ПРОМЕНЕВА КІСТКА, ЛІКТЬОВА КІСТКА, КОСТІ ЗАП'ЯСТЯ і КИСТІ
Кістки правого передпліччя - променева і ліктьова, перебуває паралельно в одній площині, тобто в положенні супінації. ХРЕБЕТ Рухлива частина хребта розміщена від підстави черепа до хрестця й відповідає відділам шиї, спини й попереки. Рухлива частина хребетного стовпа складається з 24 хребців: семи шийних, дванадцяти грудних і п'яти поясних. Між хребцями перебувають волокнисто-хрящові диски. Шийні хребці, за винятком сьомого, відрізняються від інших поперечними відростками, які мають отвору. Дванадцять грудних хребців відрізняються тим, що кожний з них спонукуване з'єднується з парою ребер. Нижня, нерухома частина хребця або хребцевого стовпа складається із хрестця і куприка.
КЛЮЧИЦЯ - парна кістка, перебуває в певному відділі грудної клітини та у нижній частині шиї. Розміщаються майже горизонтально на кожній стороні, з'єднуються майже горизонтально на кожній стороні, з'єднуючи грудину і акромеальний відросток лопаток.
ГРУДИНА - плоска непарна кістка, перебуває в передній частині грудної клітини. Грудина з'єднується з кожною стороною із сімома ребрами, замикаючи поперед грудної площини. ГРУДНА КЛІТИНА створена позаду дванадцятьома грудними хребцями, з якими спонукуване з'єднуються ребра з боків - двадцятьома чотирма ребрами з їхніми хрящами. А попереду - грудиною. Ребра беруть участь в утворенні бічних, передніх і задніх стінок грудної клітини.
Перший шийний хребець називається атлантом, тому що підтримує голову, який міфологічний герой Атлант підтримували небесний звід. Другий шийний хребець називається осьовим. Порівняно з нижче лежачим хребтом осьовий спрямований небагато вперед і зверху долілиць. Його верхня поверхня, на відміну від інших хребтів не опущена, а утворює більше рухливий суглоб з першим шийним хребцем за допомогою зубоподібного відростка осьового хребта. ПОЯС НИЖНІХ КІНЦІВОК Таз. Зрівняєте висоту жіночого таза із чоловічим, і ви побачите настільки перший перебуває нижче. Відзначимо також не стільки масивну будову жіночого таза. Найбільше розходження між чоловічим і жіночим кістяками саме в костях таза. При погляді попереду або позаду звертаємо увагу, що жіночий таз ширше, але вертикально його розмір менший. У жінок всі складові кістки таза більше гладкі, легкі й тендітні. Крила повздовжних костей довгі, але більше дрібні. Їхня піднесеність над костями більша, ніж у чоловіків. Гребені розведені в жінок на більшу відстань. Середній розмір між гребенями більше, ніж у чоловічому тазі, і висота їх менша.
У нижніх кінцівках найбільш довгою кісткою є стегнова кістка. Це сама довгих, важких і міцна із всіх костей кістяка. Верхнім своїм кінцем вона дуже рухливо з тазостегновим суглобом з'єднуються з тазом, а нижнім кінцем - з більшої із двох костей гомілки. Це більша кістка називається гомілковою кісткою. Більша гомілкова кістка масивна й бере участь в утворенні колінного суглоба; мала гомілкова кістка порівняно тонка й у колінному суглобі не бере участь, і з'єднується з малорухомим суглобом з берцовою кісткою у верхній частині. Попереду колінний суглоб прикритий короткою плоскою кісткою, що не входить у весь кістяк, а становить частину сполучного апарата коліна - це наколінник. В утворенні рухливого гомілкового суглоба головним чином бере участь більша гомілкова кістка, а мала гомілкова кістка бере участь частково у формуванні зовнішньої невеликої частини гомілковостопного суглобу. Більша гомілкова кістка утворює верхню складену поверхню й внутрішню щиколотку. Двоє костей гомілки міцно з'єднані між собою у верхній і нижній частині, тому вільні рухи їх відносно один одного, як у випадку променевої та ліктьової кістки, неможливі. Стопа, також як і кисть, розділяється на три відділи: предплюсну, плюсну та фаланги пальців. Предплюсна - це сама широка частина стопи, вона утворює гомілковий суглоб, п'яту та звід стопи, і вона набагато більша, ніж зап'ястя і п'ясток. Плюсна, що перебуває попереду підйому стопи, - це довга її частина, вона більш довга і міцна, ніж п'ясток кисті, а от фаланги пальців ніг набагато менші фаланг кисті. А останні чотири пальці стопи набагато тонше й менш короткі відповідних чотирьох пальців кистей. Предплюсна складається із семи костей, а не з восьми, як зап'ястя; вони коротше і товще та розташовані, на відміну від костей зап'ястя, не у два ряди, а двома групами.
