Відцентрового типу
Швидкість потоку та кути лопатей будемо відносити до середньої лінії 1–2 меридіального перерізу, вважаючи, що рух рідини через колесо є струминним. Знайдемо напір, що розвивається насосом. Для цього скористаємося теоремою про зміну моменту кількості руху. Момент кількості руху масової витрати Qт на вході рідини в робоче колесо:
на виході:
де Відповідно до теореми про зміну моменту кількості руху отримаємо:
Помноживши праву і ліву частину на кутову швидкість обертання робочого колеса ω і маючи на увазі, що
З іншої сторони, потужність на валу насоса може бути виражена як секундна робота, що затрачається на створення теоретичного напору рідини з масовою витратою Складаючи рівняння потужності при цій умові отримаємо:
Прирівнюючи праві частини рівняння (11.1) і (11.2) та розв’язуючи відносно Ht∞ для насосного колеса отримаємо:
Отримане рівняння є основним рівнянням для насосного колеса. Турбінне колесо також є лопатевою машиною, при проходженні через яку енергія потоку не збільшується, а зменшується. Тому рівняння (11.3) для нього записується в вигляді:
Поєднавши рівняння (11.3) і (11.4) отримаємо:
де верхня пара знаків відноситься до насосного колеса, а нижня пара – до турбінного. Як вказувалося вище, рівняння (11.3) отримане з уявлень про струминну течію рідини через робоче колесо. В дійсності це не так. При обертанні робочого колеса в міжлопатевих каналах виникає циркуляційний рух рідини, в напрямку, оберненому його обертання. В результаті цього струминність течії порушується і це обумовлює зменшення теоретичного напору при кінцевому числі лопатей в порівнянні з z=∞. Врахування впливу кінцевого числа лопатей виконується з допомогою поправочного коефіцієнта µ:
Для визначення коефіцієнта µ запропоновано ряд емпіричних формул. Однією з найбільш використовуваних є формула академіка Проскури:
Для зручності запису та використання цю формулу записують в вигляді:
де
Дійсний напір, внаслідок гідравлічних втрат в каналах робочого колеса, менший від теоретичного і рівний:
де Корисна потужність насоса, кВт, при напорі, рівному Нt:
Потужність насоса:
де Потужність, що розвивається турбіною при напорі Нt:
де
|