Змістовий модуль 19. Монетарна політика.
Дайте відповідь на наступні питання: 1. Що таке грошовий ринок? Що таке кредитний ринок? Який термін застосовується при позначенні ціни грошей? 2. Які є види попиту на гроші? Чим вони відрізняються між собою? 3. Вкажіть на переваги та недоліки готівкових грошей та облігацій як засобу нагромадження. Який зв’язок між залишками грошей, запасами облігацій та відсотковою ставкою? 4. Що таке пропозиція грошей? Від чого вона залежить? 5. Опишіть явище рівноваги на грошовому ринку. 6. Дайте визначення комерційним банкам та опишіть їхню роль у економіці. 7. Відтворіть ланцюг створення банками додаткових грошей. 8. Що таке монетарна політика і за допомогою яких інструментів вона здійснюється? Що є головною метою монетарної політики? 9. У чому полягає головна мета кредитно-грошової політики? Опишіть мету причинно-наслідкових зв'язків, через яку здійснюється кредитно-грошова політика. Поясніть зміну результатів монетарної політики залежно від: а) форми кривих попиту на гроші і попиту на інвестиції; б) розміру граничної схильності до заощаджень (МРS). 10.У чому полягають основні функції комерційних банків і ощадних установ? Назвіть і поясніть головні функції Національного банку України. 11.Який основний чинник визначає: а) попит на гроші для операцій і б) попит на гроші з боку активів? Поясніть, яким чином можна графічно поєднати ці два види попиту для визначення загального попиту на гроші? Як визначається рівноважна ставка відсотка на грошовому ринку? Задачі 1. В таблиці наведено головні інструменти монетарної політики, за допомогою яких держава може вплинути на найважливіші макроекономічні показники. Заповніть наведену нижче таблицю, поставивши ↑, якщо досягається підвищення показника, і ↓, якщо досягається зниження показника. Визначте характер монетарної політики (політика дорогих грошей, політика дешевих грошей).
2. Спекулятивний попит на гроші описується рівнянням: Грошова пропозиція складає 320 млрд. грн. Номінальний ВВП становить 2400 млрд. грн. Грошова маса здійснює протягом року 4 оберти. Визначте параметри рівноваги на ринку грошей. 3. Попит на ринку грошей описується рівнянням: МD = 290 – 800r, а пропозиція грошей – 50 млрд. грн. Визначте рівноважну ставку відсотку. Як зміниться ставка відсотку, якщо центральний банк здійснить додаткову емісію у розмірі 8 млрд. грн.? 4. Відомо, що на початку року обсяг грошової маси в країні становив 26 млрд. грн. Центральний банк протягом року здійснив додаткову емісію ще 6 млрд. грн. Швидкість обертання грошей в країні становила 8 обертів за рік. Визначте якою була сумарна вартість проданих за рік товарів та послуг. 5. Сумарна вартість проданих за рік товарів та послуг становила 600 млрд. грн., грошова маса на початок року дорівнювала 80 млрд. грн. Швидкість обертання грошей в країні становила 8 обертів за рік. Визначте динаміку грошової маси протягом року. 6. В структурі узагальненого балансового звіту комерційних банків України банківські зобов’язання становлять 67129,4 млн. грн. Загальновизнані пасиви для розрахунку обов’язкових резервів — строкові депозити та депозити до запитання, які становлять 34% від загальних пасивів. Обов’язкова норма резервування — 8,7%. Готівкові гроші поза банківською системою — 26007,8 млн. грн. Як зміниться пропозиція грошей, якщо НБУ одночасно підвищить норму резервування на 1,75 відсоткових пункти та випустить в обіг додатково 3055,1 млн. грн. готівки? 7. Передбачимо, Укрсоцбанк має наступний спрощений балансовий звіт. Резервна норма - 20%.
а) Який максимальний розмір нових позик, які цей банк може надати? Покажіть в графі 2, як виглядатиме балансовий рахунок банку після надання цих додаткових кредитів. б) Наскільки зміниться пропозиція грошей? Поясніть. в) Як виглядатиме балансовий звіт банку після того, як чеки, виписані на всю суму нової позики, були пред'явлені цьому банку до оплати? Покажіть цей новий балансовий звіт в графі 3. г) Дайте відповідь на питання "а", "б", "в", передбачивши, що резервна норма дорівнює 15%. 8. Нижче в таблиці представлені спрощені об'єднані балансові звіти системи комерційних банків і Національного банку України. Покажіть, як виглядатимуть 1, 2 і 3 -а графи балансових звітів після того, як завершаться наступні три операції. Проаналізуйте окремо кожну операцію (всі дані - в мільярдах гривень). а) Передбачимо, що пониження облікової ставки спонукало комерційні банки узяти в Національному банку України додаткову позику у розмірі 1 млрд. грн. Заповніть графу 1 цифрами балансового звіту. б) Національний банк України продає цінні папери вартістю 3 млрд. грн. населенню, яке оплачує покупки облігацій чеками. Заповніть графу 2 цифрами балансового звіту. в) Національний банк України купує коштовні папери вартістю 2 млрд. грн. в комерційних банків. Заповніть графу 3 цифрами нового балансового звіту. г) Тепер знов зверніться до цих трьох операцій і поставте собі три питання: 1) Чи змінилося під прямою або опосередкованою дією кожної з операцій грошова пропозиція і, якщо так, то як? 2) Яке було збільшення або зменшення резервів комерційних банків в кожній з операцій? 3) Як змінилася здатність системи комерційних банків створювати гроші в результаті кожної з операцій, якщо резервна норма складала 20%? Об'єднаний балансовий звіт: А. Все комерційні банки
Б. Балансовий звіт НБУ
9. Передбачимо, що банк "Україна" має надлишкових резервів на 8 млн. грн. і відкритих поточних рахунків на 1,5 млн. грн. Якщо резервна норма дорівнює 20%, який розмір фактичних резервів банку? 10. Чому комерційні банки зобов'язані мати резерви? Поясніть, чому резерви є активом для комерційного банку, але зобов'язаннями для центральних банків. Що таке надлишкові резерви? Як обчислити кількість надлишкових резервів, що є в банку? Яке їх значення? 11. Поясніть, чому окремий комерційний банк може безпечно давати в позику лише суму, рівну надлишковим резервам, а система комерційних банків може багато разів надавати в кредит свої надлишкові резерви. Чому число, що умножає позику банківської системи, обернено пропорційно до резервної норми? 12. У таблиці приведені дані про попит на гривні і їх пропозицію:
а) визначте рівноважний змінний курс гривні; б) визначте рівноважний змінний курс долара. Рекомендована література 1. Основы экономической теории: Учебное пособие / Киселева Е.В., Моисеенко К.Е., Шкурупий Л.А. – Под. ред. Жидченко В.Д. – Донецк: ООО Алан, 2003. – 428 с. 2. Економічна теорія: Політекономія: підручник / За ред. В.Д. Базилевича, В.Д. Базилевич, В.М. Попов, К.С. Базилевич, Н.І. Гражевська. – 7 вид. – К.: Знання-Прес, 2008. – 719 с. 3. Політична економія: Підручник / За ред.. Ніколаєнко Ю.В. – К.: Центр учбової літратури, 2009. – 632с. 4. Базилевич В.Д. Макроекономіка: Підручник / За ред.. В.Д. Базилевича, К.С. Базалевич, Л.О. Баластрик. – К.: Атіка, 2009. – 368 с.
|