Прогноз мінімальної, максимальної температури та температури повітря на висотах
Для прогнозу температури повітря на практиці може використовуватися цілий ряд методів і прийомів, які пройшли оперативну перевірку в різних регіонах України і Росії. До таких методів відносяться методи прогнозу мінімальної температури О.С.Звєрєва та М.Є.Берлянда, спосіб прогнозу максимальної температури повітря за аерологічною діаграмою, які детально викладені в «Практикумі з синоптичної метеорології». Нижче наведемо напівемпіричні закономірності, що дозволяють досить швидко і просто отримати прогностичні значення температури повітря. Формули Купріянова для визначення мінімальної і максимальної температури мають вигляд:
Тмін = 0, 5 (Тмакс + Т850) – Δ Тмін, (2.1)
Тмакс = 0, 5 (Тмін + Т850) – Δ Тмакс, (2.2)
де Δ Тмін = 0, 5 (Т*макс + Т850) – Δ Тмін, Δ Тмакс = Тмакс - 0, 5 (Т*мін + Т850), Тмакс і Тмін – температура повітря за поточний день, Т*макс і Т*мін – температура повітря попередньої доби. Формула Міхельсона для прогнозу мінімальної температури використовується в наступному вигляді:
Тмін = Тd21 – 2, (2.4)
де Тd21 – точка роси за строк 21 год; значення 2 отримано шляхом підбору. За емпіричними формулами можна виконати прогноз максимальної температури повітря на рівнях 850 і 700 гПа, додаючи до значення температури на цих висотах за вихідний строк відповідний емпіричний коефіцієнт. Тмакс = Т700 + 23 (2.4)
або Тмакс = Т850 + 14. (2.5)
Формула (2.5) отримала достатнє поширення на території Східної Європи. Для прогнозу температури на різних висотах при метеорологічному забезпеченні авіації можна скористатися формулами:
Т850 = 1, 806 (Н700 – Н850), (2.6) Т700 = 1, 041 (Н500 – Н700), (2.7) Т500 = 0, 690 (Н300 – Н500), (2.8)
де температура повітря вказана в Кельвінах, а висота поверхні в декаметрах. Надкороткостроковий прогноз (до 6 год) температури повітря біля поверхні землі можна скласти, використовуючи прийоми формальної криволінійної екстраполяції, яка володіє рядом достоїнств, а саме: простота застосування, невеликий об’єм вихідної вибірки і можливість інтегрального обліку всіх причин, що обумовлюють зміну температури. Особливо корисно останнє, так як: - всі причини зміни температури повітря наперед відомі; - навіть ті із них, які відомі, трудно врахувати із-за недоліку інформації; - повний облік часто потребує великих зусиль та затрат часу і абсолютно не гарантує від помилок. Пропоновані нижче відношення дозволяють отримати прийнятні результати прогнозу температури повітря завчасністю декілька годин із врахуванням добового ходу температури в конкретному пункті спостережень. Розрахувати очікуване значення температури в денний і нічний час можна за наступними формулами:
(2.9)
(2.10)
де Tt, Т 0 – очікуване значення температури повітря (°С) у момент часу t і у вихідний строк; Ad, An – половина денного і нічного підвищення температури повітря, відповідно; t 0, tr, ts – час останнього спостереження, сходу і заходу Сонця, відповідно; Т-3 – значення температури повітря, знятої за 3 год до вихідного строку; п1 – число годин від сходу Сонця до моменту, коли температура повітря становиться максимальною (з точністю до 0, 5 год); п2 – подвоєнечисло годин від заходу до сходу Сонця (п2 = tr -ts); tm = tr + Значення Аd i A n неоднакові для різної широти і пори року, тому для кожного району ці величини слід попередньо визначити за архівними матеріалами для тих днів, коли спостерігалась малохмарна погода зі слабким вітром. Приймемо, що:
(2.11) Із виразу (2.11) видно, що величини хd і хп інтегрально враховують фактори, що спотворюють реальний добовий хід температури і впливають в період часу (t 0 - 3). Основними серед них є хмарність і адвекція температури. Слід відмітити, що при сильному вітрі і суцільній хмарності для прогнозу температури краще використовувати формальну екстраполяцію, тобто проводити врахування добового ходу температури не потрібно. Як відомо, при слабкому вітрі хмарний покрив стійкий і здійснює найбільш значний вплив на хід температури. Вночі хмарність послаблює потік довгохвильової радіації від землі і тим самим зменшує нічне охолодження. Температура повітря при цьому знижується повільніше, ніж в безхмарну погоду. Вдень хмарність перешкоджає проходженню сонячної радіації, зменшуючи денний прогрів підстильної поверхні і прилеглих шарів повітря. Природно, що при хмарній погоді величини хd і хп мають різні знаки. Якщо значення хп визначено за даними спостережень перед сходом Сонця, і, допустимо, мають знак «+», то, використовуючи це значення для прогнозу після сходу Сонця, слід використовувати протилежний знак «-». Найбільш суттєві похибки виникають при значних і різких змінах кількості хмар. На жаль, будь-якої надійної методики врахування хмарності, яка різко змінюється, при прогнозі температури повітря поки що не існує. Максимальну і мінімальну температуру в оперативній практиці метеопідрозділів України можна розрахувати за формулами:
Тмакс = Тсх + А + (δ Т) (2.12)
Тмін = Тзах -0, 64А + τ + (δ Т) (2.13)
Тзах = Тсх + 0, 64А + (δ Т) (2.14)
де (δ Т) (δ Т) (δ Т) - адвективні зміни температури за відрізок часу від сходу Сонця до моменту максимуму температури, на протязі нічної частини доби (від заходу до сходу Сонця) і денної частини доби (від сходу до заходу Сонця), відповідно; Тзах, Тсх – температура повітря в момент заходу і сходу Сонця, відповідно; А – амплітуда (°С) добового ходу для даних умов погоди, що залежать в основному від кількості хмар; τ – середня добова трансформаційна зміна температури повітря за відсутності адвективних змін температури. Якщо розрахунок Тмін за формулою (2.13) проводиться вдень, то значення вихідної температури Тзах, що входить в цю формулу, попередньо розраховуються по (2.14). В цілому при розрахунку за формулами Значення змін температури, обумовлених адвекцією в (2.12) - (2.14), також прогнозуються на відповідні частини доби з використанням прогностичних карт. Причому (δ Т) ад включає в себе адвективні та трансформаційні значення, які знаходяться в залежності від швидкості вітру. При розрахунках за (2.12) - (2.14) передбачається, що погода досить однорідна на період дії прогнозу і тому вибирається одно (для дня і ночі) значення А. Якщо погода на прогнозованому відрізку часу суттєво змінюється (наприклад, хмарність в першу половину дня – суцільна, а в другу - невелика), то застосовуються видозмінені формули. Допустимо, що погоді першої та другої половини дня (ночі) відповідають амплітуди АD, І та АD, ІІ (АН, І та АН, ІІ). Тоді вираз для розрахунку максимуму і мінімуму температури виглядає наступним чином:
Тмакс = Тсх + 0, 88АD, І + 0, 12АD, ІІ + (δ Т) (2.16)
Тмін = Тзах - 0, 48АН, І - 0, 16АН, ІІ + τ + (δ Т) (2.17)
Тзах = Тсх + 0, 88АD, І - 0, 24АD, ІІ + (δ Т) . (2.18)
Якщо АD, І = АD, ІІ, то (2.16) переходить в (2.13), а (2.18) в (2.15), аналогічно, при АН, І = АН, ІІ формули (2.17) і (2.14) співпадають. Коефіцієнт при АD, І в (2.16) приблизно в 7 раз більший, ніж при АD, ІІ, тобто на точність значний вплив може здійснювати похибка у виборі АD, І. Тому при прогнозі максимальної температури за (2.16) особливо важливе точне врахування кількості хмар на першу половину дня. При розрахунку мінімальної температури слід уважно провести врахування хмарності в першу половину ночі, так як коефіцієнт при АН, І в (2.17) в 3 рази більший, ніж при АН, ІІ.
|