Фланцеві з'єднання
3.7.4.1Підготовку контактних поверхонь фланців слід здійснювати відповідно до вказівок технічної документації. За відсутності таких вказівок контактні поверхні очищають ручними або механічними сталевими щітками від бруду, напливів ґрунтовки і фарби, іржі, снігу і льоду.
3.7.4.2 Болти у фланцевих з'єднаннях повинні бути натягнуті на зусилля, значення яких наводяться в технічній документації, обертанням гайки до розрахункового моменту закручування. Контролю натягу підлягають усі болти з’єднання. Болти потрібно натягувати у визначеній послідовності, починаючі з болтів, розташованих найближче до зони найбільшої жорсткості з’єднання.
3.7.4.3Натяг болтів слід здійснювати тільки за моментом закручування М, величина якого визначається за формулою
, (3.7.4.1)
де – середнє значення коефіцієнта закручування, наведене для кожної партії болтів у сертифікаті підприємства-виробника або таке, що визначається при виконанні робіт за допомогою контрольних приладів; Р – розрахункове зусилля натягу болта, наведене в технічній документації; d – номінальний діаметр болта. Можливо відхилення фактичного моменту закручування від моменту, що обчислюється за формулою (3.7.4.1), у більшу сторону на величину до 10% від значення моменту закручування.
3.7.4.4Зазор між контактними поверхнями фланців, що стикуються, у місцях розташування болтів не допускається. Щуп завтовшки 0,1 мм не повинен проникати в зону радіусом 40 мм від осі кожного болта.
3.7.4.5Якість виконання фланцевих з'єднань слід перевіряти шляхом післяопераційного контролю. Контролю підлягають: - якість підготовки (розконсервовування) болтів; - якість підготовки контактних поверхонь фланців; - відповідність встановлюваних болтів, гайок, шайб вимогам стандартів на вироби, а також вимогам, наведеним у технічній документації; - наявність шайб під гайками і головками болтів; - довжина частини болта, що виступає над гайкою; - наявність клейма монтажника, що здійснив збирання з'єднання. 3.7.4.6Контроль зусилля натягу слід виконувати для всіх болтів тарованими динамометричними ключами і проводити його не раніше, ніж через 8 годин після виконання натягу всіх болтів; при цьому, зусилля в болтах повинні відповідати значенням, вказаним в табл. 3.7.4.1.
Таблиця 3.7.4.1
3.7.4.7Документація, що пред'являється при прийманні робіт, повинна містити сертифікати або документи заводу-виробника, що засвідчують якість сталі фланців, болтів, гайок і шайб, документи заводу-виробника щодо контролю якості зварних з'єднань фланців, відомості про контроль за виконанням монтажних з'єднань.
3.7.4.8Перед збиранням з'єднань болти, гайки і шайби повинні бути підготовлені. Підготовка виробів повинна включати: - очищення від бруду і іржі; - прогін різьблення відбракованих болтів і гайок; - нанесення мастила.
3.7.4.9Підготовлені металеві вироби до постановки у з’єднання слід зберігати в закритих ящиках не більше 10-ти діб. При перевищенні цього терміну металеві вироби повинні бути оброблені повторно.
3.7.4.10Під головку болта і гайки необхідно встановити по одній шайбі.
3.7.4.11Допускається при різниці між номінальними діаметрами отвору і болта, щ не перевищує 4 мм, установка однієї шайби тільки під елемент (гайку або головку болта), обертання якого забезпечує натяг болта. При цьому, частина стрижня болта, яка виступає за межі гайки, повинна мати не менше однієї нитки різьблення.
3.7.4.12Забороняється закріплення гайок шляхом забивання різьблення болта або приварення їх до стрижня болта.
|