БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС
Після опанування Розділу 2 Ви повинні зрозуміти: • що таке бухгалтерський баланс; • в чому різниця між активними і пасивними статтями балансу; • зміст балансового рівняння; • як змінюється баланс під впливом господарських операцій. Ви повинні вміти складати і " читати" бухгалтерський баланс. Для бухгалтера-професіонала мало розуміти бухгалтерський баланс. Його треба відчувати, як композитор відчуває музику, художник - картину і т.п. Бухгалтер-професіонал повинен відчувати, як змінюється баланс після будь-якої господарської операції, і знати, які господарські операції необхідні, щоб баланс був таким або інакшим. Тобто, в формі бухгалтерського балансу представляється результат всіх господарських операцій на підприємстві. Вважаємо за доцільне почати вивчення бухгалтерського обліку ніби з кінця - з балансу. Якщо людина розуміє суть балансу, то буде розуміти, чому так, а не інакше відображається ця чи інша господарська операція в обліку. 2.1 Загальне поняття про бухгалтерський баланс
Слово " баланс" означає рівновага. Існує дуже багато різного роду балансів: баланс доходу і витрат, матеріальні баланси, трудові баланси і т.д. Всі вони будуються так: з одного боку показується звідки беруться матеріали, трудові ресурси та інше, а з другого -
куди вони витрачаються. Наприклад, матеріальний баланс може виглядати таким чином (табл.2.1):
Таблиця 2.1 - Схема матеріального балансу за січень 200Хр.
Цей баланс схожий з бухгалтерським балансом, але і відрізняється від нього. Різниця, насамперед, заключається в тому, що цей баланс робиться за якійсь період часу: за місяць, за рік, за добу, тобто такий баланс характеризує явища за якійсь період часу і називається періодичним документом. А бухгалтерський баланс - це моментний документ. Він складається на момент часу: на 1.01, на 31.12, на 1.07 і т.д. Бухгалтерський баланс може складатися на будь-яку дату, але, як правило, на підприємствах баланс складається на звітну дату, а ось в банках баланс робиться станом на кожний день. Наведемо примітивний приклад балансу: сьогодні у Вашій кишені є 5 грн.1 Якщо абстрагуватися від всього іншого, що Ви маєте, то баланс Ваш буде виглядати наступним чином: ______ Баланс (1) читача на сьогодні, (грн.) _____________
Тобто, баланс показує, що ви маєте 5 гривень (ліва сторона балансу), і ці гроші належать Вам (права сторона балансу). Ви хочете піти на ринок, але цих грошей не вистачає, щоб зробити необхідні покупки, тому Ви позичаєте 20 грн. у товариша. Після цієї події Ваш баланс буде виглядати наступним чином: _________________________ 1 У цьому прикладі суми грошових коштів показані у гривнях, а в подальшому для складання балансів підприємства усі статті представлятимуться у тис. грн., осільки це робиться на практиці Баланс (2) читача перед виходом на ринок, ( грн.. )
Зараз Ви вже маєте 25 грн., але ці гроші утворилися за рахунок Ваших власних - (5 грн.) і за рахунок позичених (20 грн.) Нехай на ринку Ви купили на 8 гривень яблук, на 4грн. - овочів, на 11 грн. - квітів, а 2 грн. у Вас залишились. Після цього Ваш баланс буде виглядати наступним чином: Баланс (3) читача після походу на ринок, (грн.)
