Розрахунок собівартості науково-дослідницьких і досвідно-конструкторських робіт
Планування та розрахунок собівартості науково-дослідницьких і досвідно-конструкторських робіт здійснюється за наступними статтями витрат. 1. Матеріали та куповані вироби (за винятком відходів). 2. Спецобладнання для експериментальних робіт. 3. Основна зарплата виробничого персоналу. 4. Амортизація обладнання, що застосовується при дослідженнях і експериментах. 5. Витрата електричної енергії. 6. Виробничі відрядження. 7. Контрагентські роботи. До статті "Матеріали та куповані вироби" належить вартість матеріалів, купованих виробів і напівфабрикатів, що витрачаються в процесі безпосереднього виконання НД і ДК робіт за темою, що розглядається, включаючи креслярський папір, кальку та ін. матеріальні цінності, пов’язані з виконанням теми. Розрахунок цих витрат виконується за методикою, як при калькуляції виробу (див. розд. 2.4). У ряді випадків при монтажі залишаються демонтовані вузли та прилади попередніх пристроїв, які є в майстернях. До витрат необхідно включити їх вартість за винятком амортизації. Якщо експеримент проводиться не з макетом з досвідним зразком, виготовленим у досвідному виробництві, що належить даному інституту, слід провести калькуляцію собівартості зразка за встановленою методикою (див. розд. 2.4).
До статті "Спецобладнання для експериментальних робіт" належать витрати на придбання спеціального обладнання, необхідного для використання як засобів праці, але яке буде списано в цілому за темою і не буде використовуватися як основні фонди. Стаття «Основна заробітна плата виробничого персоналу» включає основну заробітну плату наукових інженерно-технічних працівників, робочих майстерень, креслярів, копіювальників та ін., безпосередньо зайнятих виконанням теми. Ця стаття включає також заробітну плату начальника лабораторії або відділу, якщо він зайнятий роботою лише за даною темою. Якщо він керує декількома темами, то до його зарплати включають накладні витрати. Розрахунок основної зарплати виконується на підставі попередньої розбивки на етапи всієї розробки і визначення трудомісткості кожного виду робіт [4]. Оклади для працівників проектних і конструкторських організацій наведені в додатку А. Зазвичай для проведення експериментальних робіт використовується лабораторне обладнання (вимірювальні прилади, генератори, двигуни і т.п.). Амортизація цього обладнання за час його використання за даною темою розраховується за наступною формулою:
, де А – амортизаційні відрахування за обладнанням, що використовується, грн.; На – норма рівномірної амортизації % у рік; – відновлювальна вартість обладнання, грн.; Tэ – кількість годин зайнятості обладнання за даною експериментальною роботою, год.; Тпл – плановий фонд часу роботи обладнання в року, год. Розрахунки амортизаційних відрахувань навести в табл.2.7.
Таблиця 2.7 - Амортизація обладнання
При тривалому використанні обладнання під час експерименту слід розрахувати витрати на електричну енергію, що споживається цим обладнанням. На статтю "Накладні витрати" відносяться витрати, які у рівній мірі відносяться по всіх темах: - за управлінням НДІ і конструкторською організацією та її підрозділів, витрати по - додаткова зарплата виробничого персоналу; - відрахування органам соціального страхування; - премії, що виплачуються виробничому персоналу. Величина накладних витрат На статтю " виробничі відрядження" належать усі витрати по відрядженням за темою основних виконавців робіт. Орієнтовно їх можна прийняти в розмірі 2 % від основної заробітної плати виробничого персоналу. На статтю "Контрагентські витрати" відноситься вартість робіт, що виконується бічними організаціями безпосередньо для теми, що калькулюється. Результати розрахунку НДР або ДКР звести до табл. 2.8.
Таблиця 2.8 - Калькуляція витрат на проведення НДР або ДКР
|