Для студентів заочної форми навчання
Дайте відповідь на наступні питання: 1. Ви знаєте, що на зміну кількості ресурсів, що використовуються у виробничому процесі, затрачується різний час? Розкрійте зміст короткострокового і довготривалого періоду. 2. Які існують види витрат в короткостроковому періоді? 3. Чи розглядаються постійні витрати в довгостроковому періоді? 4. Як побудувати криву довгострокових середніх витрат? 5. У чому полягає різниця між економічним та бухгалтерським підходами щодо визначення витрат? 6. Що таке ізокоста? 7. Які властивості має ізокоста? 8. Як визначити оптимальне положення виробника? 9. У чому суть концепції мінімально ефективного розміру підприємства? 10. Чому економісти вважають нормальний прибуток елементом витрат? 11. Чи відноситься до витрат економічний прибуток? Чи може економічний прибуток приймати негативне значення? 12. Які з наступних змін відносяться до короткострокового, а які до довгострокового періоду. а) Об'єднання «Донецьквугілля» будує нову збагачувальну фабрику. б) Шахта «Засядько» найняла ще 200 робітників. в) Фермер збільшує кількість вживаних на його ділянці добрив. г) На макаронній фабриці м.Донецька вводиться 3-я зміна. 13. Чому в короткостроковому періоді всі витрати можна охарактеризувати як постійні і змінні? До якої категорії витрат відносяться наступні види витрат: а) реклама; б) придбання палива для виробництва; в) оплата % по випущеним фірмою облігаціях; г) витрати за перевезення морським шляхом; д) виплата податку на зміст автодоріг; е) зарплатня управляючому персоналу; є) внески страховок; ж) витрати на заробітну платню робітників-верстатників; и) амортизаційні відрахування; к) податок з продажів; л) витрати за аренду фірмою конторського устаткування; м) витрати на сировину для виробництва. 14. Перерахуйте постійні і змінні витрати, пов'язані з експлуатацією власного автомобіля підприємця. МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ Валова виручка (виторг)
Бухгалтерський прибуток = виручка – бухгалтерські витрати (витрати по залученню ресурсів). Економічний прибуток = виручка – економічні витрати (зовнішні, внутрішні, включаючи нормальний прибуток). Задачі 1. Визначте, виходячи з наступних даних, величину прибутку і граничних витрат:
2. Приватна особа з метою організації власної справи відмовила від роботи із зарплатою в 600 грн. і від здачі власної квартири в наймання за 540 грн. в місяць. Щоб почати роботу, він закупив товарів на 5000 грн. Отриманий прибуток - 7000 грн. Розрахуйте економічний і бухгалтерський прибуток підприємця. 3. Залежність між обсягом виробництва і загальними витратами фірми представлена в таблиці:
Визначте постійні витрати (TFC), змінні витрати (TVC), середні витрати (AC), середні постійні витрати (AFC), середні змінні витрати (AVC), граничні витрати (MC). 4. Власник бакалійного магазина наймає помічника з оплатою 15 тис. грн. в рік, платить щорічно 6 тис. грн. за приміщення (орендна плата). Він вклав у справу власний капітал в розмірі 30 тис. грн., пожертвувавши 3 тис. грн. річних, які мав би за умов іншого застосування капіталу. Свій підприємницький хист він оцінює в 10 тис. грн. в рік. Велика торгова фірма пропонує йому місце менеджера з окладом в 20 тис. грн. на рік. Підрахуйте величину бухгалтерських і економічних витрат. 5. Сукупний прибуток підприємства становить 600 тис. грн. Підприємство платить зарплату працівникам - 300 тис. грн. Крім того, витрати на сировину і матеріали становлять 100 тис. грн. Неявні витрати підприємства становлять 150 тис. грн. Визначте бухгалтерський і економічний прибуток підприємства. 6. Через рік після початку діяльності бухгалтерський прибуток підприємства становив 300 тис. грн., економічний прибуток -100 тис. грн. Визначте явні і неявні витрати підприємства, якщо відомо, що сукупний прибуток підприємства - 800 тис. грн.є 7. Використовуючи наступні дані, дайте відповіді на питання:
Визначте ефект масштабу при переході від технології А до Б, від Б до В, від В до Г. Нарисуйте карту ізоквант. 8. Вкажіть до якого періоду належать дані. Заповніть наступну таблицю.
а) намалюйте криві ТР, АРL,МРL; б) намалюйте криві TC, FC, VC; в) намалюйте криві AFC, AVC, ATC, MC; г) при якому загальному обсязі виробленого продукту граничний продукт труда зростає, залишається незмінним, убуває. 9. Функція сукупних витрат фірми має вигляд ТС = 150 +5Q + 2Q2. Визначте: FC, VC, MC, ATC, AFC, AVC. За якого обсягу випуску АТС прийме мінімальне значення. 10. В короткостроковому періоді фірма виробляє 3000 одиниць продукції. Загальні витрати складають 180000 грн. Середні змінні витрати рівні 50 грн. Які середні постійні витрати? 11. Загальні витрати фірми вимірюються по формулі: ТС = 100Q – 2Q2 + 0,05Q3. Визначте величину граничних витрат при випуску 10 одиниць продукції. 12. Функція загальних витрат фірми має вигляд: ТС = 200 + 14Q - 0,5Q2. Визначте: постійні витрати (FC); змінні витрати (VC); середні загальні витрати (АТС); середні постійні витрати (AFC); середні змінні витрати (AVC); граничні витрати (МС). 13. Шевчук В.С. працював менеджером у державній друкарні і отримував 24 тис.грн. заробітної плати на рік, але вирішив заснувати власну друкарню. Річна оренда приміщення склала 32 тис.грн., оренда обладнання – 64 тис.грн. Для оплати ліцензії він був змушений зняти 1000 грн. з власного строкового рахунку в “Приватбанку” у 20 тис.грн., на які нараховувалось20% річних. Витрати на сировину та матеріали становили 10 тис.грн. на рік. Очікуваний річний виторг від надання друкарських послуг становить 200 тис.грн. Визначте величини бухгалтерського та економічного прибутку підприємця і поясніть, чи було доцільним його рішення щодо заснування власного бізнесу? Рекомендована література 1. Економічна теорія: Політекономія: підручник / За ред. В.Д. Базилевича, В.Д. Базилевич, В.М. Попов, К.С. Базилевич, Н.І. Гражевська. – 7 вид. – К.: Знання-Прес, 2008. – 719 с. 2. Політична економія: Підручник / За ред.. Ніколаєнко Ю.В. – К.: Центр учбової літратури, 2009. – 632с. 3. Мікроекономіка. Навчальний посібник / Під редакцією канд. екон. наук, доц. Іванової Т.Л. – Донецьк: ТОВ “АЛАН”, 2002. – 284 с. 4. Косік А.Ф. Мікроекономіка: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / А.Ф.Косік, Г.Є.Гронтковська. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К.: Центр учб. л-ри, 2008. – 436с. Семінарське заняття № 16 (змістовий модуль 26)
|