Основні споживачі прогнозу хмарності і туманів
У відповідності з основними керівними документами з метеорологічного обслуговування цивільної авіації в авіаційні прогнози погоди включається наступна інформація про хмарність: кількість хмар, їх форма, висота нижньої та верхньої меж. Ні один споживач метеорологічної інформації не вимагає від метеорологічної служби таких подробиць. Не тільки авіація використовує дані про хмарність. Кількість хмар, а отже, і кількість сонячних годин, цікавить і медиків, і туристів, і любителів здорового способу життя, і багатьох інших. Низька хмарність пов’язана з обмеженою видимістю і є тим елементом погоди, який визначає мінімум погоди. До того ж, кількість і форма хмарності обумовлюють, в певній мірі, температуру повітря, опади, обледеніння повітряних суден, накопичення статичної електрики, забруднення оточуючого повітря, тобто прогноз необхідний в роботі синоптиків. Для визначення кількості хмар можуть використовуватись бали або октанти (в авіаційних прогнозах погоди – октанти, а практично у всіх інших прогнозах - бали). При вимірюванні кількості хмар в балах весь небосхил поділяється на 10 частин (0 – ясна погода, 10 – суцільна хмарність), в октантах – кількість хмар змінюється від 0 до 8 октант. Переклад кількості хмар із балів в октанти і назад проводиться у відповідності: Октанти 0 1 2 3 4 5 6 7 8 Бали 0 1 2-3 4 5 6 7-8 9 10 Висота нижньої і верхньої межі хмар вимірюється в метрах або кілометрах, а в ряді держав – у футах. Якщо висота хмар указується в метрах, то звичайно висота нижньої межі хмар округляється до десятків, а верхньої – до сотень метрів. Терміни і кількісні характеристики, що використовують для хмарності в прогнозах загального користування, наведені в табл. 3.1. Якщо протягом півдоби очікується значна зміна кількості хмарності і вона є найбільш істотною характеристикою погоди, то дозволяється застосовувати два терміни з табл. 3.1. Наприклад: 1. Зранку безхмарно, вдень похмуро (хмарна погода). 2. Вранці хмарна погода, у другій половині дня з проясненнями. Дозволяється також застосовувати два терміни, якщо очікується зміна хмарності від однієї половини доби до іншої. Наприклад: 1. Вночі безхмарно, вдень хмарна погода. 2. Вночі похмуро, вдень мінлива хмарність. 3. 25 серпня невелика хмарність, 26 серпня похмуро. Коли очікуються явища, які досить повно характеризують умови погоди, то хмарність у прогнозі дозволяється не вказувати. Наприклад: Сніг, заметіль, зниження температури до -10…-12 °С. Таблиця 3.1 - Терміни для хмарності
Примітка: Терміни «безхмарно», «невелика хмарність», «малохмарна погода» і «сонячна погода» враховують хмарність усіх ярусів; інші терміни відносяться до хмар нижнього ярусу і щільних хмар середнього ярусу.
На відміну від низької хмарності, висота якої цікавить тільки авіацію та службовців (обслуговуючий персонал) висотних щогл і антен, у прогнозу туманів споживачів значно більше. По-перше, це всі види транспорту, починаючи з авіації. По-друге, це будівельники, для яких туман, особливо сильний, обмежує можливість проведення будівельно-монтажних робіт. По-третє, туман здійснює великий негативний вплив на самопочуття людей з різними захворюваннями. В залежності від ступеню погіршення видимості тумани підрозділяються на слабкі (видимість 500…1000 м), помірні (200…500 м), сильні (50…200 м) і дуже сильні (видимість < 50 м), а по своїй вертикальній потужності (Δ Н) на поземні (Δ Н ≤ 2 м), низькі
3.2 Прогноз форми і кількості хмар
Форма і кількість хмар практично завжди прогнозуються синоптичним методом, враховуючи географічне положення місця (аеродрому), час року і доби, а також синоптичну ситуацію. Синоптичний метод прогнозу кількості хмар в принципі задовольняє всіх споживачів, за винятком випадків, пов’язаних з метеорологічним забезпеченням польотів на аерофотозйомку, яку можна проводити лише в тому випадку, коли кількість хмарності не перевищує трьох октант (4 балів). Частіш за все проблеми з прогнозом кількості хмарності виникають в літній час при прогнозуванні внутрішньомасової конвективної хмарності (польоти на аерофотозйомку теж частіше проводяться влітку). М.Г.Приходько запропонував розрахунковий метод прогнозу конвективної хмарності на момент її максимального розвитку за даними ранкового температурно-вітрового зондування атмосфери, який знайшов застосування в багатьох географічних районах (детально викладений в «Практикумі з синоптичної метеорології»). Крім цього методу для розрахунку прогностичної кількості конвективної хмарності можна скористатися формулою:
(3.1)
де Т850, Твл, 850 і Тсух, 850 – температури повітря на рівні 850 гПа, відраховані, відповідно, на кривих стратифікації, вологій та сухій адіабатах, що проходять через точку з максимальною (прогностичною) температурою повітря біля поверхні землі.
3.3 Прогноз висоти нижньої межі хмар
Лише два явища погоди – низька хмарність і тумани більш за все залежать від місцевих умов, тому цілком природно, що методів прогнозу цих явищ розроблено дуже багато. В даному розділі розглянемо основні методи і прийоми, які використовуються в оперативній метеорологічній практиці в різних регіонах Східної Європи і, особливо, в Україні, не торкаючись тих методів, які детально описані в «Практикумі з синоптичної метеорології», 2004 р. і «Практикумі з авіаційної метеорології», 2006 р. Багато прийомів є синоптико-статистичними, а тому бажано отримати статистичні залежності по своєму ряду спостережень, тоді результати прогнозу будуть значно кращі, ніж при використанні напряму наведених нижче формул і графіків. Прогноз висоти нижньої межі хмар (Н, м) за напівемпіричними залежностями:
формула Іпполітова: Н = 24 (100 - R), (3.2) формула Ферреля: Н = 122 (Т - Тd)0, (3.3) безіменна формула Н = 122 (Т - Тd)0 – m, (3.4)
де (Т - Тd) – температура повітря і точки роси біля поверхні землі, °С; Прогноз мінімальної висоти нижньої межі хмар (Нмін) на строк до
Рис. 3.1 – Графік для прогнозу мінімальної висоти нижньої межі хмар.
Для оцінки можливості виникнення хмарності висотою 300 м і нижче в зимовий період можна використовувати графік, представлений на
Рис. 3.2 – Прогноз хмарності висотою 300 м і нижче при адвекції тепла в зимовий період. Прогноз низької хмарності висотою до 100 м, запропонований Для визначення можливості переходу низької хмарності в туман в найближчі 6 год в зимовий період в Ашгабаті використовується графік (рис. 3.4), по горизонтальній осі якого відкладається значення баричної тенденції в Ашгабаті (Δ р), а по вертикальній – різниця висот поверхні
Рис. 3.3 – Прогноз хмарності висотою до 100 м за методом З.О.Спаришкіної. Рис. 3.4 – Графік для визначення можливості переходу низької хмарності в туман.
Загальні закономірності, які слід враховувати при прогнозі хмарності. Хмари будуть знижуватись, якщо: - присутні висхідні рухи; - здійснюється адвекція теплого повітря на холодну підстильну поверхню; - відбувається збільшення вологості повітря; - спостерігається падіння тиску; - наближається атмосферний фронт до пункту прогнозу. Хмари будуть підвищуватись, якщо: - розвиваються низхідні рухи повітря; - спостерігається сильний вітер біля поверхні землі; - здійснюється адвекція холоду в нижньому шарі атмосфери; - відмічається зростання тиску; - відбувається віддалення (розмивання) атмосферних фронтів. Певні труднощі представляє вимірювання висоти нижньої межі хмар, яка є шаром змінної оптичної щільності від легкого помутніння до повної втрати вертикальної видимості, тобто нижня межа хмар, з однієї сторони, має складну структуру (рис. 3.5).
Рис. 3.5 – Схема структури нижньої межі хмар. 1 – рівень конденсації; 2 – нижня межа хмар; 3 – верхня межа підхмарного шару. 1…2 – шар серпанку; 2…3 – перехідний шар.
З іншої сторони, результати вимірювань висоти нижньої межі хмар (Ннмх) суттєво залежать від способу її виміру. Наприклад, якщо за Ннмх приймати висоту, на якій спостерігається втрата горизонту в польоті або вертикальної видимості, то різниця в оцінці висоти Ннмх в середньому буде складати 120 м. При визначенні висоти Ннмх за допомогою вимірника висоти хмар (ВВХ) результати виявляються завищеними приблизно на Хмарна пелена – дуже тонкий шар шаруватоподібної хмарності, що спостерігається на висотах 50…250 м лише зимою в північних районах. Із землі пелена, як правило, не виявляється; лише іноді вона може бути зафіксована за допомогою ВВХ або з борту повітряного судна як звичайна низька хмарність. Хмарна пелена утворюється при температурі повітря біля поверхні землі ≤ -15 °С, невеликому дефіциті точки роси, швидкості вітру 5…8 м·с-1, досить глибокій інверсії в нижній частині граничного шару; іноді з нею пов’язане сильне обледеніння.
|