А). Нестаціонарний режим
Для визначення корисної витраченого тепла на нагрівання води (або іншої рідини) в котлі до температури котла можна користуватися такою формулою, кДж
де W – кількість води, що нагрівається, кг; Vк – обсяг внутрішнього варильного котла, л; k – коефіцієнт заповнення котла (k = 0,8…0,9); ρ; – густина води, кг/м3; С – теплоємність води в інтервалі температур від tH до tK, кДж/(кг×К); tП – початкова температура води, що заливається, °С; tК – кінцева температура води, °С; tК = 100°С; ∆W – кількість води, що випаровувалася в період розігріву до 100°С, кг. При герметично закритій кришці котла в період розігріву ∆W = 0. Для інших випадків (наприклад, для котлів, що перевертаються) за дослідними даними кількість води, що випаровується, приймається рівною 0,5% від маси рідини в котлі. r – прихована теплота пароутворення води при атмосферному тиску, кДж/кг. Якщо необхідно провести тепловий розрахунок котла при варінні визначеної страви, то корисно використовувану теплоту в період розігріву при заповненні котла продуктами можна визначити з виразу, кДж:
де Gсм – загальна кількість завантажених у варильний котел твердих харчових продуктів, кг.
,
де кількість окремих продуктів, що завантажуються в котел; визначаються за нормами розкладки для приготування цього блюда, кг. Максимальну кількість крупи, із якої можна зварити в котлі заданого об’єму кашу певної консистенції, визначають за формулою:
,
де х – кількість крупи, кг; Vк – об’єм котла; V – початковий об’єм води з крупою масою 1 кг, л/кг. Ссм – середня теплоємність суміші продуктів, що завантажуються в інтервалі температур tн і tк, кДж/(кг К).
,
де с1, с2,……,сп – теплоємність окремих продуктів, кДж/(кг К). Теплоємність окремих продуктів приймається із довідкових таблиць або вираховується за формулою:
, де а – вологість продукту в процентах по масі; tк – кінцева температура продуктів, що завантажуються, (температура кипіння), 0С; tсм – початкова середня температура продуктів, що завантажуються, визначаються із виразу: ,
де t1,t2, …., tп – початкові температури окремих продуктів, що завантажуються в котел, 0С. Приймаються в основному, залежності від температур зберігання продуктів до закладки в котел. W – загальна кількість рідини, що завантажується в котел, кг; C – теплоємність рідкого середовища, кДж/(кг∙К); tп – початкова температура рідкого середовища, 0С; tк – температура кипіння рідкого середовища, 0С;
Для визначення кількості окремих продуктів і рідини, що завантажують в котел, необхідно знати кількість порцій блюд, що готується. Кількість порцій визначаються за формулою:
де Vп – об’єм однієї порції за нормами розкладки, л; Vвип – об’єм рідини, що випаровується в період розігріву та кипіння страви, що готується, л. Орієнтовно Vісп= (0,015÷0,025)kVк. Кількість вологи, що видаляється в процес варіння окремих страв, залежить від часу варіння та визначається за матеріальним балансом процесу варіння, тобто:
де Gr.п . – маса готової продукції (страви), кг.
∆W=∆W´+∆W´´,
W – визначається за нормами розкладки продуктів на 1 порцію. Наприклад, маса окремої порції – 0,5 кг, а кількість продуктів на одну порцію – 0,28 кг, тоді маса рідини на одну порцію складе
|