СТРУКТУРА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ ТА ЇЇ ЗМІСТ
Опис навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль I. Законодавчі та нормативно-стильові основи Професійного спілкування
Тема 1. Державна мова – мова професійного спілкування Предмет і завдання курсу, його наукові основи. Місце і роль мови в житті суспільства та людини. Основні функції мови. Поняття української національної та літературної мови. Ознаки літературної мови. З історії становлення та розвитку української мови. Тенденції розвитку української мови на сучасному етапі. Мовне законодавство та мовна політика в Україні. Мовна політика сучасних держав. Засоби забезпечення статусу престижності української мови. Історичний досвід. Мова професійного спілкування як функціональний різновид української літературної мови. Поняття про компетенцію фахівця. Професійна комунікативна компетенція майбутнього економіста. Вимоги до професійного мовнокомпетентного фахівця. Мовна норма та її суспільне значення. Види мовних норм: орфоепічні, акцентологічні, орфографічні, лексичні (синоніми, пароніми, омоніми), граматичні. Орфоепічні норми сучасної української літературної мови.
Тема 2. Основи культури української мови Мова і культура мовлення в житті професійного комунікатора. Комунікативні ознаки культури мови. Суржик і шляхи його подолання. Білінгвізм. Комунікативна професіограма фахівця. Словники у професійному мовленні. Типи словників. Роль словників у підвищенні мовленнєвої культури. Мовний, мовленнєвий, спілкувальний етикет. Стандартні етикетні ситуації. Парадигма мовних формул. Орфографічні та акцентологічні норми сучасної української літературної мови.
Тема 3. Стилі сучасної української літературної мови у професійному спілкуванні Функціональні стилі української мови та сфера їх застосування. Основні ознаки функціональних стилів. Професійна сфера як інтеграція офіційно-ділового, наукового і розмовного стилів. Текст як форма реалізації мовнопрофесійної діяльності. Стилістичні норми сучасної української літературної мови.
Змістовий модуль ІІ. Професійна комунікація
Тема 4. Спілкування як інструмент професійної діяльності Сутність спілкування. Спілкування і комунікація. Функції спілкування. Види, типи і форми професійного спілкування. Невербальні компоненти спілкування. Роль погляду в діловому мовленні. Слухання і його роль у комунікації. Гендерні аспекти спілкування. Спілкування як засіб реалізації соціальних відносин. Стратегії мовленнєвого спілкування. Спілкування як комунікація, як міжособистісна та міжгрупова взаємодія. Поняття ділового спілкування. Основні закони спілкування. Поняття комунікації. Типи та бар’єри комунікації.
Тема 5. Риторика і мистецтво презентації Поняття про ораторську (риторичну) компетенцію. Основні закони риторики. Публічний виступ як важливий засіб комунікації переконання. Структура публічного виступу та особливості його підготовки. Визначення теми публічного виступу. Мистецтво аргументації. Техніка і тактика аргументування. Мовні засоби переконування. Комунікативні вимоги до мовної поведінки під час публічного виступу. Презентація як різновид публічного мовлення. Типи презентацій. Мовленнєві, стилістичні і комунікативні принципи презентації. Судова промова. Спілкування із судовою аудиторією. Джерела інформації для підготовки судової промови.
|