Студопедия — Лабораторна робота №6. ?3 – (СН2)3 – СН3 СН3 – СН – СН2 –СН3 (6.3). ?3 – (СН2)3 – СН3 СН3 – СН – СН2 –СН3 (6.3)
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Лабораторна робота №6. ?3 – (СН2)3 – СН3 СН3 – СН – СН2 –СН3 (6.3). ?3 – (СН2)3 – СН3 СН3 – СН – СН2 –СН3 (6.3)






Підготовка сировини до каталітичного реформінгу

6. 1 Мета і задачі роботи

Мета: засвоєння і поглиблення теоретичного матеріалу з процесу каталітичного реформінгу, набуття експериментальних навичок проведення підготовки сировини до каталітичного реформінгу на лабораторній установці АРН –2.

В результаті виконання лабораторної роботи студент повинен

знати:

- призначення, суть і хімізм процесу каталітичного реформінгу;

- характеристику сировини і одержуваних продуктів;

- опис технологічної схеми установки каталітичного реформінгу;

- параметри контролю і регулювання на установці каталітичного реформінгу;

вміти:

- оцінювати результати одержання сировини для каталітичного реформінгу на лабораторній установці;

- правильно вибирати параметри процесу для одержання якісних продуктів і в заданій кількості.

 

6.2 Теоретичні основи

6.2.1 Призначення, суть і хімізм процесу

Процес каталітичного реформінгу служить для підвищення детонаційної стійкості (октанового числа) бензинів і одержання ароматичних вуглеводнів, головним чином, бензолу, толуолу і ксилолів.

Суть процесу реформінгу полягає в тому, що сировина змішується з водневмісним газом, нагрівається до температури біля 500оС і у вигляді парів проходить через шар каталізатора. Під дією температури і каталізатора відбувається зміна хімічної структури молекул сировини.

Процес каталітичного реформінгу включає три основні типи реакцій перетворення вуглеводнів: ароматизацію, ізомеризацію і гідрокрекінг. Найбільш важливими є реакції, які призводять до утворення ароматичних вуглеводнів. До них відносяться реакції дегідрування шестичленних нафтенових вуглеводнів і дегідроциклізація парафінових вуглеводнів:

 

В той час, коли реакція (6.1) протікає з найбільшою швидкістю, то реакція (6.2) – з найменшою. Парафінові вуглеводні нормальної будови в умовах каталітичного реформінгу можуть також вступати в реакцію ізомеризації:

 

СН3 – (СН2)3 – СН3 СН3 – СН – СН2 –СН3 (6.3)

І

СН3

н – пентан ізопентан

 

П’ятичленні нафтени, що містяться у сировині, безпосередньо не гідруються, але в присутності каталізаторів реформінгу вони ізомеризуються з утворенням відповідних шестичленних нафтенів, які вже здатні до дегідрування:

Високі температури процесу викликають реакції крекінгу. Утворені осколки молекул можуть насичуватися воднем або вступати в реакції ущільнення. Насичення осколків молекул воднем називається гідрокрекінгом. Він призводить до утворення вуглеводневих газів і може бути представлений у вигляді наступної реакції:

 

С8Н18 + Н2 С3Н8 + С5Н12 (6.5)

октан пропан пентан

 

Це небажана реакція процесу каталітичного реформінгу, оскільки в результаті її зменшується вихід цільового продукту – високооктанового бензину. Реакції ущільнення призводять до утворення коксу на каталізаторі і його дезактивації, тому теж є небажаними в процесі. Щоб запобігти цьому реформінг проводять в атмосфері водню при високому тиску.

 

6.2.2 Сировина і одержувані продукти

Сировиною каталітичного реформінгу є бензинові фракції прямої перегонки нафти, а також бензинові фракції вторинного походження: коксування, гідрокрекінгу, термокрекінгу. Для одержання високооктанового бензину найчастіше використовують широку бензинову фракцію 85-180оС, а для одержання індивідуальних ароматичних вуглеводнів: бензолу – фракцію 62-85оС, толуолу – фракцію 85-105оС, ксилолів та етилбензолу – фракцію 105-140оС. Основною вимогою до сировини каталітичного реформінгу є мінімальна кількість сірки %мас. і азоту % мас. Тому сировину перед реформінгом направляють попередньо на гідроочищення від гетероорганічних сполук.

Продуктами установки каталітичного реформінгу є вуглеводневий газ, головка стабілізації, водневмісний газ і каталізат (реформат).

Вуглеводневий газ С1 – С2 використовують як паливо для заводських печей. Головка стабілізації містить насичені вуглеводні пропан і бутани. Її направляють на розділення (ГФУ) або відвантажують безпосередньо з установки як зріджений газ для комунально-побутового споживання та газобалонних двигунів.

Каталізат реформінгу – це бензинова фракція з октановим числом 85…88 за моторним методом (95…97 за дослідним методом) містить 50…70% ароматичних вуглеводнів. Каталізат використовують як базовий компонент автомобільних і авіаційних бензинів. При одержанні індивідуальних ароматичних вуглеводнів їх виділяють з каталізату методом екстракції.

Водневмісний газ (ВВГ) містить 75…90% об. водню і вуглеводні С1 – С4. ВВГ частково використовують для поповнення втрат водневмісного газу на установці реформінгу, а основну його частину направляють на установки гідроочистки, гідрокрекінгу, ізомеризації та гідродеалкілювання нафтопродуктів.

 

 

6.2.3 Каталізатори

Промислові процеси каталітичного реформінгу проводять на біфункціональних каталізаторах, що складаються з активного носія , який має кислотні функції та нанесених на нього одного чи декількох активних елементів ( тощо) з гідруючо-дегідруючими властивостями. Активність носія підсилюють шляхом підведення до його поверхні галогеновмісних сполук (). Вміст гідруючих компонентів на поверхні носія складає 0, 5…0, 8%мас.

Існує три типи каталізаторів реформінгу: моно-, бі- і поліметалеві. Першим промисловим каталізатором реформінгу був алюмоплатиновий, від чого і одержав назву процес – платформінг. Платинові каталізатори містили 0, 5…0, 65%мас. платини, нанесеної на оксид алюмінію. Каталізатори цієї серії (АП-56, АП-64) достатньо ефективні в процесі реформінгу, але нестійкі до дії гетероорганічних сполук і дуже дорогі.

Біметалеві каталізатори реформінгу містять уже два активні елементи. Найчастіше це платина і реній. Платино-ренієві каталізатори містять до 0, 4%мас. платини та 0, 4…0, 6%мас. ренію. Промисловий процес на каталізаторах цього типу називають реніформінгом. Порівняно з платиновими каталізаторами платино-ренієві (КР-101, КР-102, КР-104) мають більшу активність і стабільність та меншу вартість.

Каталізаторами нового покоління є поліметалеві, які містять три і більше металів (). Ці каталізатори (КР-108, КР-110) мають найвищу активність та стабільність (на протязі 6…7років). Крім цього, перехід від моно- до бі – і поліметалевих каталізаторів дозволив дещо знизити температуру та суттєво зменшити тиск цього процесу, що привело до зменшення енергетичних затрат на експлуатацію промислових установок каталітичного реформінгу.

Регенерацію каталізаторів реформінгу здійснюють випалюванням коксу з наступним окислювальним хлоруванням каталізатора.







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 683. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Упражнение Джеффа. Это список вопросов или утверждений, отвечая на которые участник может раскрыть свой внутренний мир перед другими участниками и узнать о других участниках больше...

Влияние первой русской революции 1905-1907 гг. на Казахстан. Революция в России (1905-1907 гг.), дала первый толчок политическому пробуждению трудящихся Казахстана, развитию национально-освободительного рабочего движения против гнета. В Казахстане, находившемся далеко от политических центров Российской империи...

Виды сухожильных швов После выделения культи сухожилия и эвакуации гематомы приступают к восстановлению целостности сухожилия...

Пункты решения командира взвода на организацию боя. уяснение полученной задачи; оценка обстановки; принятие решения; проведение рекогносцировки; отдача боевого приказа; организация взаимодействия...

Что такое пропорции? Это соотношение частей целого между собой. Что может являться частями в образе или в луке...

Растягивание костей и хрящей. Данные способы применимы в случае закрытых зон роста. Врачи-хирурги выяснили...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия