D-тригери.
D – тригери (тригери затримки) на відміну від розглянутих раніше мають один інформаційний вхід D для встановлення в стан 1 або 0. Позначення D – це перша буква англ. слова delay – затримка. Функціональна особливість D – тригерів в тому, що сигнал на виході Q в такті n+1 повторює вхідний сигнал в попередньому такті n і зберігає цей стан до приходу наступного тактового імпульсу. D – тригер затримує на один такт інформацію на вході D (рис. 10.7).
Таблиця переходів D-тригера.
а) б) в) Рис. 10.7 – Синхронний D – тригер: а – графічне позначення; б – реалізація D – тригера на базі RS – тригерa; в – часові діаграми роботи.
Синхронний D-тригер з асинхронними входами R і S. Асинхронні входи R і S мають пріоритет (тільки при R=1 i S=1 даний тригер буде працювати як синхронний D-тригер) (рис. 10.8).
Рис. 10.8 – Синхронний D – тригер з асинхронними інвертованими входами RS.
Таблиця переходів синхронного D - тригера
JK – тригер.
JK – тригери не мають невизначеного стану. При всіх вхідних комбінаціях, крім однієї вони працюють, як RS – тригери, при цьому вхід J відповідає входу S, а вхід K відповідає входу R. При вхідній комбінації з кожним тактом відбувається зміна вихідного сигналу (режим лічильника). Логічна структура синхронного JK – тригера подана на рис. 10.9 б. Робота JK – тригера описується характеристичним рівнянням: . При на виходах елементів 1 і 2 буде (незалежно від значень сигналів і ), це нейтральна комбінація для тригера (елементи 5 і 6), який зберігає записану раніше інформацію. Якщо вихідний стан тригера буде визначатись логічним елементом 1 або 2, на всіх входах якого логічна 1. Вхідна комбінація при будь якому стані тригера викликає зміну (інвертування) вихідного сигналу. Елементи затримки (3, 4) створюють часовий зсув між моментом вводу вхідної інформації або і початком формування вихідної ( і ). Без цих елементів під час дії вхідної комбінації почнеться генерація в зв’язку з тим, що з кожною зміною вихідних сигналів на входах присутня комбінація, яка спричиняє зміну вихідного сигналу.
а) б) Рис. 10.9 – Синхронний JK – тригер: а – графічне позначення; б – логічна структура JK – тригера.
Таблиця переходів синхронного JK – тригера
JK – тригери відносяться до універсальних пристроїв, шляхом відповідного з’єднання виводів вони перетворюються в тригери інших типів.
Універсальний JK – тригер можна використовувати як D, T і RS – тригер.
Контрольні запитання 1. Призначення тригера. 2. Назвіть типи тригерів? 3. Чим відрізняються синхронні тригери від асинхронних? 4. Напишіть таблицю переходів RS-, T-, D-, JK – тригерів. 5. Нарисуйте умовне графічне зображення тригерів. 6. Нарисуйте схему RS – тригера на логічних елементах. 7. Як синхронний RS – тригер включити в режимі T-тригера? 8. Як синхронний JK – тригер включити в режимі D-тригера?
|