Таким чином, Ви вже маєте яблука, овочі, гроші та інше, але це частково за рахунок власних коштів (5 грн.), а частково - за рахунок позичених (20 грн.). Отже, ліва частина балансу показує, що Ви маєте. Це називається активами (активна сторона балансу - ліва). А права частина балансу показує, за чий рахунок Ви маєте свої активи, тобто показано джерела Ваших активів. Це називається пасив балансу (його права сторона). Тепер необхідно зясувати відповіді на два питання: перше - чому в балансі завжди рівновага, тобто активна сторона балансу дорівнює пасивній. З прикладу бачимо, що в активі і пасиві балансу наведені ті самі гроші, але в активі - що маємо, а в пасиві - за рахунок чого, за рахунок яких джерел ми маємо активи. Це перший момент, який треба відчути при опануванні балансу. Друге, в балансі показано, що залишилось 2 грн. - грошима. Чиї ці гроші? Або за чиї гроші були куплені, наприклад, овочі: за власні гроші, чи за позичені? Тут необхідно зрозуміти, що з балансу ми бачимо, що всі активи разом сформовані за рахунок всіх джерел (пасивної частини балансу), але з балансу не можна побачити, за рахунок якого конкретного джерела створений цей чи інший конкретний актив, тобто актив балансу не відповідає на питання: чиє це? Право власності на весь актив в сукупності зафіксовано в пасиві: з того, чим Ви володієте, 20% Ваше (5/25), а 80% (20/25) -не Ваше, позичене. Це другий момент, який треба зрозуміти. На кінець ми підійшли до дуже складного на початку вивчення бухгалтерського обліку питання: що відноситься до активу (активних статей балансу), а що відноситься до пасиву (пасивних статей балансу). Щоб це зрозуміти, наведемо приклад балансу вже підприємства, але новоствореного. Нехай засновники підприємства вирішили створити підприємство з статутним капіталом (стартовим капіталом) в розмірі 100 тис. грн. І цей статутний фонд повністю сплатили грошима шляхом внесення грошей на поточний рахунок в банку до реєстрації підприємства в органах місцевої влади. І після реєстрації підприємства його баланс буде виглядати таким чином:
Баланс(4) підприємства станом на..., (тис, грн.)
Зверніть увагу, що гроші відображені в активі балансу, а їх джерело (звідки вони взялися) - статутний капітал - в пасиві. Продовжимо приклад. Нехай це підприємство взяло в банку позику і зарахувало на поточний рахунок 150000 грн. Після цієї операції наведений баланс зміниться таким чином: Баланс(5) підприємства станом на..., (тис, грн.)
І знову бачимо, що гроші, отримані з банку - це актив, а джерело цих грошей - позика банку, тобто борг банку, який показується в пасиві. Продовжимо приклад. Нехай це підприємство купило товарів на 160000 грн. Гроші за цей товар сплачені. Після цієї операції баланс підприємства буде мати вигляд: Баланс(6) підприємства станом на..., (тис. грн.)
В даному випадку не виникло нових джерел формування активів, тільки гроші підприємство перетворило в товари. Нехай це підприємство продало цей товар за 250000 грн. Гроші поступили на рахунок в банку, тобто, товар, який купили за 160000 грн., продали за 250000 грн. Підприємство отримало прибуток в розмірі 90000грн. Після цієї операції баланс буде виглядати наступним: Баланс (7) підприємства станом на..., (тис, грн.)
Таким чином, прибуток - це пасивний рахунок, а виручка, в яку входить і сума прибутку, зараховується до активу балансу на поточний рахунок підприємства в банку. Тобто, підприємство отримало прибуток, звичайно, у вигляді грошей, а джерелом цих грошей є прибуток, а, отже, він відображається. Зверніть увагу на те, що в балансі підприємства стаття балансу " Рахунки в банку" - це актив- на стаття, тому що це гроші підприємства, а стаття " Борг банку (позика банку)" - це пасивна стаття, тому що " Борг банку" - це джерело цих грошей, тобто пасив балансу. В активі балансу завжди відображається те, що має підприємство, а в пасиві - за рахунок чого утворився актив підприємства. Щоб краще зрозуміти сутність балансу, що відноситься до активних, а що - до пасивних статей балансу, наведемо приклад балансу комерційного банку.
Баланс комерційного банку станом на..., (тис, грн.)
Зверніть увагу на те, що в балансі банку поточні рахунки клієнтів - це пасивна стаття, тому що для банку - це позичені гроші. В зв'язку з цим, коли клієнт отримує від банку виписку зі свого поточного рахунку, то бачить, що його поточний рахунок пасивний, а в обліку у клієнта - активний. Це пов'язано з тим, що клієнт бере виписку з банківського обліку. І навпаки: стаття балансу " Позики банку" в обліку клієнта пасивна, а в банку - активна, тому що відображає, куди розміщені (використані) кошти банком: частково видані клієнтам в позику. Таким чином, баланс банку за ідеологією його побудови нічим не відрізняється від балансу підприємства.
|