Студопедия Главная Случайная страница Задать вопрос

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Характеристика законодавчої бази, що регулює відносини підприємництва
Джереломправового регулювання підприємницької діяльності є форма офіційного вираження нормативно-правових актів, що регулюють підприємницьку діяльність .

Специфічною рисою вищевказаного джерела є відсутність кодифікованої форми.

На чолі піраміди нормативних актів, які направлені на регулювання відносин підприємницької діяльності, знаходиться Конституція України. В Конституції України є ст. 24, в якій говориться: “ Кожний має право на підприємницьку діяльність, що не заборонена законом. Підприємницька діяльність депутатів, посадових осіб і осіб, що служать в органах державної влади та органах місцевого самоврядування обмежується законом. Держава забезпечує захист підприємницької діяльності. Не припускаються зловживання монопольним положенням на ринку, неправомірне обмеження конкуренції і несумлінна конкуренція. Види і межі монополії конкуренції визначаються законом. Держава захищає права споживачів, здійснює контроль якості і безпеки продукції і усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організації споживачів”.

Величезне значення для правильного використання джерел правового регулювання підприємницької діяльності має п.1 “Перехідних положень” Конституції України, де сказано:

“Закони й інші нормативні акти, прийняті до вступу в силу цієї Конституції, є дійсними в частині, що не суперечить Конституції України”.

Відповідно до загальних канонів юриспруденції законодавча база такої універсальної сфери діяльності, як підприємницька, повинна мати таку структуру:

- базовий закон, що регулює найбільш загальні суспільні відносини в рамках підприємницького права і його складової частини – правових основ підприємницької діяльності (до деякої міри цим вимогам відповідає Закон України “Про підприємництво”);

- спеціальні закони, що регулюють відношення окремих специфічних сторін (мається на увазі по суб‘єкту підприємництва, його організаційним формам і т. і.).(Сюди треба віднести, наприклад, Закон України “Про господарські товариства”. У той же час ряд спеціальних законів попросту відсутні: немає Закону “Про ліцензування”, ”Про лізінг”; явно застарів Закон України “Про зовнішньоекономічну діяльність”);

- підзаконні нормативні акти – документи компетентних органів (положення, інструкції, стандарти та ін.), у яких встановлюються або скасовуються правові норми в межах правомочності цих органів (так, наприклад, Постанова Кабінету Міністрів України № 406 “Про плату за державну реєстрацію суб‘єктів підприємницької діяльності”)

Нажаль, застосування цих канонів ускладнено політичними й іншими реаліями. Так кримінально караними є багато комерційних операцій фізичних осіб з іноземною валютою (ст. 80 КК України), передбачена відповідальність за спекуляцію (ст. 154 КК України).

Суб‘єкти підприємництва керуються у своїй діяльності нормами конституційного, цивільного, кримінального, адміністративного, трудового, митного, міжнародного приватного, податкового права, а вся сукупність законодавчих актів потребує кодифікації і ретельної систематизації з урахуванням нової концепції законодавства.Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 247. Нарушение авторских прав

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2017 год . (0.006 сек.) русская версия | украинская версия