Контрольні запитання:
1. Які кістки тулуба ви знаєте? 2. Які кістки верхніх кінцівок ви знаєте? 3. Які кістки нижніх кінцівок ви знаєте? 4. Які види суглобів ви знаєте? 5. Яким чином поєднуються кістки в скелеті людини? 6. Яку роль виконують кістки різних частин скелету у формуванні будови тіла?
Лекція №3 Тема: «М’язи тіла людини. Шкіра, її функції та основи фізіології» План: 1. Форма і будова м’язів 2. Будова і функції підшкірно-жирового шару 3. Будова і функції шкіри Мета: - ознайомлення із будовою м’язового та жирового шару людини; - ознайомлення із шкірою і її функціями; - відображення ролі, що виконують м’язи та підшкірно-жировий шар в організмі людини
Ключові слова: м’язи, підшкірно-жировий шар, шкіра, епідерміс, дерма і підшкірний шар, перспірація, потовиділення.
Кількість годин: 2
Література: 1. Дунаевская Т.Н. Размерная типология населения с основами анатомии и морфологии: учебник для высших учебных заведений легкой промышленности / Т.Н.Дунаевская и др. – 2-е изд., испр. и доп. – М.: Легкая индустрия, 1980. 2. Пармон Ф.М., Кондратенко Т.П. Рисунок и графика костюма, – М.: Легпромбытиздат, 1987 М'язи і підшкірно-жировий шар визначають у значній мірі форму тіла та пластику його поверхні. М'яза складаються з м'язової тканини. Кожний м'яз покритий тонкою сполучною оболонкою. Починається і закінчується м'яз сухожиллям, за допомогою якого вона прикріплюється до костей кістяка, суглобній сумці або шкірі. Кістякові м'язи в жінок становлять 30-35 % маси тіла, у чоловіків - 35-40, у спортсменів - до 50, у немовлят - 22 %. М'язи людини (Мал.1): а - вигляд спереду: 1 - великий грудний м'яз, 2 - дельтовидний м'яз, 3 - двоголовий м'яз плеча, 4 - ліктьовий згинач зап'ястя, 5 - круглий пронатор, 6 - плечопроменевий м'яз, 7 - поверхневий згинач пальців, 8 - долонний апоневроз, 9 - середній сідничний м'яз, 10 – латеральний широкий м'яз стегна, 11 - гребенчатий м'яз, 12 - прямий м'яз стегна, 13 - кравецький м'яз, 14 - тонкий м'яз, 15 - довгий м'яз, що приводить, 16 - передній великогомілковий м'яз, 17 - медіальний широкий м'яз стегна, 18 - литковий м'яз, 19 - дорсальні міжкісткової м'язи, 20 - камбаловидний м'яз, 21 - грудинно-ключично-соскоподібний м'яз, 22 - сходові м'язи, 23 - прямий м'яз живота, 24 - передній зубчастий м'яз, 25 - зовнішній косий м'яз живота, 26 - короткий розгинач пальців, 27 - довгий малогомілковий м'яз. б - вигляд ззаду: 1 - грудо-поперекова фасція, 2 - надостний м'яз, 3 - трапецієподібний м'яз, 4 - дельтовидний м'яз, 5 - великий ромбоподібний м'яз, 6 - великий круглий м'яз, 7 - триголовий м'яз плеча, 8 - найширший м'яз спини, 9 - довгий променевий розгибатель зап'ястя, 10 - м'яз-розгинач пальців, 11 - м'яз-розгинач найменшого пальця, 12 - м'яз - ліктьовий згинач зап'ястя, 13 - великий сідничний м'яз, 14 - латеральний широкий м'яз стегна, 15 - тонкий м'яз, 16 - напівперепончастий м'яз, 17 - напівсухожильний м'яз, 18 - двоголовий м'яз стегна, 19 - камбаловидний м'яз, 20 - литковий м'яз.
Мал. 1.
Шкіра людини водонепроникна, антибактеріальна, протигрибкова, еластична, гнучка, чутлива, самовідновлюється, вона здатна всмоктувати одні необхідні хімічні елементи і відторгати інші. Вона пориста, самозмащувальна, виробляє вітаміни, виробляє пахучі речовини, може розпізнавати температуру, вібрацію і тиск. Без неї людина просто не виживе. Як же шкіра " примудряється", будучи товщиною всього кілька міліметрів, виконувати таку кількість численних функцій? Вся справа в її геніальному пристрої. Мал. 2
|