Умовне гальмування
Умовне (внутрішнє) гальмування набувається в ході життя індивідума, воно потребує особливих умов для вироблення, не постійне, не передається в спадок потомству. Розрізняють наступні види умовного гальмування: а)згасальне гальмування виникає з випадку, коли умовний подразник перестає підкріплюватися безумовним. б) диференціальне гальмування розвивається при непідкріпленні подразників, близьких за сенсорною модальності до тих, що підкріплюються. Дане гальмування відіграє важливу роль у процесах навчання, тому що закріплюється лише одна, дуже точна реакція на певний стимул. в) умовне гальмування утворюється при непідкріпленні комбінації із подразника, що підкріплюється, і якогось індиферентного подразника. Наприклад, світло підкріплюється їжею, і викликає УР слиновиділення, а комбінація світло + дзвоник не підкріплюється їжею. Таким чином, умовне гальмо в якійсь мірі стає аналогом слова " не можна ", що сприяє виробленню навичок заборони. г) запізнювальне гальмування, виникає в тому випадку, коли підкріплення умовного подразника постійно усе більше і більше відсувається в часі від подачі умовного сигналу. Адаптивне значення запізнювального гальмування полягає в тонкому аналізі часу подразника; умовний рефлекс точно пристосовується вчасно дії підкріплення. Наприклад, кішка, що підстерігає мишу в нірці, не виявляє ознак помітного слиновиділення доти, поки миша не виявиться в неї в зубах. Особливості ВНД людини
Основна відмінність ВНД людини від тварин полягає у наявності в людини " надзвичайного досягнення" еволюції - особливої системи сигналізації, що пов'язана зі словесним позначенням об'єктів. І.П.Павлов назвав її другою сигнальною системою.
Перша сигнальна система, спільна для людини і тварин, пов'язана зі сприйняттям конкретних сигналів навколишнього світу, що здійснюється всіма органами чуттів.
Друга сигнальна система пов'язана зі сприйняттям мови (усної, письмової). Розвиток мови і пов'язаного з мовою словесно-логічного мислення стали на певному етапі еволюції корінною відмінністю психічної і пізнавальної діяльності людини від інших представників тваринного світу. Мова виконує такі функції:
Функція позначення або номінативна функція. Кожне слово в мові позначає якийсь предмет, дію, поняття і т.д. Функція узагальнення. Слово є не тільки позначенням конкретного предмета, але і позначенням групи предметів, понять. Функція узагальнення тісно пов'язана з абстрактним мисленням. Функція комунікації або спілкування. У поняття комунікації входять такі складові:
Регулююча функція мови пов'язана зі спроможністю словесної інформації управляти поведінкою людини. Слово може також регулювати діяльність внутрішніх органів, тонус м'язів і т.д. Медичному працівнику важливо розуміти величезну роль слова в медицині: слово може бути як лікувальним чинником (психотерапія), так і причиною виникнення так званих ятрогенних захворювань. Мовні центри: І. Центр усного мовлення: а) Моторний центр усного мовлення, центр Брока знаходиться в лівій півкулі, кори нижньої лобової звивини. При пошкодженні центру у хворого порушується усне мовлення, розуміння чужої мови зберігається; б) Сенсорний центр усного мовлення, центр Вернике (слуховий центр), розташований у задній частині верхньої скроневої звивини, при його ураженні втрачається здатність розуміти зміст слів, мова зберігається перекручена. ІІ. Центри письмової мови в) Моторний центр письмової мови (центр письма), знаходиться у задній частині середньої лобової звивини; г) Сенсорний (зоровий) центр письмової мови, центр читання, розташований у кутовій звивині тім’яної частки. Центри мовлення у більшості людей знаходяться в лівій півкулі: у 95% людей правші і у 70% лівші. У 15% лівшів центри мовлення знаходяться у правій півкулі, у інших людей мова контролюється обома півкулями. Функціональна асиметрія кори головного мозку Експериментальне виявлена неоднакова роль лівої і правої півкулі у функціонуванні першої та другої сигнальної систем. У більшості людей (правців) ліва півкуля спеціалізується на аналізі сигналів другої сигнальної системи, а ураження певних ділянок кори цієї півкулі в результаті травми, пухлини чи крововиливу приводить до важкого порушення мовних функцій, пізнавання та цілеспрямованої діяльності. Ліва півкуля відповідає за розвиток абстрактного логічного мислення. У зв'язку з тим, що основні центри мови зосереджені в лівій півкулі, дану півкулю стали вважати домінантною Права півкуля відповідає за сприйняття, переробку, аналіз та синтез сигналів першої сигнальної системи, - тобто безпосередніх вражень про оточуючий світ. Сприйняття правою півкулею оточуючого світу носить суцільний, синтетичний характер. Права півкуля більш емоціогенна й у більшій мірі пов'язана з підсвідомими процесами.
Таким чином, існування людей із переважанням логічного або образного типу мислення пов'язано із домінуванням кори лівої або правої півкулі головного мозку.
Існує також і емоційна міжпівкулева асиметрія. Позитивні емоції в людини пов'язані в основному з лівою, а негативні - із правою півкулею. У зв'язку з цим ліва половина обличчя в більшій мірі відбиває негативні, а права - позитивні емоції.
|