Визначення втрат теплоти в навколишнє середовище
Втрати теплоти харчоварильними апаратами в навколишнє середовище при нестаціонарному і стаціонарному режимах включають в себе:
,
де – втрати теплоти через обичайку харчоварильного котла в навколишнє середовище, кДж; – втрати теплоти через кришку харчоварильного котла в навколишнє середовище, кДж; – втрати теплоти через дно харчоварильного котла в навколишнє середовище, кДж. Ці тепловтрати незначні, тому при розрахунку можуть не враховуватись. Втрати теплоти визначаються за формулою, Дж:
Q5 = αF(tП – tо)τ;,
де F – поверхня огорожі (кришка, обичайка), м2; α; – коефіцієнт тепловіддачі від поверхні огорожі в навколишнє середовище, Вт/(м2×К); tП – середня температура поверхні охолодження, °С; to – температура навколишнього середовища, °С; τ; – тривалість періоду, с. У процесі віддачі теплоти огорожею котла має місце тепловіддача конвенцією і випромінюванням, тому коефіцієнт тепловіддачі в цьому випадку визначається за формулою:
де αк – коефіцієнт тепловіддачі конвекцією, Вт/(м2×К); αв – коефіцієнт тепловіддачі випромінюванням (проміневипусканням), Вт/(м2×К). При визначенні коефіцієнта тепловіддачі конвекцією, перш за все, необхідно з’ясувати характер теплообміну: чи відбувається він при вимушеному або вільному русі повітря відносно поверхні, що віддає тепло. Потрібно пам’ятати, що при змушеному русі коефіцієнт тепловіддачі визначається за допомогою критеріїв Рейнольда Re і Прандтля Pr. Перший з них характеризує динаміку потоку, другий – фізичні константи навколишнього середовища (повітря). Необхідно враховувати, що віддача теплоти стінками апарата в навколишнє середовище відбувається в основному при вільному русі повітря, тому визначними являються критерії Грастофа Gr і Прандтля Pr. Перший характеризує інтенсивність конвективних потоків, що виникають внаслідок різниці густини робочого тіла (повітря) і перепаду температур між ним і стінкою апарата з урахуванням геометричної характеристики поверхні, що віддає тепло. З критеріїв, що визначають основу, вичислюється критерій Нусельта Nu, що включає в себе значення коефіцієнта тепловіддачі конвекцією та характеризує собою теплову подобу. Вказані критерії мають наступний вигляд:
,
де а – коефіцієнт температуропровідності повітря, м2/сек; g – прискорення сили тяжіння, м/сек2; λ; – коефіцієнт теплопровідності повітря, Вт/(м∙К); β; – коефіцієнт об’ємного розширення повітря, 1/К;
,
де t – температура, що визначається, 0С; l – геометричний розмір, що визначається, м; υ; – кінематичний коефіцієнт в’язкості повітря, м2/сек; Δt – перепад температур між огородженням і повітрям, К
Значення фізичних параметрів сухого повітря, що необхідні при визначені Gr, Pr, і αк,наведені в табл. 4.
Таблиця 4
|