Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Кластерний аналіз





 

Класифікація – це віднесення об’єкта до його класу. Методи класифікації поділяють на два типи:

а) з навчанням – групи заздалегідь визначені;

б) без навчання – утворення таких груп на основі парметричних чи непараметричних критеріїв.

 

Чисельна класифікація. Чисельна таксономія встановлює класифікацію або неіснуючу раніше, або ігноруючи існуючу, створює нову. Її мета в спрощенні матриці даних. Дані, як правило, складаються з множини елементів, індивідів, об’єктів, кожен з яких визначається набором ознак. Множина даних вважається неоднорідною в тому сенсі, що її корисно розглядати, як складену з невідомого числа підмножин, які необхідно знайти. Причому елементи однієї множини є більш подібні між собою, ніж до елементів з інших підмножин. Тут термін “подібні” може бути визначений різними математичними виразами.

Є два типи інтересів користувача:

1) вияснити з якою мірою впевненості при використанні даної чисельної моделі можна вважати існування разних підмножин;

2) є підозра, що істинної відмінності між підмножинами немає, але для полегшення аналізу дуже великого числа елементів варто мати такі підмножини, отримавши їх шляхом штучного розчленування.

Інколи бажано транспонувати матрицю даних і класифікувати ознаки за їх значенням для різних об’єктів – зворотня класифікація.

Типи ознак:

Поліноміальні – (ознаки з невпорядкованими станами) визначаються станами (пр.: піщаник, граніт, базальт, крейда), хоча, можлива нумерація станів. Номер не несе ніякого змістового навантаження. Частинним випадком є бінарні (якісні) ознаки з двома станами.

Порядкові – (ознаки з впорядкованими станами) мають впорядкований ряд станів: рідкісний, порядковий, звичайний, багатющий. Хоча порядок має зміст, але відстані між станами невизначені.

Чисельні – (інколи метричні чи кількісні) вимірювані чи обчислювані кількості. Вимагають вибору шкали. В програмах обробки даних слід передбачити пропущені значення ознак.

Зчеплені – набір ознак, що представляють по суті одну ознаку. Вимагає спеціальеої математичної обробки.

Серіально-залежні – умовно визначувані, коли попадання деякої ознаки в певний стан робить неможливим визначення іншої.

 

Типи класифікацій. Чисельні класифікації включають різні числові процеси, з яких вибирають найбільш відповідні. Послідовність вибору показано на рисунку:

Рис.1. Послідовності вибору чисельних класифікацій.

Виключаючі / не виключаючі. Виключаючі – кожен елемент може бути лише в одній підмножині. Не виключаючі – один елемент може бути в різних підмножинах.

Внутрішні / зовнішні. Внутрішні – класифікація основана лише на заданому наборі ознак і всі ознаки на початковому етапі вважаються рівнозначними. Зовнішні – одна з ознак є зовнішньою і задача полягає в тому, щоб, використовуючи лише інформацію про рушту внутрішніх ознак, отримати класифікацію, яка найкращим чином відображає зовнішню ознаку.

Ієрархічні / не ієрархічні. Ієрархічні – групи розглядають попарно як можливі кандидати для об’єднання, при критарії найменшого збільшення неоднорідності. Не ієрархічні – групи вибираються так, щоб кожна була при можливості більш однорідною але відношення між групами невіяснені.

Агломеративні / дивізивні. Агломеративні – об’єкти об’єдуються в множини зростаючого об’єму, поки не відбудеться об’єднання в одну множину. В дивізівному – вихідна множина поступово ділиться, поки не буде досягнуте бажане розділення.

Монотетичні і політетичні. Монотетичні – поділ здійснюється на основі однієї ознаки, яка має максимальну інформативність. В політетичній всі ознаки враховуються однаковою мірою.

На початку класифікації всі ознаки вважаються рівноправними, але після класифікації може виявитись, що вклад в отриманий результат різних ознак – різний. Виникає потреба в діагностичній системі, яка б слідкувала за ходом класифікації і видавала б впорядкований список вкладів ознак для кожного чергового об’єднання чи розділення.

 

Міри подібності і відмінності. На практиці всі сучасні системи мають справу з мірами відмінності об’єктів. Виділяють два головних класи:

1. -міри, що можуть бути обчислені для двох елементів чи груп елементів до їх об’єднання, якщо відомі їх характеристики.

2. Включає -міри, які зв’язують характеристики груп до і після об’єднання.

Для стандартного набору програм класифікації на практиці використовують наступні:

1. коефіцієнт кореляції;

2. міри, основані на Евклідовій метриці;

3. міри, основані на Манхеттенській метриці;

4. інформаційні статистики.

Введемо позначення: , – значення та ознак для двох об’єктів , . У випадку бінарних ознак використовують – позначення, де – число ознак, які мають обидва об’єкти; – число ознак, які не зустрічаються ні в одному з об’єктів; – числа ознак, які має лише один з об’єктів.

 

Коефіцієнт кореляції. Нехай і – значення для -ої з ознак -го та -го об’єктів, а , – середнє для ознак цих об’єктів. .

