Зміст і структура балансу
Розглянувши класифікацію господарських засобів, як приклад наведемо бухгалтерський баланс умовного підприємства. Баланс1 ТзОВ " Студент" на 31.12.200Х p., (тис, грн.)
Таким чином, баланс - це таблиця, яка має дві сторони: ліва називається " Актив", а права - " Пасив". Спробуємо тепер провести паралель між класифікаціями господарських засобів і наведеним балансом. Очевидно, можна зробити висновок, що в балансі показані кошти підприємства (і в активі, і в пасиві всі кошти, якими володіє це підприємство), але в пасиві вони прокласифіковані за джерелами формування (звідки взялись ці кошти), а в активі ці ж самі кошти, але згруповані за їх використанням, вкладенням. Тепер ще раз можна поставити питання: чому в балансі актив завжди дорівнює пасиву, і відповісти так: тому що і в пасиві, і в ак- ___________________________________ 1 Цей баланс навчальний, у зв'язку з чим його форма трохи спрощена, але це не впливає на його суть. Форма сучасного балансу визначена П(С)БО №2 (див. додаток " Б"). тиві мова йде про те саме - про одні і тіж самі господарські кошти, якими володіє підприємство, але в пасиві вони згруповані за джерелами утворення, а в активі - за їх використанням. Ідея балансу розроблена в працях Л. Пачолі (1445-1517). Купці Італії звернулись до відомого математика з проханням придумати такий метод обліку, щоб в будь-яку мить вони знали, скільки чого вони мають (актив), і кому все це належить (пасив). Але на баланс можна поглянути і з іншого боку. Схематично баланс можна представити таким чином:
В пасиві балансу відокремлюються дві частини: власні кошти (статутний капітал, прибуток та інше), це називається власним капіталом (К)1, і позичені кошти (борги), які називаються пасивами (П) або зобов'язаннями. За рахунок всіх коштів (і власних, і позичених) підприємство придбає основні засоби, матеріали та інше, тобто утворює активи. Таким чином, ми підійшли до дуже важливого балансового рівняння - воно ще називається рівнянням бухгалтерського обліку: А = К + П. З балансового рівняння отримуємо: А - П = К. Таким чином, власний капітал можна визначити як нетто активи, тобто чисті активи (активи за вирахуванням боргів). В П(С)БО №1 " Загальні вимоги до фінансової звітності" наведені такі визначення: активи - ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод в майбутньому; зобов'язання - заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди; _______________________________ 1 Звичайно власний капітал називають просто капітал. власний капітал - частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов'язань; баланс - звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає його активи, зобов'язання і власний капітал підприємства на певну дату.
|