Розрахунок витрат з експлуатації приладів, систем, пристроїв
Одним із загальних показників, що використовуються при визначенні економічної ефективності нової техніки, є поточні витрати. Дуже часто при порівнянні варіантів їх називають експлуатаційними. Існує поняття "витрати з експлуатації приладів, систем і т.п.". Воно вужче за поняття "експлуатаційних витрат" як поточних витрат. Про це свідчить даний розділ методичних указівок. Поточні витрати - це розподілені в часі, щорічно відновлювальні та такі, що повторюються, витрати, пов’язані з роботою основних фондів. Змістом поточних витрат за тими чи іншими засобами труда є собівартість продукції, що виготовляється за допомогою основних фондів, що розглядаються, наприклад, поточними витратами при порівнянні верстатів з різними приводами буде виступати собівартість річного випуску продукції на кожному верстаті.
Витрати з експлуатації пристроїв включають до себе наступні статті: 1. Заробітна плата обслуговуючого персоналу та нарахування на неї. 2. Амортизаційні відрахування. 3. Витрати на поточний ремонт. 4. Витрати на електроенергію для живлення пристрою. 5. Витрати на різні матеріали, що використовуються в процесі експлуатації пристрою
При розрахунку й аналізу експлуатаційних витрат двох і більше варіантів нової техніки необхідно строго дотримуватися умов співставлення варіантів (розд. 2.1) і виходити із загальних випадків використання пристроїв, які розглядаються, у процесі їх експлуатації.
Розрахунок "Заробітної плати" виконується за існуючою тарифною системою згідно Цьому розрахунку передує визначення кваліфікації обслуговуючого персоналу, трудомісткості обслуговування пристрою або чисельності обслуговуючого персоналу. Якщо робітник обслуговує декілька пристроїв, то на один пристрій має бути прийнята відповідна частка його заробітної плати. При розрахунку заробітної плати обслуговуючого персоналу, окрім основної заробітної плати, слід урахувати і додаткову (у % від основної), а також відрахування на соціальні потреби. Процент додаткової заробітної плати та відрахувань на зарплату взяти за підприємством, в якому експлуатується техніка, що розглядається, або за орієнтовним розрахунком прийняти: Kд =20÷30% Kсоц =37%÷ 55% (щорічно уточнюється згідно з галузевими нормативами)
Річні амортизаційні відрахування визначаються найчастіше або рівномірним методом на підставі єдиних норм амортизації або на підставі прискореної амортизації, що використовується при оподаткуванні прибутку підприємства [6, с. 88-90]. У витратах на поточний ремонт слід ураховувати наступне. 1. Вартість деталей, вузлів, що вийшли з ладу в середньому протягом року. 2. Заробітну плату робітників-ремонтників з урахуванням витрат на демонтажно-монтажні роботи, регулювання, налагодження [5,7] (Якщо поточний ремонт пристрою входить до обов’язків обслуговуючого персоналу (наприклад, лаборанта науково-дослідницького інституту), то п.2 відсутній. За відсутності нормативів за системою планово-попереджувальних ремонтів за системою, що проектується, слід укрупнено розробити систему технічного обслуговування обладнання на підставі інтенсивності відмов найменш надійних вузлів (елементів) системи. За відсутності показників надійності системи, витрати на поточний ремонт системи прийняти:
З тр =3 ÷5% Св ф.ос. де Св ф.ос. - відновлювальна вартість системи, грн.
Витрати на електричну енергію залежать від живлення, що використовується (електромережа, акумулятор). При живленні від електромережі слід спочатку уточнити: за яким тарифом сплачує підприємство - споживач техніки, а потім знати величину необхідного тарифу, діючого на момент розрахунку. Результат експлуатаційних витрат звести до табл. 2.1.
Таблиця 2.1. - Кошторис експлуатаційних витрат, грн./рік
|