Філософською основою Просвітництва виступив матеріалізм. Вирізняють дві форми французького матеріалізму XVIII століття: 1) непослідовна і більш рання деїстична форма (Вольтер, Монтеск'є, Кондільяк, Руссо, Робіне, Тюрго, Кондорсе) і 2) атеїстична форма (Мельє, Ламетрі, Дідро, Гельвецій, Гольбах). Деїстична форма найбільш системно розроблена Вольтером. В ній містяться матеріалістичні і антиклерикальні ідеї французької філософії, поєднані з досягненнями англійської філософії і природознавства. Загалом деїстичний матеріалізм - яскравий вияв механіцизму і метафізики. Для Руссо характерний "деїзм почуттів", який визначається більш демократичними рисами, але також посиленням ідеалістичних моментів. Вольтер (Франсуа Арує). Він піддав критиці релігію і феодальну ідеологію, близько підійшов до ідеї вічності матерії, її об'єктивного існування і вічного руху, схилявся до визнання причинності природних і суспільних явищ, виключав релігійне пояснення конкретних явищ природи. Свідомість, за Вольтером, є атрибутом матерії і залежить від будови тіла. Разом з тим, першопричину руху та мислення він вважав божественною.Не заперечуючи релігію як таку, він вимагає релігійної свободи. Людину Вольтер розуміє як суспільну істоту. Проповідує необхідність рівності людей, яку він розуміє як політичну рівність перед законом і правом. Суспільний устрій має забезпечувати політичну і правову рівність людей. Егоїзм, пристрасті й потяги є першопричиною всіх людських вчинків, які призводять до діяльності й об'єднують людей, спричиняючи утворення міст та держав.
Ж.-Ж.Руссо пропагував необхідність встановлення соціальної та майнової рівності. Спираючись на договірну теорію держави, він обґрунтовував право народів на повстання проти деспотичної влади. Органічним станом суспільства є стан самодостатності, незалежності від інших людей ні виробника, ні споживача. До такого стану і повинні повернутися люди, тобто до суспільства, в якому всі рівні, а моральність не зіпсована приватною власністю.
2. Екзистенціалізм - („філософія людського існування”) – провідний напрям філософської думки ХХст., який осмислює проблему людини, її сутності й існування, буття у світі, можливостей і перспектив свободи та відповідальності.Існує атеїстичний (Сартр, Камю) і релігійний (Ясперс і Марсель) екзистенціалізм.
С. К'єркегор вважається засновником сучасного екзистенціалізму, хоча основні ідеї релігійного екзистенціалізму були сформульовані ще Б. Паскалем. Свою головну філософську задачу К'єркегор бачив в тому, щоб протиставити Гегелівській "надособистісній" концепції таке розуміння особистості, яке базувалося б на абсолютній свободі індивідуального вибору. Тільки окрема особистість здатна досягти справжнього, "етично-особистісного" існування, тобто екзистенції. Свободу К'єркегор розглядає лише в етичному аспекті - як свободу певної позицій по відношенню до дійсності, як свободу рішення дилеми "або-або", як свободу "вибору. Одна із основних категорій - страх. Страх виступає в якості буття, протиставленого особистій, нічим не обґрунтованій свободі; він виступає як первісний характер головного буття (існування) в протилежність небуття. К'єркегор також розглядає категорію "Відчай". Істинний відчай настає на етичній стадії розвитку людини, це душевний акт, який потребує серйозної напруги і зосередження всіх сил душі. Він вважає, що на шляху до Бога, людина проходить три стадії: естетичну, етичну і релігійну. Найглибшого саморозуміння людина досягає на третій стадії. Лише християнство дає основи поведінки людини. Ф-я існування, буття. Людина – духовна істота, індивід. Вона неповторна і унікальна. Філософи повинні ставити питання: як жити людині, що їй робити? Мова йде не про суспільство, а про конкретного індивіда. Гайдегер вважає, що життя людини – це сплав об’єктивного буття і людської діяльності, виступає проти диктату філософських категорій, розрізняє справжній (людина розуміє свою історичність, смертність;) і несправжній (речі панують над людиною, а сама вона знецінюється) способи буття. Піднімає проблему свободи: істинне існування – визнання свободи іншого поряд з власною свободою. Сартр: діяльність людини впливає на інших людей. Свобода людини перетворюється на приреченість: людина обирає не епоху, а лише своє місце в ній. Формула людського буття: воно є те, що не є і є не те, що є. Сартр розглядає проблему небуття у 3-ох формах: небуття предмета, небуття іншої визначеності про предмет, небуття знання про предмет. Камю: немає безвихідних ситуацій. Його вчення стало основою руху опору. Дуже багато уваги приділяє проблемі смерті. Основне питання ф-ї має бути питання самогубства; варто, чи не варто жити? Завдання ф-ї в тому, щоб зберегти життя в період відчаю, але не зробити людину щасливою, бо в кожного своє поняття щастя. В 60-х роках екзистенціалізм припинив своє існування як окремий напрямок.