ТЕМА 5. ЛОГІСТИКА ЗАПАСІВ
Зміст практичного (семінарського) заняття: 1. Усне опитування: - місце логістики запасів у логістичній системі; - загальні положення про матеріальні запаси в логістиці; - класифікація матеріальних запасів; - оптимізація матеріальних запасів; - системи регулювання запасів: система з фіксованим розміром замовлення, система з фіксованою періодичністю замовлення, інші системи регулювання запасів; - ABC-аналіз в управлінні запасами; - XYZ-аналіз в управлінні запасами; - матриця ABC і XYZ аналізу; Стратегії управління запасами.
2. Рішення задачі 5.1. «Управління запасами із застосуванням аналізів ABCі XYZ»
Теоретичні положення. Ідея методу АВС полягає в тому, щоб з усієї безлічі однотипних об'єктів виділити найбільш значущі з погляду визначеної мети. Таких об'єктів, як правило, небагато, і саме на них необхідно зосередити основну увагу і сили. Порядок проведення АВС аналізу представлено на рисунку 5.1.
Рис. 5.1. Алгоритм проведення АВС аналізу
Аналіз ABC дозволяє диференціювати асортимент (номенклатуру ресурсів, а стосовно торгівлі - асортимент товарів) за ступенем внеску в намічений результат. Принцип диференціації асортименту в процесі аналізу XYZ інший - тут весь асортимент (ресурси) поділяють на три групи залежно від ступеня рівномірності попиту і точності прогнозування. Ознакою, на основі якої конкретну позицію асортименту відносять до групи X, Y чи Z, є коефіцієнт варіації попиту (v) за цією позицією. Серед відносних показників варіації коефіцієнт варіації є найбільш часто застосовним показником відносного коливання. Порядок проведення аналізу XYZ наведено на рисунку 5.2.
Рис. 5.2. Порядок проведення XYZ аналізу
Вихідні дані. З метою зміцнення позиції на ринку керівництво оптової фірми прийняло рішення розширити торговий асортимент. Вільних фінансових засобів, необхідних для кредитування додаткових товарних ресурсів, фірма не має. Перед службою логістики було поставлено завдання посилення контролю товарних запасів з метою скорочення загального обсягу коштів, омертвлених у запасах. Торговий асортимент фірми, середні запаси на рік, а також обсяги продажів окремими кварталами представлено в таблиці 5.1. Таблиця 5.1 Вихідні дані для проведення аналізу АВС і аналізу XYZ, грн.
Продовження таблиці 5.1
i – остання цифра студентського квитка (чи залікової книжки), j - передостання цифра студентського квитка (чи залікової книжки).
|