Ізопентанолу
Методика. Ефірний екстракт з частини дистиляту упарюють до виділення ефіру, змішують з двома краплями концентрованої сірчаної кислоти і невеликою кількістю (0,03 г) висушеного ацетату натрію. Суміш нагрівають на водяній бані. У присутності ізопентанолу відчувається характерний запах грушевої есенції. Оцінка чутливості та специфічності. Реакція специфічна, але не досить чутлива для хіміко–токсикологічних досліджень. ? Написати рівняння реакції: 4. Реакція окислення спиртів до альдегідів і кислот 4.1. Окислення етанолу до ацетальдегіду Методика. До 2 мл досліджуваного розчину додають 10 % розчин сірчаної кислоти до різко кислої реакції і 10 % розчин дихромату калію до одержання оранжево–червоного забарвлення. Суміш залишають на декілька хвилин при кімнатній температурі. У присутності етанолу з’являється запах ацетальдегіду. Оцінка чутливості та специфічності. Реакція не достатньо чутлива і специфічна, особливо при аналізі об’єктів, які знаходяться на стадії гниття.
? Написати рівняння реакції:
4.2. Окислення метанолу до формальдегіду Методика. До 5 мл досліджуваного розчину додають 2–3 мл 10 % розчину сірчаної кислоти, рідину охолоджують і додають до неї 1 % розчин калію перманганату до тих пір, поки рожеве забарвлення не буде зникати, не допускаючи надлишку реактиву. Через 15–20 хв. надлишок окислювача руйнують 15 % розчином щавлевої кислоти або 15 % розчином натрію сульфіту. З одержаним розчином без кольору виконують реакції на формальдегід. Оцінка специфічності. Виявлення формальдегіду після окислення метилового спирту є специфічним на метанол. ? Написати рівняння реакції:
4.3. Окислення ізопентанолу до ізовалеріанового альдегіду Методика. Ефірний екстракт з частини дистиляту упарюють до видалення ефіру і до залишку додають декілька крапель концентрованого розчину калію перманганату і рівний об’єм концентрованої сірчаної кислоти. Суміш нагрівають на протязі 2 хв. на водяній бані. В присутності ізопентанолу спочатку з’являється приємний запах ізовалеріанового альдегіду, далі — неприємний запах гнилого сиру (ізовалеріанова кислота). Оцінка чутливості та специфічності. Чутливість реакції — 0,11 мг у пробі. Реакція специфічна для ізопентанолу. ? Написати рівняння реакції:
Виявлення етиленгліколю 1. Реакція утворення оксалату кальцію (після окислення етиленгліколю до щавлевої кислоти) Методика. До частини дистиляту додають 5 мл концентрованої азотної кислоти і випарюють розчин досуха на водяній бані (повторюють операцію не менше трьох разів). Сухий залишок розчиняють в 2–3 мл води, перевіряють розчин на відсутність слідів азотної кислоти з розчином дифеніламіну (при позитивній реакції досліджуваний розчин випарюють досуха і операцію повторюють до повного видалення азотної кислоти). Залишок розчиняють у воді, підлужують розчином гідроксиду амонію і додають 1 мл 5 % розчину хлориду кальцію. Суміш залишають на 2–3 доби в темному місці. Спостерігають у присутності щавлевої кислоти, одержаної з етиленгліколю, кристалічний осад характерної форми (у вигляді поштового конверту), розчинний у мінеральних і нерозчинний в органічних кислотах. Оцінка чутливості та специфічності. Чутливість реакції — 0,1 г етиленгліколю в аналізованій пробі, інші леткі отрути у вказаних умовах не дають характерного осаду з розчином хлориду кальцію. ? Написати рівняння реакції: 2. Реакція з фуксинсірчистою кислотою (після переведення етиленгліколю у формальдегід) Методика. До 5 мл дистиляту додають 5 крапель 12 % розчину сірчаної кислоти та 5 крапель 5 % розчину перйодату калію в 5 % розчині сірчаної кислоти. Суміш збовтують і залишають на 5 хв., далі до суміші додають декілька крапель сірчистої кислоти до обезбарвлення надлишку йоду і 4 краплі фуксиносірчистої кислоти. Спостерігають у присутності формальдегіду, одержаного з етиленгліколю, рожеве або червоно–фіолетове забарвлення, яке з’являється на протязі 3–30 хв. після додавання фуксиносірчистої кислоти. Оцінка чутливості та специфічності. Реакцією вдається виявити етиленгліколь в біологічному матеріалі при прийомі смертельних доз (100–150 мл). Проба специфічна у відсутності речовин, що дають у наведених умовах формальдегід. ? Написати рівняння реакції:
3. Реакція з сульфатом міді Методика. До 2-3 мл досліджуваного дистиляту додають 1-2 мл 10 % розчину гідрооксиду натрію і 1-2 мл 10 % розчину сульфату міді. Спостерігають у присутності етиленгліколю появу синього забарвлення. Оцінка чутливості та специфічності. Чутливість реакції — 0,1 г етиленгліколю в аналізованій пробі. Реакцію застосовують для визначення етиленгліколю в технічних рідинах. ? Написати рівняння реакції:
|