Якщо ознаки представлені дихотомічно, тобто, коли і – рівні “0” або “1”, то в цьому випадку використовують позначення , а для обчислення коєфіцієнта кореляції використовують формулу -коєфіцієнта Пірсона

. (8)

При цьому порядкові змінні можуть опрацьовуватись так само, як числові. У випадку, коли мають номінальні і числові ознаки, номінальну ознаку з станами розглядають як набір з незалежних бінарних ознак з станами “0” та “1” і вважають дійсними числами.

Евклідова метрика, тобто метрика Мінковського другого порядку визначається співвідношенням

. (9)

Для того, щоб стратегії класифікації були адитивними по відношенню до ознак, використовують квадрат відстані поділений на число його ознак.

У випадку числових ознак при різних фізичних одиницях їх необхідно привести до безрозмірних і стандартизувати. У випадку порядкових ознак значення станів вважаються рівновіддаленими і проводять обробку, як з числовими змінними.

Для номінальних ознак, коли серед об’єктів, з яких знаходиться в стані номінальної ознаки, як показник розсіювання, обчислюють дисперсію за формулою

,

а у випадку повністю бінарних ознак (не стандартизовану) Евклідова відстань обчислюють як

.

Манхеттенська метрика. Ця метрика є частинним випадком метрики Мінковського порядку 1

.

Значення часто ділять на число ознак. Для числових ознак переважно використовують

метрику Брея-Кертиса

,

причому , при цьому використовують стандартизовані додатні дані та

Канберівську метрику

.

Канберівська метрика автоматично стандартизована і при невід’ємних знаходиться в межах , тобто її значення належать інтервалові 0, 1. Вона нечутлива до значень, які сильно різняться між собою і є доброю для сильно асиметричних даних. При її значення рівне 1 і не залежить від , тому нульові значення замінюють меншими від найменших в матриці даних. У випадку від’ємних даних знаменник замінюють виразом . Проте тоді міра приймає максимальне значення рівне 1 у всіх випадках, коли і приймають протилежні знаки.

 

Інформаційна статистика. В основі цієї статистики використовується Шеннонівське поняття інформації, основане на .

Бінарні ознаки. Нехай маємо групу з елементів, які описуються присутністю чи відсутністю ознак, і нехай елементів мають ознаку . В цьому випадку інформаційний зміст такої групи визначається виразом

. (1)

Нехай інформаційний зміст двох груп і відповідно рівний та , і нехай обидві ці групи об’єднано в одну групу з інформаційним змістом . Тоді можна визначити інформаційний виграш від об’єднання двох груп за формулою

. (2)

Інформаційний зміст одного елемента чи групи однакових елементів в цій моделі завжди рівний нулю. Процедура обчислень виглядає так.

Нехай окремий елемент, що підлягає класифікації, представляє популяцію (групу, множину) з елементів, які розділені на категорії (види рослин чи тварин) так, що в -у категорію попадає індивідів, причому . Визначимо інформаційний зміст повної категорії, який також називається різноманіттям, як

. (3).

Тоді інформаційний виграш цієї категорії визначається виразом (1). Запишемо його в явному вигляді. Нехай два елементи, які об’єднуються, представляються стрічками-векторами і , – суми по стрічках , – сума по стовпчику і – загальна сума, тоді

. (4)

Ця величина називається переданою інформацією. Наступний приклад пояснює суть інформаційної статистики.

Нехай необхідно знайти повну інформацію для випадку п’яти об’єктів, коли кожен з них характеризується чотирьома бінарними ознаками, причому, три об’єкти мають першу ознаку, два – другу, четверо – третю і всі п’ять – четверту. Позначимо таку групу таким чином: (3 – 2 – 4 – 5). Інформація, що відповідає першій ознаці рівна

.

Для другої ознаки маємо таку саму величину:

.

Для – третьої:

.

Для – четвертої:

.

Зауважимо, що якщо або , то інформаційний зміст є рівний нулю, таким чином, інформаційний зміст одного об’єкта чи групи повністю ідентичних об’єктів також рівний нулю. Крім того, вважається що і .







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 1245. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Понятие метода в психологии. Классификация методов психологии и их характеристика Метод – это путь, способ познания, посредством которого познается предмет науки (С...

ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ ДЛЯ ИНЪЕКЦИЙ К лекарственным формам для инъекций относятся водные, спиртовые и масляные растворы, суспензии, эмульсии, ново­галеновые препараты, жидкие органопрепараты и жидкие экс­тракты, а также порошки и таблетки для имплантации...

Тема 5. Организационная структура управления гостиницей 1. Виды организационно – управленческих структур. 2. Организационно – управленческая структура современного ТГК...

Виды и жанры театрализованных представлений   Проживание бронируется и оплачивается слушателями самостоятельно...

Что происходит при встрече с близнецовым пламенем   Если встреча с родственной душой может произойти достаточно спокойно – то встреча с близнецовым пламенем всегда подобна вспышке...

Реостаты и резисторы силовой цепи. Реостаты и резисторы силовой цепи. Резисторы и реостаты предназначены для ограничения тока в электрических цепях. В зависимости от назначения различают пусковые...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия