Контрольний сегмент
Контрольний сегмент, або сегмент управління СРНС – це комплекс наземних засобів, які забезпечують функціонування космічного сегмента, контролюють його роботу та здійснюють безпосереднє керування всією системою. Цей сегмент в системі GPS включає контрольно- спостережувальні станції - головну і додаткові станції безперервного спостереження за ШСЗ. Головним завданням цих станцій є спостереження за супутниками з метою визначення траєкторій ШСЗ та похибок бортових атомних годинників. Крім того, через систему управління здійснюються синхронізація годинників та оновлення даних. В склад системи контрольних станцій входять: – головна контрольна станція; – п’ять станцій стеження (моніторингових); – три контрольних станції. Місцем базування головної станції є об’єднаний космічний Центр управління на авіабазі Фалькон, Колорадо-Спрінгз (США). В цьому центрі збираються результати спостережень з усіх станцій спостережень, обчислюються уточнені орбіти навігаційних супутників та оцінюється стан кожного з них і системи в цілому. Станції спостереження розташовані в місті Колорадо- Спрінгз та на островах Гаваї, Вознесіння, Дієго-Гарсія, Кваджалейн (рис.7.3). Станції обладнані цезієвими стандартами частоти і часу та Р-кодовими приймачами і можуть одночасно відслідковувати до 11 супутників. Положення станцій відоме з високою точністю в геоцентричній системі координат WGS-84. На станціях кожні півтори секунди вимірюють псевдовідстані до всіх ШСЗ NAVSTAR, коли ті проходять над горизонтом, визначають вплив атмосфери і пересилають на головну станцію згладжені, виправлені за іоносферну і тропосферну рефракції дані,
усереднені за 15хв. Рис.7.3 Розташування контрольної станції та станцій спостереження GPS
Додаткові станції управління розташовані на тих же пунктах, що і станції стеження. Вони служать для передачі повідомлень на супутники. Ефемериди супутників та поправки годинників, визначені на головній станції управління, з додаткових станцій передаються на ШСЗ по радіоканалу. Крім того, існує ще багато приватних мереж станцій стеження. Вони не беруть участі в керуванні роботою системи, а лише визначають орбіти супутників.
Москва НКП, АКВШ, ЦУС, АКНП, ЦС
Воркута КИП
Єнисей КИП
Якутськ КИП
Петропавловськ- Камчатський КИП
Усурійськ КОИП, КИП, АКНП
Улан-Уде КИП
Китаб КОИП
Квантово-оптичний вимірювальний пункт КОИП
Командно-вимірювальній пункт КИП
Наземний командний пункт НКП Апаратура контролю часових шкал АКВШ Центр управління системою ЦУС Апаратура контролю навігаційного поля АКНП Центральній сихрометр (годинник системи) ЦС (абривіатури збережено з російської мови)
Рис.7.4 Розташування Наземного командного пункту, та Командно- вимірювальних пунктів ГЛОНАСС Подібну структуру і функції має контрольній сегмент ГЛОНАСС (рис. 7.4), який складається з: - головного наземного командного пункту (Москва); - семи командно-вимірювальних пунктів; - двох квантово-оптичних вимірювальних пунктів.
|