Засоби індивідуального захисту органів дихання, що фільтрують
Уперше ЗІЗ у вигляді багатошарових марлевих пов'язок, просочених спеціальними розчинами для захисту від хлору і фосгену, з'явилися під час 1-ої світової війни 1914-1918г.р., проте при застосуванні інших отруйних речовин вони виявилися непридатними. У 1915г. російським вченим хіміком Н.Д.Зелинским був винайдений перший у світі сухий протигаз, що фільтрував, з активованим вугіллям і гумовою маскою. У 1916г. цей протигаз поступив на озброєння російською і союзницьких армій (Франції і Англії). Сучасний протигаз (рис.5.1), що фільтрує, складається з протигазової коробки, лицьової частини(шлем-маски) і сумки. При вдиху заражене повітря поступає в коробку. У аерозольному фільтрі він очищається від аерозолів, а в шарі активованого вугілля - від пари і газів. Очищене в коробці повітря поступає через сполучну трубку під лицьову частину протигаза, що складається з гумового шолома-маски з окулярами і клапанної коробки. У комплект входять засоби проти запітніння очкових стекол (спеціальний олівець і плівки, що не запітнівають). Взимку протигаз забезпечується манжетами утеплювачів, що надіваються на очкові обойми шлем-маски.
Рис.5. 1. Протигаз, що фільтрує: 1 - протигазова коробка; 2 - спеціально оброблене активоване вугілля; 3 - аерозольний фільтр; 4 - гумова пробка; 5 - шолом-маска; 6 - окуляри; 7 - клапанна коробка, 8 - сполучна трубка; 9 - протигазова сумка; 10-лямка; 11 - тасьма; 12-спеціальний олівець; 13 - плівки, що не запітнівають; 14 - манжета утеплювача.
По призначенню ЗІЗ, що фільтрують, підрозділяються на: • загальновійськові і спеціальні - для особового складу збройних сил; • цивільні - для формування цивільного захисту і населення; • промислові - для працівників шкідливих виробництв. Протигази, що фільтрують, є основними засобами індивідуального захисту органів дихання, особи і око людини від шкідливих домішок, що знаходяться в повітрі.
|