАНИЯ Кроме названных причин разрушений и износов, знание которых можно использовать в системе технического обслуживания и ремонта машин для повышения их долговечности, немаловажное значение имеют знания о причинах разрушения деталей в результате старения...

Влияние первой русской революции 1905-1907 гг. на Казахстан. Революция в России (1905-1907 гг.), дала первый толчок политическому пробуждению трудящихся Казахстана, развитию национально-освободительного рабочего движения против гнета. В Казахстане, находившемся далеко от политических центров Российской империи...

Виды сухожильных швов После выделения культи сухожилия и эвакуации гематомы приступают к восстановлению целостности сухожилия...

КОНСТРУКЦИЯ КОЛЕСНОЙ ПАРЫ ВАГОНА Тип колёсной пары определяется типом оси и диаметром колес. Согласно ГОСТ 4835-2006* устанавливаются типы колесных пар для грузовых вагонов с осями РУ1Ш и РВ2Ш и колесами диаметром по кругу катания 957 мм. Номинальный диаметр колеса – 950 мм...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия