Розрахунок турбінного колеса. Схема робочого колеса турбіни гідротрансформатора зображена на рис
Схема робочого колеса турбіни гідротрансформатора зображена на рис. 11.8. Діаметр колеса D1Т, мм, і ширина каналів на вході в турбіну b1Т, мм, визначаються за вхідними розмірами насосного колеса: Рисунок 11.8 – Схема робочого колеса турбіни
Попередній кут нахилу лопатей на вході в турбінне колесо при розрахунковому значенні передавального колеса визначається з умови, що:
тобто: Товщину лопатей на вході в турбінне колесо S1Т і виході з нього S2Т приймають з рівняння міцності і прийнятої технології їх виготовлення. Число лопатей визначають за величинами відносного кроку і відносної хорди за формулою:
Значення і приймають в залежності від типу гідротрансформатора за довідковими даними. Меридіальна швидкість при вході рідини на лопаті турбінного колеса з врахування стиснення каналу тілом лопатей визначається з рівняння рівності витрат перед колесом і на вході в колесо:
Звідси: де – коефіцієнт стиснення каналу тілом лопатей на вході в турбінне колесо.
Так як , то: де – коефіцієнт швидкості на вході в турбінне колесо. Уточнений кут лопатей на вході:
Конструктивний кут входу в турбінне колесо:
де – поправка, що враховує відхилення потоку від напрямку вихідної кромки лопаті внаслідок зворотного циркулятивного руху рідини в між лопатевих каналах та впливу взаємного обертання коліс, =2 …40. Розрахунковий кут лопатей на виході визначається з допомогою рівняння моментів на колесах гідротрансформатора: Підставляючи сюди значення МТ і Мн отримаємо: Розв’язавши це рівняння відносно , знайдемо:
Невідомими в цьому рівнянні є значення . Воно визначається із співвідношення , яке приймається за довідковими даними. Визначивши значення можна знайти колову швидкість на виході з турбінного колеса при розрахунковій частоті його обертання , .
Прийнявши меридіальну швидкість на виході з турбіни і визначивши відповідно за формулами (11.27) і (11.28) значення і , знаходять кут лопатей на виході із турбінного колеса побудовою трикутника швидкостей (рис. 11.9) або за формулою:
Рисунок 11.9 – Трикутники швидкостей на вході в турбінне колесо і на виході з нього
Для визначення ширини каналів приймають, що меридіальна швидкість при русі рідини вздовж каналів не змінюється, тобто . Склавши рівняння витрати і розв’язавши його відносно , отримаємо:
Меридіальна швидкість за турбінним колесом визначається з рівності витрат на виході із турбінного колеса і за ним:
Звідси: де – коефіцієнт стисненя каналів на виході із турбіни:
Так як , то , де – коефіцієнт швидкості за турбінним колесом:
|