Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Модуль II. Міжнародні економічні відносини. Тема 3. Міжнародна торгівля





Тема 3. Міжнародна торгівля

3.1. Сутність, значення та специфічні особливості міжнародної торгівлі. Внутрішня та міжнародна торгівля. Історичні етапи виникнення та розвитку міжнародної торгівлі. Специфіка міжнародної торгівлі. Її значення у формуванні національної економіки.

3.2. Теоретичні засади міжнародної торгівлі. Погляди меркантилістів, теорія абсолютних переваг А. Сміта, теорія відносних переваг Д. Рикардо, теорія співвідношення факторів виробництва Хекшера-Оліна, парадокс Леонтьєва, теорія вирівнювання цін, теорії ефекту від масштабу П. Кругмана, внутрішньогалузевої міжнародної спеціалізації Б. Беласи, життєвого циклу товару, конкурентних переваг М. Портера, подібності країн.

3.3. Основні форми й показники міжнародної торгівлі. Об’єкти, форми, рівні взаємодії у міжнародній торгівлі. Вільна й дискримінаційна, пряма й опосередкована міжнародна торгівля. Показники обсягу, структури, динаміки, результативності, міжнародної торгівлі.

3.4. Основні напрямки міжнародної торгівлі. Торгівля товарами та послугами. Традиційна торгівля, торгівля у межах кооперації виробництва, зустрічна торгівля. Товарообіг, товарна та географічна структура міжнародної торгівлі. Характеристика сучасного стану товаропотоків на міжнародних ринках товарів та послуг.

3.5. Міжнародна торговельна політика. Вільна торгівля та протекціонізм. Економічні передумови існування обмежень у міжнародній торгівлі. Тарифні та нетарифні методи та інструменти торговельної політики. Оснобливості регулювання міжнародної торгівлі в окремих провідних країнах світу. Міжнародний рівень регулювання міжнародної торгівлі. ЮНКТАД, ГАТТ/СОТ, МТЦ, МТП. ІНКОТЕРМС 2000. Україна та СОТ.

3.6. Місце України на світовому ринку товарів та послуг. Чинники, що зумовлюють особливості зовнішньоторговельної співпраці України на сучасному етапі. Товарна структура та географічний розподіл експорту та імпорту. Чинники, що стримують нарощування експорту з України. Стратегічні напрями зовнішньоторговельної політики.

 

Тема 4. Міжнародний рух інвестицій

4.1. Міжнародний рух капіталів та його форми. Фактори виробництва як капітальний ресурс та форма МЕВ. Чинники, що спричиняють міжнародний рух капіталів. Міжнародний ринок капіталів та його інституціональна структура. Основні сектори міжнародного ринку капіталів. Євровалюта. Євроринок.

4.2. Сутність та характер міжнародних інвестицій. Можливі напрями й форми міжнародного переміщення економічних ресурсів. Місце у цьому русі інвестиційних потоків. Класифікація міжнародних інвестицій. Основні показники міжнародної інвестиційної діяльності. Кількісні, абсолютні та якісні аналітичні характеристики інвестиційної діяльності. Індекс транснаціоналізації. Індекс фактичного положення в області ввозу ПЗІ. Індекс потенціалу в області ввозу ПЗІ.

4.3. Теоретичні засади міжнародної інвестиційної діяльності. Класична теорія міжнародних інвестицій. Мотиви міжнародного інвестування. Теорія життєвого циклу торгівлі та інвестицій Р. Вернона. Правило Л. Вальраса.

4.4. Прямі та портфельні закордонні інвестиції та їхні чинники. Сутність й причини ПЗІ. Чинники, що впливають на обсяг та напрямки ПЗІ. Форми ПЗІ. Економічні наслідки ПЗІ. ТНК як міжнародний інвестор. Портфельні інвестиції. Форми, переваги, недоліки портфельних інвестицій.

4.5. Проблеми та перспективи залучення іноземних інвестицій у розвиток економіки України. Потреби в інвестиціях та розміри їх реального надходження. Структура іноземного інвестування в Україну. Об'єктивні та суб'єктивні причини недостатнього їх надходження, ступінь ризику для інвесторів. Проблема втечі капіталу за кордон, як частина проблеми формування сприятливого інвестиційного клімату в країні.

 

Тема 5. Міжнародний кредит

5.1. Міжнародний кредит як елемент міжнародного ринку позичкових капіталів. Сутність та зміст міжнародного кредиту. Міжнародний кредит як форма міжчасової торгівлі. Чинники міжчасового вибору кредитора. Суб'єкти міжнародних кредитних відносин. Функції міжнародного кредиту. Вплив міжнародного кредиту на національний та світовий продукт.

5.2. Основні форми міжнародного кредиту. Основні форми й специфіка кредитних відносин. Сучасні форми міжнародного кредиту.

5.3. Світова криза заборгованості та розвиток міжнародного кредитування в сучасних умовах. Структура й специфіка світового ринку позичкового капіталу. Міжнародні фінансові центри. Причини активізації міжнародного кредиту у 70-х рр. Криза заборгованості у 80-рр. та чинники, що її зумовили. Наслідки для світового господарства. Фундаментальні причини невиконання зобов'язань незалежними державами та шляхи їх подолання.

