Опрацювання результатів. Результати роботи заносять в протокол у вигляді таблиці 4.6.
Результати роботи заносять в протокол у вигляді таблиці 4.6.
Таблиця 4.6 – Результати визначення крупності або номера крупи
Робота 4.3. Визначення вмісту домішок та доброякісного ядра Масову частку домішок визначають після визначення крупності або номера крупи. Схід з кожного сита та прохід через нижнє сито розбирають в ручну на розбірній дошці за допомогою шпателя або пінцета, виділяючи окремі фракції домішок: смітна домішка (мінеральна домішка, органічна домішка, насіння дикорослих рослин, шкідлива домішка, зіпсовані зерна), недодир, мучка. Фракції домішок для окремих крупів – їх перелік та характеристика – визначені відповідним нормативним документом. Перелік домішок для окремих видів крупів наведено в таблиці 4.7.
Таблиця 4.7 – Перелік домішок для окремих видів крупів
Характеристику наведених в таблиці 4.7 окремих видів домішок наведено у нормативній документації на відповідний вид крупи. Виділені домішки зважують і виражають у відсотках до маси взятої наважки. Визначення недодиру. Недодир визначають в додатковій наважці масою, яка наведена в таблиці 4.8, візуально оглядаючи кожне ядро під лупою з 5-10 – кратним збільшенням.
Таблиця 4.8 – Маса наважок для визначення недодиру, мінеральної та шкідливої домішок
Допускається визначення недодиру наступним чином: наважку крупи масою вказаною в таблиці 4.8 на металевому ситі занурюють у 2%-вий розчин марганцевокислого калію на 1 хв., потім сито з наважкою промивають протягом 30 с під проточною водою. Оброблену таким чином крупу висушують фільтрувальним папером, роздивляються на дзеркалі, і виділяють ядра з залишками оболонок, які добре видно на ядрі, що потемніло. Виділений недодир і нормально оброблену крупу зважують і недодир виражають у відсотках до маси наважки крупи. Визначення мінеральної та шкідливої домішок. Якщо в пробах або наважці крупи виявлено мінеральну або шкідливу домішки, то їх визначають в додаткових наважках масою, яка наведена в таблиці 4.8. Виділену мінеральну домішку зважують і виражають у відсотках до маси взятої наважки. Виділену шкідливу домішку зважують окремо за видами і вміст кожного виду шкідливої домішки виражають у відсотках до маси взятої наважки. Визначення доброякісного ядра. Масову частку доброякісного ядра визначають шляхом віднімання від ста відсотків суми всіх домішок (без округлення). За вмістом доброякісного ядра і домішок встановлюють відповідність якості крупи вимогам нормативної документації.
|