ПАРАМЕТРІВ ВІДЦЕНТРОВОГО НАСОСА
1.1 Мета і завдання
1.1.1 Навчитись будувати плани швидкостей рідини на вході і виході робочого колеса насоса. 1.1.2 Ознайомитись з основними параметрами і характеристиками відцентрового насоса. 1.1.3 Визначати подачу, напір і потужність насоса в залежності від зміни частоти обертання робочого колеса.
Тривалість заняття – 2 години.
1.2 Теоретичні відомості
Відцентрові насоси представляють собою машини, в яких рідина переміщується під силовою дією робочих органів на неї в камері, яка постійно з’єднується з входом і виходом насоса. Відцентрові насоси відносяться до динамічних насосів. В них рідина переміщується в робочомуколесі від центру до периферії: надходить в патрубок 1, потім в робоче колесо 2, що складається з дисків 3 і 4, між якими розміщені лопаті 7. Диск 4 з’єднаний з валом ступицею 5 і шпонкою 6. Обертання вала передається робочому колесу, в результаті чого рідина нагнітається у відвідний канал 8, що закінчується дифузором 9 (рис.1.1). В робочому колесі відцентрового насоса лопаті утворюють канали, направлені від осі насоса до периферії. Рідина, проходячи між лопатями, обертається між ними і під дією відцентрових сил викидається в нерухомий периферійний канал 8 для плавного її відводу і направлення в дифузор 9. Дифузор – це патрубок, що розширюється і в якому швидкість рідини знижується, а її тиск ще більше зростає. Внаслідок руху рідини від осі до периферії робочого колеса біля його входу (біля вала насоса) створюється зона пониженого тиску. В результаті цього відбувається постійний притік рідини до робочого колеса. Рух рідини в робочому колесі описується векторним рівнянням:
де – вектор абсолютної швидкості; – вектор відносної швидкості; – вектор колової швидкості. Дане рівняння справедливе для будь-якої точки потоку рідини в робочому колесі. 1 – вхідний патрубок; 2 – робоче колесо; 3, 4 – диски; 5 – ступиця; 6 – шпонка; 7 – лопаті; 8 – спіральний периферійний канал (направляючий апарат); 9 - дифузор Рисунок 1.1 – Схема спірального відцентрового насоса
Абсолютна швидкість розкладається на радіальну (меридіальну) складову , що направлена за радіусом і тангенціальну складову – , що співпадає з напрямком колової швидкості (рис. 1.2). Робоче колесо характеризується конструктивними кутами і . Радіальна (меридіальна) складова абсолютної швидкості:
де – подача робочого колеса насоса, що включає об’ємні витрати; – площа прохідного перерізу каналів робочого колеса. Рисунок 1.2 – Плани швидкостей рідини на вході і виході
|