5.4. Міжнародні валютно-кредитні організації. Міжнародна фінансово-кредитна система. Група Світового банку. Банк міжнародних розрахунків. Паризький та Лондонський клуби. Регіональні банки реконструкції та розвитку.

5.5. Місце та роль України на світовому ринку позичкового капіталу. Чинники, що зумовлюють потреби України у позичковому капіталі. Динаміка формування та сучасна структура зовнішньої заборгованості. Пріоритет зваженої економічної політики, орієнтації на внутрішні ресурси як основа економічного розвитку.

 

Тема 6. Міжнародний рух технологій

6.1. Міжнародний рух технологій як особлива форма МЕО. Передумови активізації процесів обміну технологіями між країнами. Технологія. Складові елементи. Інституціональні елементи світового ринку технологій. Світова організація інтелектуальної власності. Особливості технології як об'єкту економічних операцій. Специфіка передачі технологій на міжнародному рівні.

6.2. Структура світового ринку технологій та основні напрямки міжнародного руху технологій. Рівні суб'єктів міжнародного руху технологій. Структурування країн – учасників міжнародного ринку технологій. ПЗІ. ТНК і міжнародні консорціуми. Міжнародна торгівля. Міжнародні патентно-ліцензійні операції. Міжнародна міграція робочої сили. Міжнародна технічна допомога. Промисловий шпіонаж.

6.3. Форми міжнародного трансферту технологій та правового захисту інновацій. Інституціональні елементи світового ринку технологій. Основні форми трансферту і правового захисту інновацій і технологій. Патент і патентна угода. Ліцензія і ліцензійна угода. “Ноу-хау”. Копірайт. Франчайзинг. Товарна марка. Бізнес консалтинг. Технологічні гранти. Загальне фінансування.

6.4. Україна на міжнародному ринку технологій. Формування сучасної високотехнологічної економіки як передумова успішної інтеграції у світову господарську систему. Позитивний базис і проблеми включення України в міжнародний ринок технологій. Технічна допомога. Напрямки удосконалювання участі України в міжнародному русі технологій.

 

Тема 7. Міжнародна трудова міграція

7.1. Сутність, структура та особливості формування міжнародного ринку трудових ресурсів. Специфічні особливості робочої сили як товару на міжнародному ринку факторів виробництва. Сутність, структура та чинники формування світового ринку праці. Напрямки та форми міграції робочої сили. Історичні етапи розвитку міжнародних міграційних процесів.

7.2. Особливості сучасного міжнародного ринку праці. Передумови формування, специфіка сучасного міжнародного ринку праці. Основні сегменти, міграційні центри та потоки міжнародної міграції.

7.3. Економічні та позаринкові наслідки міграції. Вплив міграції на ринок праці. Парадокс “середнього доходу” та його пояснення. Економічні наслідки міграції для мігрантів, підприємців, найманих робітників, споживачів, розвитку ринкової інфраструктури країни походження та країни, що приймає. Вплив міграції на бюджет країни еміграції та імміграції. Короткострокові та довгострокові наслідки еміграції. Неекономічні наслідки міграційних процесів.

7.4. Регулювання міжнародних міграційних процесів. Міжнародні, міждержавні, державні органи управління міграцією. МОП, МОМ. Напрямки та форми регулювання. Особливості економіко-правового статусу мігрантів на ринку праці.

7.5. Інтеграція України у міждержавний обмін робочою силою. Соціо-економічні й політичні передумови посилення міграційних процесів в Україні. Ситуація на ринку праці. Форми й напрямки еміграції робочої сили. Економічні наслідки еміграції для України.

 







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 901. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...


Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...


Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...


Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

СИНТАКСИЧЕСКАЯ РАБОТА В СИСТЕМЕ РАЗВИТИЯ РЕЧИ УЧАЩИХСЯ В языке различаются уровни — уровень слова (лексический), уровень словосочетания и предложения (синтаксический) и уровень Словосочетание в этом смысле может рассматриваться как переходное звено от лексического уровня к синтаксическому...

Плейотропное действие генов. Примеры. Плейотропное действие генов - это зависимость нескольких признаков от одного гена, то есть множественное действие одного гена...

Методика обучения письму и письменной речи на иностранном языке в средней школе. Различают письмо и письменную речь. Письмо – объект овладения графической и орфографической системами иностранного языка для фиксации языкового и речевого материала...

Правила наложения мягкой бинтовой повязки 1. Во время наложения повязки больному (раненому) следует придать удобное положение: он должен удобно сидеть или лежать...

ТЕХНИКА ПОСЕВА, МЕТОДЫ ВЫДЕЛЕНИЯ ЧИСТЫХ КУЛЬТУР И КУЛЬТУРАЛЬНЫЕ СВОЙСТВА МИКРООРГАНИЗМОВ. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЛИЧЕСТВА БАКТЕРИЙ Цель занятия. Освоить технику посева микроорганизмов на плотные и жидкие питательные среды и методы выделения чис­тых бактериальных культур. Ознакомить студентов с основными культуральными характеристиками микроорганизмов и методами определения...

САНИТАРНО-МИКРОБИОЛОГИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ВОДЫ, ВОЗДУХА И ПОЧВЫ Цель занятия.Ознакомить студентов с основными методами и показателями...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия