Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Спостереження за рухом цитоплазми у різних об'єктів
Хід роботи

1. Елодея. Відривають лист поблизу верхівки і кладуть його в краплю води, взятої з судини з елодеєю. Об'єкт накривають покривним склом і розглядають спочатку при малому, потім при великому збільшенні. Лист елодеї складається тільки з двох шарів кліток, і кожний шар є легко видимим під мікроскопом. Обрив листка викликає в його клітках рух цитоплазми, який легко спостерігати за переміщенням всіх хлоропластів в одному напрямку уздовж клітинної стінки. Такий рух називається ротаційним. В двох сусідніх клітинах він може відбуватися у різних напрямах — за годинниковою стрілкою і проти неї. Найінтенсивніший рух можна побачити в довгих вузьких клітинах середньої жилки листа. У рослин, що знаходилися перед дослідженням при слабому освітленні або в темряві, рух хлоропластів зазвичай не спостерігається. Нерухомі хлоропласти розташовуються під клітинними стінками паралельно поверхні листової пластинки. Але якщо препарат витримати декілька хвилин при освітленні, не знімаючи із столика мікроскопа, то рух з'являється.

Хлоропласти починають рухатися спочатку поволі, потім швидше і займають положення уздовж бічних клітинних стінок, розташованих перпендикулярно поверхні пластинки.

Рух цитоплазми в клітинах елодеї можна побачити також за переміщенням більш дрібних, ніж хлоропласти, органел — дрібних безбарвних «зерняток», зважених в цитоплазмі. Їх переміщення найлегше виявити в крайових клітинах листової пластинки, де значно менше хлоропластів або вони відсутні.

2. Валіснерія. Такий же рух цитоплазми, як і в клітинах елодеї, можна спостерігати в клітинах листка водної рослини валіснерії. Для цього від листової пластинки гострою бритвою відрізують невеликий шматочок, прагнучи якомога менше травмувати лист, поміщають його в краплю води і розглядають під мікроскопом. Робити зрізи з листа не рекомендується, оскільки клітини при цьому сильно травмуються і рух в них зупиняється.

3. Нітела або хара. У всіх харових водоростей, що характеризуються крупними клітинами до 30—40 мм завдовжки, звичайно спостерігається дуже швидкий рух цитоплазми, але хлоропласти в цих клітинах нерухомі. Для спостереження краще всього брати шматочок водорості з цільною мутовкою щоб уникнути пошкодження окремих клітин. У нітели кожна гілочка мутовки утворена однією клітиною. У хари кожна гілочка утворена пучком клітин, і лише кінець гілочки закінчується одиничною клітиною, в якій спостерігається рух цитоплазми. До целюлозної оболонки безпосередньо примикає щільний і нерухомий шар цитоплазми - ектоплазма. В цьому шарі фіксовані хроматофори, які за величиною і формою дуже схожі з хлоропластами вищих рослин. Вони утворюють один шар щільно примикаючих один до одного подовжніх або злегка розташованих рядів. Між шаром ектоплазми і вакуолею знаходиться внутрішній рідкий шар цитоплазми, так звана ендоплазма. Шар ендоплазми постійно рухається, тече. Його можна спостерігати за переміщенням окремих хроматофорів, а також ядер і інших органел. Уздовж всієї клітини проходить вузька світла смуга, розташована з деяким нахилом до подовжньої осі клітини. Ця смуга, так звана індиферентна зона, є вверненням оболонки всередину клітини. Вона розсовує шар хроматофорів, завдяки чому і виникає світла смужка. З одного боку від індиферентної зони ендоплазма тече в одну сторону, а з іншого — в протилежну.

4. Волоски тичинкових ниток традесканції. З квітки або з бутона, що ще не розкрився, обережно виймають одну тичинку, відділяють від неї пиляк, а нитку з волосками кладуть на предметне скло в краплю води і обережно накривають покривним склом, прагнучи не роздавити волоски. Препарат розглядають спочатку при малому, а потім при великому збільшенні мікроскопа з об'єктивом 40. Кожний волосок є ланцюжком клітин. Усередині всякої живої непошкодженої клітини відбувається постійний рух цитоплазми, який виявляється за переміщенням дрібних органел в одному напрямі. Особливо добре цей рух видно в тяжах цитоплазми, що перетинають у різних напрямах велику вакуоль. Часто можна спостерігати, як міняється розташування самого цього тяжа цитоплазми. В пошкоджених клітинах руху не спостерігається і цитоплазма представлена у вигляді згустків.

Завдання: зробити схематичні малюнки клітин всіх розглянутих об'єктів і стрілками вказати напрям руху цитоплазми. Відзначити, чи спостерігався рух відразу після приготування препарату або він змінювався під дією освітлення.

 Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 2727. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2020 год . (0.004 сек.) русская версия | украинская версия