Студопедия — Оцінка ліквідності балансу підприємства
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Оцінка ліквідності балансу підприємства






 

 

Поняття платоспроможності та ліквідності за своїм змістом дуже близькі, але ліквідність більш містке поняття, оскільки від ліквідності балансу залежить платоспроможність.

Ліквідність балансу – можливість суб'єкта господарювання перетворити активи в готівку і погасити свої платіжні зобов'язання, а точніше - це ступінь покриття боргових зобов'язань підприємства його активами, термін перетворення яких у готівку відповідає терміну погашення платіжних зобов'язань. Вона залежить від ступеня відповідності величини наявних платіжних засобів величині короткострокових боргових зобов'язань.

Основне завдання аналізу ліквідності балансу – перевірити синхронність надходження і витрачання фінансових ресурсів, тобто здатність підприємства розрахуватися за зобов’язаннями власним майном у визначені періоди часу.

Аналіз ліквідності балансу полягає у порівнянні статей активу, що згруповані за ознакою ліквідності та розміщені в порядку зменшення ліквідності, зі статтями пасиву, що згруповані за ознакою термінів погашення і розміщені в порядку збільшення терміну сплати платежів.

Якщо при такому порівнянні активів вистачає, то баланс ліквідний і підприємство платоспроможне. У противному разі баланс неліквідний і підприємство вважається неплатоспроможним.

Якщо одна або кілька умов порушуються, ліквідність відрізняється від абсолютної. При цьому брак коштів за однією групою активів компенсується їх надлишком в іншій групі лише за вартістю, оскільки в реальній платіжній ситуації менш ліквідні активи не можуть замінити більш ліквідні.

Ліквідність підприємства – це більш загальне поняття, чим ліквідність балансу. Ліквідність балансу припускає вишукування платіжних засобів тільки за рахунок внутрішніх джерел (реалізації активів). Але підприємство може залучити позикові засоби з боку, якщо в нього мається відповідний імідж у діловому світі і досить високий рівень інвестиційної привабливості.

Активи за ступенем ліквідності групуються наступним чином:

Перша група (А 1) – абсолютно ліквідні активи: готівкові, безготівкові кошти, короткострокові (поточні) фінансові інвестиції.

У ЗАТ «Продмаш»:

На початок року: А1=43 тис. грн.

На кінець року: А1=8 тис. грн.

Друга група (А 2) – активи, які швидко реалізуються: готова продукція, товари і дебіторська заборгованість. Ліквідність цієї групи поточних активів залежить від своєчасності відвантаження продукції, оформлення банківських документів, швидкості платіжного документообігу в банках, від попиту на продукцію, її конкурентоспроможності, платоспроможності покупців, форм розрахунків тощо.

У ЗАТ «Продмаш»:

На початок року: А2=2060+434+2767+46+504=5811 тис. грн.

На кінець року: А2=2651+375+366+44+481=3917 тис. грн.

Третя група (А 3) – активи, що повільно реалізуються: виробничі запаси, незавершене виробництво, інші оборотні активи, витрати майбутніх періодів, необоротні активи та групи вибуття.

У ЗАТ «Продмаш»:

На початок року: А3=687+6144+244+1=7076 тис. грн.

На кінець року: А3=762+6394+277=7433 тис. грн.

Четверта група (А 4) – це активи, що важко реалізуються: необоротні активи.

У ЗАТ «Продмаш»:

На початок року: А4=5608 тис. грн.

На кінець року: А4=5413 тис. грн.

 

Відповідно на чотири групи розбиваються і зобов'язання підприємства:

Перша група (П 1) – найбільш термінові зобов'язання (кредиторська заборгованість і кредити банку, терміни повернення яких наступили).

У ЗАТ «Продмаш»:

На початок року: П1=7427 тис. грн.

На кінець року: П1=3658 тис. грн.

Друга група (П 2) – короткострокові кредити банку.

У ЗАТ «Продмаш»:

На початок року: П2=0 тис. грн.

На кінець року: П2=0 тис. грн.

Третя група (П 3) - довгострокові кредити банку і позики, доходи майбутніх періодів.

У ЗАТ «Продмаш»:

На початок року: П3=5634 тис. грн.

На кінець року: П3=7825 тис. грн.

Четверта група (П 4) –власний капітал і з абезпечення наступних виплат та платежів.

У ЗАТ «Продмаш»:

На початок року: П4=5271+206=5477 тис. грн.

На кінець року: П4=5059+229=5288 тис. грн.

 

Баланс вважається абсолютно ліквідним, якщо:

 

А1> П1; А2> П2; А3> П3; А4< П4. (4.1)

 

Тотожність активу і пасиву балансу визначає наперед результат порівняння за четвертою групою, якій властиве «балансування». Тому суттєвим є порівняння підсумків за першими трьома групами.

Результати порівняння перших двох груп свідчать про поточну ліквідність, третьої групи – про перспективну ліквідність; оскільки тут розглядаються майбутні надходження та витрати.

Вивчення співвідношення цих груп активів і пасивів за декілька періодів дозволить установити тенденції в структурі балансу і його ліквідності (табл. 4.1).

Таблиця 4.1

Групування активів за ступенем ліквідності і пасивів за терміном сплати ЗАТ «Продмаш» за 2010 рік.

Активи На початок року На кінець року Пасиви На початок року На кінець року Надлишок (+), нестача (-)
На початок року На кінець року
А1     П1     -7384 -3650
А2     П2        
А3     П3       -392
А4     П4        
Баланс              

Баланс підприємства не є ліквідним, оскільки активи першої групи значно менші за пасиви першої групи на початок і кінець року, пасиви третьої групи також перевищують активи третьої групи станом на кінець року.

 







Дата добавления: 2014-11-12; просмотров: 2244. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Эффективность управления. Общие понятия о сущности и критериях эффективности. Эффективность управления – это экономическая категория, отражающая вклад управленческой деятельности в конечный результат работы организации...

Мотивационная сфера личности, ее структура. Потребности и мотивы. Потребности и мотивы, их роль в организации деятельности...

Классификация ИС по признаку структурированности задач Так как основное назначение ИС – автоматизировать информационные процессы для решения определенных задач, то одна из основных классификаций – это классификация ИС по степени структурированности задач...

Методы прогнозирования национальной экономики, их особенности, классификация В настоящее время по оценке специалистов насчитывается свыше 150 различных методов прогнозирования, но на практике, в качестве основных используется около 20 методов...

Методы анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия   Содержанием анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия является глубокое и всестороннее изучение экономической информации о функционировании анализируемого субъекта хозяйствования с целью принятия оптимальных управленческих...

Образование соседних чисел Фрагмент: Программная задача: показать образование числа 4 и числа 3 друг из друга...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия